Smrtelných úrazů při práci je stále dost

03. února 2003, 00:00 - Petr Bým
03. února 2003, 00:00

Následky pracovních úrazů stojí více než 20 miliard korun ročně Dlouho opomíjená oblast bezpečnosti práce se v souvislosti se vstupem do EU dostává do popředí zájmu úřadů. Rozhodující však bude, podaří-li se její zásady prosadit do každé malé firmy.

Následky pracovních úrazů stojí více než 20 miliard korun ročně

Dlouho opomíjená oblast bezpečnosti práce se v souvislosti se vstupem do EU dostává do popředí zájmu úřadů. Rozhodující však bude, podaří-li se její zásady prosadit do každé malé firmy.

V minulém týdnu skončila veřejná diskuze nad zásadami Národní politiky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). V současné době se zpracovávají připomínky, návrh bude projednán v tripartitě a v polovině roku ho má schválit vláda. „Ve sféře bezpečnosti a ochrany zdraví při práci není u nás v porovnání s EU situace špatná, ale v některých oblastech máme co dohánět,“ hodnotí Jaroslav Elbel, předseda Českého úřadu pro bezpečnosti práce, aktuální stav v ČR. Porovnání statistických údajů to potvrzují. Tak například máme oproti EU podstatně více - o 23 % – smrtelných pracovních úrazů ve stavebnictví (všeobecně jde o jedno z nejrizikovějších odvětví), o čtyři procenta více pracovníků než v EU umírá ve zpracovatelském průmyslu. Naproti tomu v oblasti zemědělství či těžby nerostných surovin je u nás situace v tomto ohledu podstatně lepší (počet smrtelných úrazů je o 22, resp. 53 % nižší než v EU). V roce 2001 se u nás na odstraňování následků pracovních úrazů věnovalo 22,5 mld Kč. V průměru jeden pracovní úraz „stojí“ zhruba 250 tisíc korun. Pokud je úraz smrtelný, částka se zvyšuje na 8,5 milionu korun. V e světě se na tyto účely standardně vydává 3-10 % HDP, u nás to ve zmíněném roce bylo pouze 1,5 procenta. Překvapivě nízká úroveň tohoto ukazatele v ČR je podle odborníků odrazem všeobecně nižší úrovně mezd, pojistných plnění, v neposlední řadě pak také rozdílných statistických metodik. Význam ekonomického rozměru sféry BOZP se zvyšuje v souvislostí s tím, jak rostou zmíněné náklady. Proto je také ve vyspělých zemích věnována enormní péče prevenci a v jejím rámci i propagaci a osvětě - podle německých statistik je poměr takto investovaných a ušetřených prostředků 1:4. Některé preventivní programy se realizují i u nás. Tak například v loňském roce na jihu Čech proběhla akce „Společně bezpečně“, zaměřená na osvětu ve stavebnictví. V jejím průběhu bylo osloveno kolem 250 stavebních podniků i orgány místní samosprávy. Statistiky úrazovosti za rok 2002 pro jihočeský region dosud nejsou k dispozici, ale podle předběžných odhadů jsou výsledky akce patrné na nižším počtu smrtelných úrazů. Jejich počet v celé České republice také klesl - z 231 v roce 2001 na loňských 196, což představuje pokles o 15 %. Po schválení Národní politiky BOZP by měla přijít fáze, která bude bezpečnostní principy převádět do praktického života. Již dnes je jasné, že se zpřísní legislativní předpisy, které bude muset dodržovat každá firma. K hlavním bezpečnostním zásadám bude kromě povinného vybavení a dodržování předpisů patřit prevence, osvěta a vzdělávání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít