Smlouvu sjednáte snadno a rychle

09. listopadu 2010, 18:27 - Věra Prémová
09. listopadu 2010, 18:27

Sjednání povinného ručení je dnes po administrativní stránce už relativně velmi jednoduchý úkon. Pokud využijete služeb call center nebo si povinné ručení sjednáte přes internet, můžete navíc dostat zajímavé slevy.

Foto: ŠkodaAuto

Povinné ručení je jedním z typů pojištění odpovědnosti, protože se z něj platí škoda, kterou motorista způsobí svým vozidlem někomu jinému. Kdo tuto pojistku nemá, je povinen platit prostřednictvím České kanceláře pojistitelů sankční poplatky do Garančního fondu (GF). Tyto poplatky se dle typu vozidla pohybují od 20 do zhruba 300 korun za jeden den nepojištění.

Co potřebujete pro sjednání
- občanský průkaz - velký technický průkaz vozidla - potvrzení o bezeškodném průběhu předchozího pojištění - řidičský průkaz (jen u některých pojišťoven) - předchozí pojistné smlouvy (jestliže chcete na základě nich uplatnit nějaké slevy)

Jejich zaplacením se ovšem motorista nevyvazuje z povinnosti hradit škody, které svým autem či motorkou případně způsobí. Znamená to tedy, že pokud nepojištěné vozidlo zaviní dopravní nehodu, jeho majitel zaplatí nejen případnou škodu na majetku, ale také například na zdraví či dokonce životech dalších účastníků nehody. A v takových případech se výše škody může vyšplhat až na miliony korun.

Záleží na stáří vozu i řidiče

Většina tuzemských pojišťoven se při stanovování ceny pojistného u povinného ručení orientuje podle několika základních parametrů. Jak uvádí Česká asociace pojišťoven (ČAP), rozhodující bývá kategorie vozidla a výkon motoru či zdvihový objem. Dále pak pochopitelně i limit pojistného plnění, který si zvolíte, a vybraná segmentační kritéria dané pojišťovny. Mezi těmi je zpravidla věk pojištěného, trvalé bydliště pojištěného nebo například stáří vozidla. Do ceny pojistky se samozřejmě promítá i to, na kolik jste dosud jezdili bez nehod, tedy takzvaný „bezeškodní průběh“ předchozího pojištění.

Kde lze povinné ručení sjednat
- v pojišťovně na přepážce - přes call centrum pojišťovny - online na stránkách pojišťovny - u pojišťovacích makléřů - přímo při nákupu vozu (v autosalonu či autobazaru) - online na stránkách některého z porovnávačů pojištění

Nejsnadnějším způsobem, jak zjistit alespoň přibližnou cenu, kterou byste za pojistku u vašeho vozu platili, bývají online porovnávače pojištění. Po zadání základních parametrů totiž získáte cenu pojištění rovnou od několika pojišťoven současně. Při sjednání povinného ručení online či přes call centrum pojišťoven můžete zase získat zajímavé slevy, obvykle ve výši alespoň 10 či 15 procent.

Pokud chcete jako podnikatelé pojistit flotilu, rozhodně se vám také vyplatí poslat poptávku do několika pojišťoven najednou. Můžete potom lépe vyjednávat speciální slevy či benefity.

Na co nezapomenout při sjednávání
- ověřit platební možnosti (zvláště u online pojistek) - rychlost doručení takzvané Zelené karty, tedy potvrzení pro policii o sjednaném povinném ručení (bez toho byste neměli na silnici vůbec vyjet)

Nerozhodujte se jen podle ceny Při konečné volbě pojišťovny, u které si sjednáte povinné ručení, se vyplatí volit nejen podle ceny pojistky. Důležitým parametrem je rovněž výše pojistných limitů, a to zvláště, pokud jezdíte často či za zhoršených jízdních podmínek, třeba v noci či v zimě. Pravděpodobnost, že se stanete účastníkem dopravní nehody, se tím samozřejmě zvyšuje. Nízké limity pojistného plnění vám pak nemusí stačit na úhradu škod, kdy například někoho těžce zraníte a dotyčný se bude dlouho léčit a bude požadovat úhradu za ušlý zisk nebo za ztížení společenského uplatnění.**

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít