Smete Snowhill svaz tělovýchovy?

11. prosince 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
11. prosince 2006, 00:00

KONKURENCE NA ČESKÝCH HORÁCHČeským horským střediskům nekonkurují jen Alpy. Soupeří samozřejmě i vzájemně mezi sebou. A boj letos přiostřil. Hlavní hráči jsou dva. Na jedné straně stojí skupina areálů vlastněná Českým svazem tělesné výchovy. Na straně druhé raketově nastupuje soukromá společnost Snowhill.

KONKURENCE NA ČESKÝCH HORÁCH Českým horským střediskům nekonkurují jen Alpy. Soupeří samozřejmě i vzájemně mezi sebou. A boj letos přiostřil. Hlavní hráči jsou dva. Na jedné straně stojí skupina areálů vlastněná Českým svazem tělesné výchovy. Na straně druhé raketově nastupuje soukromá společnost Snowhill.

Ani Krakonoš, ani Rampušák. České hory mají v současnosti úplně jiné vládce. Hlavními protagonisty současného souboje o tuzemská horská střediska jsou Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) a firma Snowhill.

Právě lavinový nástup Snowhillu je nejvýraznějším počinem na trhu. Česká firma byla založena v roce 2002 a v současnosti je již největším provozovatelem vleků v zemi. Letos se také rozhodující měrou podílela na celkových investicích do horských středisek, když třeba jen na modernizaci areálu Ještěd vynaložila závratných 300 milionů korun. Předností Snowhillu jsou nové nápady a dravý tah na branku. Relativní nevýhodou je fakt, že firma zatím ovládá spíše méně známá střediska.

ČSTV naopak těží z toho, že mu patří nejlukrativnější česká horská centra. Prostřednictvím svých dceřiných akciových společností ovládá areály ve Špindlerově Mlýně, Harrachově a Peci pod Sněžkou. Přímo řídí také další populární lyžařskou lokalitu, šumavský Zadov.

SNOWHILL VSADIL NA JEŠTĚD

Zakladatel a vlastník Snowhillu Karel Vacek přišel s neotřelým konceptem. Jeho firma začala vozit lyžování chtivé zákazníky na jednodenní zájezdy z města na hory a zpět. Tímto způsobem přijíždí podstatná část zákazníků do šesti areálů, které společnost vlastní. Jde o Herlíkovice, Šachty-Vysoké nad Jizerou, Kašperské Hory, KamenecJablonec nad Jizerou, Kozinec-Jilemnice a Ještěd.

Právě ještědské sjezdovky jsou v současnosti hlavním trumfem v rukávu Karla Vacka. Jde totiž o vůbec nejbližší velký areál u hlavního města. „S trochou nadsázky je naším cílem dostat na Ještěd do tří let všechny pražské lyžaře. Vzhledem k snadné dosažitelnosti za necelou hodinu jízdy je to reálné,“ míní Vacek.

Sázka na horu nad Libercem může být opravdu trefou do černého. Už loni si tam zimní sporty přijelo užít 118 tisíc návštěvníků, kteří zaplatili za jízdné celkem 30 milionů korun. To představovalo meziroční zdvojnásobení tržeb. Snowhill navíc letos vybavil Ještěd ve velkorysém stylu. Vyrostly tam hned tři nové lanovky a čtyři vleky. Z čeho firma hradí obrovské náklady? „Šedesát procent z vlastních zdrojů, čtyřicet procent z cizích,“ reagoval na přímou otázku Karel Vacek.

Dodává, že letošní rekordní investici pokryl především z peněz, které jeho centra vydělala v předchozích letech. „Zimní sporty jsou oborem, který dokáže dávat zajímavé zisky. Paradoxně větší zhodnocení nám zatím přinášejí menší střediska, protože ta nemají tak vysoké náklady. Předpokládám, že investice vložená do Ještědu by se nám mohla vrátit zhruba za deset až dvanáct let,“ odhaduje Vacek.

ZAČÍNÁ PŘETLAČOVANÁ O KRKONOŠSKÉ POKLADY

Velká střediska zatím z rostoucí konkurence strach nemají. „Ještědu se nebojíme. Lyžařské areály nežijí z jednodenních návštěvníků, ale z těch, kteří jsou v místě delší dobu ubytováni a utratí tam tudíž víc peněz,“ říká František Vambera, ředitel areálu v Peci pod Sněžkou.

Karel Vacek naopak kritizuje ČSTV, že přestal tradiční krkonošská centra rozvíjet. Budoucím cílem Snowhillu je proto vstup do těchto lokalit. „Čekáme na vhodnou příležitost. Jsme připravení hráči, kteří se budou o střediska ucházet,“ sdělil Vacek.

Tělovýchovný svaz podle něj hospodaří na horách špatně. „Jako sportovce mne udivuje ekonomické chování ČSTV jak ve směru správy majetku, tak ve směru přerozdělování financí do sportu. Dříve či později se ocitne v kritické situaci,“ míní Vacek. „Rentabilita majetku ČSTV - vyjma Sazky - je zhruba 3,5 procenta. Tragická ekonomická situace svazu se logicky promítá do chování jeho horských akciovek. Snowhill nekritizuje jejich hospodaření, protože management těchto společností dělá, co může. Naše kritika jde směrem k ČSTV, bránícímu rozvoji potenciálu, který akciové společnosti mají,“ vysvětluje Vacek.

AKCIOVKY KVETOU, NEBO JSOU VYKRÁDÁNY? Mluvčí svazu Vladimír Civín ale říká, že situace je dobrá. „Loňský rok byl pro všechny naše akciovky rekordním. Podepsala se na tom dobrá zima i vnitřní opatření, která směřovala ke stabilitě společnosti,“ uvádí Civín. „Špindlerův Mlýn loni vydělal po zdanění 74 milionů korun, Harrachov necelých 20 milionů a Pec pod Sněžkou také zhruba dalších 20 milionů korun.“ Společnosti z těchto zisků rozdělily dividendu. „Ta byla rovněž rekordní, v minulých obdobích šel zisk většinou do investic,“ dodává mluvčí svazu. Na to ale reaguje Vacek připomínkou některých kritických bodů. V krkonošských střediscích se podle něj neuskutečnila slibovaná zlepšení. „Ani nová lanová dráha v Harrachově, ani zasněžování v Peci pod Sněžkou. Ve Špindlerově Mlýně se sice rozšířilo zasněžování, avšak pomocí úvěru. Na Zadově se s vypětím všech sil staví nová lanová dráha na leasing,“ vypočítává Vacek. Kritizuje i to, že svaz rozdělil dividendy. „Bylo tak zničeno cash flow společností a Harrachov si na výplatu dividend bral úvěr. Celková finanční situace horských akciovek koresponduje se stavem ČSTV. Použitelné zdroje jsou oproti plánu (750 milionů korun) zhruba o 200 až 300 milionů korun nižší, účty společností se vykrádají,“ tvrdí Vacek. 80 MILIONŮ PRO FUNKCIONÁŘE Je zřejmé, že ČSTV si bude snažit udržet dominantní postavení v klíčových centrech českého lyžování. Firma Snowhill je chce ale dobýt také. „Od roku 1989 se jasně ukázalo, zda lepším správcem jsou soukromé subjekty, nebo státní a občanská sdružení typu ČSTV. Ty jsou zvyklé pouze leštit kliky politických stran při rozdělování peněz ze státního rozpočtu,“ říká Vacek. „Máme připraven plán jak elegantní cestou zajistit zdroj pro český sport, aniž by za tím stálo vykrádání lyžařských areálů pro krmení molocha, jakým je ČSTV: Ten spolkne 80 milionů ročně jen v platech funkcionářů, které nikdo nezná a nepotřebuje, dochází také k bratrskému přerozdělování dotací státu,“ tvrdí Vacek. Ať už dopadne konkurenční střet jakkoliv, už předem má jednoho jistého vítěze. Lyžaře, který se může těšit na zlepšující se služby. VLASTNÍ FASTFOOD I PŮJČOVNA Společnost Snowhill má vizi ucelené služby lyžařům. Kromě dopravy až na místo a třeba i vlastního fastfoodového řetězce chce nabídnout i další doplňkový servis. „V předchozích sezonách jsme nebyli spokojeni s kvalitou půjčoven lyží, které s námi spolupracovaly. Proto jsme se rozhodli, že od letoška začneme ve svých areálech provozovat vlastní půjčovny a servisní dílny,“ říká zástupkyně společnosti Radka Záhořová. PODNIKATEL I SPORTOVEC**

Karel Vacek má ke sportu blízko. Býval totiž špičkovým cyklistou. Sedm let působil v české reprezentaci, později jezdil i za týmy Francie a Rakouska. V devadesátých letech začal podnikat, věnoval se investicím do výstavby benzinových čerpadel. Část zisků, které mu toto podnikání přineslo, vložil v roce 2002 i do rozjezdu firmy Snowhill.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít