SMĚRNICI EU KOMPLIKUJÍ NÁRODNÍ ZÁJMY

07. února 2005, 00:00 - admin
07. února 2005, 00:00

HOSPODÁŘSKÁ KOMORAEvropská unie připravuje vydání směrnice o službách, která by měla rozšířit čtyři základní svobody Unie (volný pohyb osob, zboží, kapitálu a pracovní síly) o volný pohyb služeb. Problémem je, že každá ze členských zemí má výrazně odlišné podmínky pro poskytování služeb a zejména velké státy odmítají postupovat podobně jako u zboží, kde je uplatňován princip „země původu“.

**HOSPODÁŘSKÁ KOMORA

Evropská unie připravuje vydání směrnice o službách, která by měla rozšířit čtyři základní svobody Unie (volný pohyb osob, zboží, kapitálu a pracovní síly) o volný pohyb služeb. Problémem je, že každá ze členských zemí má výrazně odlišné podmínky pro poskytování služeb a zejména velké státy odmítají postupovat podobně jako u zboží, kde je uplatňován princip „země původu“. U pohybu zboží díky tomuto principu stačí, aby výrobek splňoval normy podle zákonů země, kde je vyráběn a může být prodáván v kterékoli další zemi Evropské unie. V ideálním případě by to tak mělo fungovat i u poskytování služeb. „Například poradce, který splní všechny potřebné parametry ve své zemi, by měl mít možnost nabízet služby ve všech dalších zemích Unie,“ vysvětlil prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Tato myšlenka se ale nelíbí řadě unijních zemí a do přípravy směrnice zasahují prosazováním vlastních zájmů. Směrnice o službách, která měla jejich pohyb zjednodušit, dnes paradoxně obsahuje přes sto stran a počet regulací naopak značně navýšila. Nabízí zdlouhavé a neschůdné cesty harmonizace předpisů včetně daňových a mzdových, které jsou v podstatě nereálné. „Než takovou směrnici, to raději žádnou,“ tvrdí Drábek. Předkládané námitky zejména ze starých členských zemí Unie podle něj prakticky paralyzují hlavní záměr směrnice, v níž začínají převažovat úzké národní zájmy. Ochranu vlastních poskytovatelů služeb přitom jednotlivé státy skrývají pod nejrůznější záminky, jako jsou nízké standardy, nízké mzdy a daně v zemi původu apod. Problém je podle něj také v tom, že zpravodajkou v Evropském parlamentu pro tuto směrnici je německá poslankyně sociálnědemokratické strany: „To v sobě spojuje dva negativní faktory. První je ten, že pochází z Německa, které je jednou z velkých zemí Unie, v nichž převažuje trend chránit svůj trh. Druhým negativem je její politická orientace, díky níž je stoupenkyní větších regulací.“

O tomto problému jednal prezident Hospodářské komory ČR v Bruselu s Miroslavem Ouzkým, viceprezidentem Evropského parlamentu a se Zuzanou Roithovou, místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh. „Poslankyně Zuzana Roithová je o problémech, které vyvstávají okolo této směrnice, velmi dobře informovaná. Výbor, jehož je místopředsedkyní, se zabývá právě podnikatelskou sférou, věřím proto, že se podaří najít více podobných hlasů a směrnice v této podobě nebude přijata,“ uzavřel Drábek.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít