Směr Toronto a Kyjev KURZY DEVIZOVÉHO TRHU / DEVIZY - STŘED

23. října 2006, 00:00 - admin
23. října 2006, 00:00

KLASTR NÁBYTKÁŘŮ Za pouhé tři měsíce existence stačil Klastr českých nábytkářů zorganizovat dvě výstavy - v Torontu a Kyjevě. Obě země by se měly stát základem pro budoucí export jeho členů.

KLASTR NÁBY TKÁŘŮ Za pouhé tři měsíce existence stačil Klastr českých nábytkářů zorganizovat dvě výstavy - v Torontu a Kyjevě. Obě země by se měly stát základem pro budoucí export jeho členů.

České nábytkářské firmy se rozhodly prosadit na dvou hlavních trzích, a to kanadském a ukrajinském. Rozhodnutí nebylo vařením z vody. Oba trhy si vytypovaly na základě analýzy nákupních zvyklostí spotřebitelů. Předpokládají přitom, že Toronto by pro ně mohlo být odrazovým můstkem pro další cestu do Spojených států, Kyjev zase pro cestu do Ruska. Třetím možným pilířem pro další rozvoj by mělo být Německo a následně západní Evropa.

Český nábytek má podle prezidenta Asociace českých nábytkářů Martina Čudky úspěch hlavně v Německu, Rakousku a USA. Malé firmy se ale do ciziny dostávají jen těžko. Klastr si tak může například pronajímat společnou plochu na zahraničních veletrzích, kam by jednotlivé podniky samy nepronikly.

S PODPOROU DO KANADY

Klastr již stačil za tři měsíce své činnosti zorganizovat dvě velké výstavy nábytku, a to v Torontu a Kyjevě, přičemž v obou městech chystá celoroční výstavy. Aktivity v Kanadě podporuje i agentura CzechTrade. Na obou výstavách představil rovněž svůj první společný katalog českých nábytkářů. „Doufám, že se v dohledné době na základě schválené studie proveditelnosti staneme příjemcem podpory ve výši 45 milionů korun,“ říká předseda Klastru českých nábytkářů (KČN) Radek Brychta.

STAVÍ SE JAKO O ŽIVOT Mnohamilionový ukrajinský trh je podle Brychty perspektivní díky masivní bytové výstavbě. Letos v červenci vzniklý KČN proto v Kyjevě už na začátku října uspořádal výstavu tuzemských firem z nábytkářského oboru a nyní zde instaluje celoroční přehlídku produktů. „Pro české nábytkáře představuje Ukrajina obrovský trh. Jenom v Kyjevě, kde podle neoficiálních údajů žijí přes čtyři miliony obyvatel, je nyní vidět doslova les jeřábů, které stavějí byty. A nové byty potřebují vybavení a nábytek,“ tvrdí Zdeněk Blažek, prokurista KČN. Trh s nábytkem na Ukrajině, která má zhruba 48 milionů obyvatel, se podle něj teprve formuje, takže je ideální doba se na něm prosadit. „Musíme tam ale prezentovat naše výrobky a ukázat, že umíme vyrobit kvalitní a cenově přijatelné produkty, které budou schopny konkurence. Celoroční výstava umožní ukrajinským obchodníkům důkladně se seznámit s výrobky českých nábytkářů,“ dodává Blažek. Podle generálního ředitele výstavy v Kyjevě Viktora Pašinského šlo o výjimečný projekt a o vůbec první prezentaci českého nábytkářství na Ukrajině. Výstavy na 240 čtverečních metrech se zúčastnilo 14 firem klastru, a všechny plánují svoji účast i na příští rok. UKRAJINA TÁHNE**

Vývoz českého nábytku na Ukrajinu v posledních letech výrazně roste. Loni tuzemské nábytkářské firmy na tento trh exportovaly zboží v hodnotě 26,1 milionu korun, což bylo zhruba dvakrát více než v roce 2004. Za prvních osm měsíců letošního roku vzrostl vývoz českého nábytku na Ukrajinu meziročně o 54 procent na 21,6 milionu korun.

KČN byl založen jako družstvo, jeho členy je 27 výrobních firem z Jihomoravského, Pardubického kraje a Vysočiny, osm nevýrobních firem, mezi kterými je například brněnská Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, Asociace českých nábytkářů, Svaz českých a moravských bytových družstev, veletrhy Brno, nebo Česká zemědělská univerzita v Praze. Klastr má nyní celkem 35 členů. Jejich celkový roční obrat činí čtyři miliardy korun.

Výroba nábytku v Česku v posledních deseti letech nepřetržitě roste a nyní se objem roční tuzemské produkce pohybuje kolem 55 miliard korun. Do zahraničí zatím míří asi tři čtvrtiny.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít