Směr Baku

16. prosince 2009, 13:15 - Ondřej Hergesell
16. prosince 2009, 13:15

Bývalý ředitel českého Microsoftu šéfuje ázerbájdžánskému operátorovi Azertelekom

Od ledna roku 2003, kdy skončil v pozici generálního ředitele českého operátora Contactel, se Michal Čupa třikrát stěhoval mezi metropolemi Česka a Ruska. Letos v létě, poté co mu vypršel ředitelský kontrakt v moskevské pobočce Microsoftu, se však nevrátil domů do Čech, ale zamířil dál na východ, do ázerbájdžánské metropole Baku. V zemi na západním pobřeží Kaspického moře se stal generálním ředitelem nově vzniklého operátora Azertelekom. „V Ázerbájdžánu je obrovský hlad po vysokorychlostním připojení k internetu a země je výborně geograficky situována na spojnici mezi Evropou, Asií a středovýchodním regionem. To nabízí skvělé obchodní příležitosti pro budování nových datových sítí v celém regionu a Azertelekom má ambice se na tom podílet,“ říká Čupa.

ADSL za 1300 korun
Devětačtyřicetiletý manažer, jenž kromě Contactelu prošel i Českým Telecomem a z pozice provozního ředitele se podílel na řízení největšího ruského alternativního operátora Golden Telecom, přirovnává současné ázerbájdžánské telekomunikace k těm českým přibližně před deseti lety. „V osmimilionové zemi je pouhých 20 až 30 tisíc vysokorychlostních přípojek k internetu, 180 tisíc zákazníků využívá pomalé vytáčené připojení přes pevnou linku. Internet je navíc oproti Rusku a evropským zemím výrazně dražší,“ vypočítává Čupa. Dle ázerbájdžánského serveru Today.az snížilo tamní ministerstvo telekomunikací a informačních technologií koncovou cenu ADSL připojení ze 130 na 60 ázerbájdžánských manatů, tedy asi na 1300 korun – avšak s rychlostí stahování pouhého jednoho megabytu za vteřinu. „A to máte štěstí, když se na takovou rychlost v reálu alespoň občas dostanete,“ tvrdí Čupa. Kvalitu tamních internetových služeb ilustruje i jeho poznámka, že „když služba funguje tři dny bez poruchy, tak je to super“. I kvůli tomu Čupa předvídá další vývoj situace: „Nejen v Ázerbájdžánu, ale i v okolních zemích, především v Íránu, je skryta obrovská poptávka, která v budoucnu vyvolá explozi zájmu po broadbandových službách. A tedy i po datové kapacitě.“
To byl také jeden z hlavních důvodů, proč Čupa přijal nabídku šéfovat nově vzniklému operátorovi. „Majitelé Azertelekomu mají cíl společně s ruským operátorem Synterra vybudovat páteřní síť datových kabelů v celém regionu okolo Kaspického moře. Smyslem je agregovat poptávku po datových i telekomunikačních službách a profitovat na transkontinentálním provozu mezi Evropou, Asií a Středním východem,“ popisuje Čupa. Ázerbájdžán je zemí s obrovským nerostným bohatstvím v podobě ropy, plynu, zlata či dalších komodit. Ekonomická krize však prezidentovi Ilhamu Alijevovi ukázala, že závislost na nerostných surovinách není uplně zdravá, a země je z toho důvodu značně zranitelná. „Proto se rozhodl využít výhodné polohy, kde již v minulosti vedla hedvábná stezka, a vytvořit v tomto regionu hub, tedy jakýsi středobod pro transkontinentální datové a telekomunikační sítě,“ míní Čupa.

Kaspické kabelové moře
Proto Azertelekom, jenž vlastní další tamní telekomunikační firmy (BTRIB, Azerfon a Aztelekom), uzavřel partnerství s ruskou společností Synterra. Na základě tohoto joint venture byla založena nová firma C-Ring Telecom, v níž mají Azertelekom a Synterra shodně 50procentní podíl a která se stane provozovatelem optických datových kabelů kolem celého Kaspického moře. „Myšlenka vybudovat telekomunikační páteřní síť v tomto regionu existuje už téměř deset let, ale realizuje se až nyní. Bylo pro mne obrovskou výzvou být u toho,“ říká Čupa.
C-Ring na konci listopadu podepsal smlouvu s íránskou společností Iranmobin (největší akcionář íránského národního operátora), jejímž výsledkem by měla být výstavba optické sítě okolo jižního cípu Kaspického moře. „Podobným způsobem by měla být uzavřena dohoda v Kazachstánu, kde jednáme s dvěma potenciálními partnery, a v Turkmenistánu. Kromě datových kabelů kolem Kaspického moře počítáme i s položením podmořských optických vláken na dno, tak aby byla síť zálohována kvůli případným výpadkům,“ dodává šéf Azertelekomu.
V konečné fázi by tak měla síť čítat několik desítek tisíc kilometrů datových kabelů, které budou provozovat operátoři v jednotlivých zemích, avšak obchodně je bude zašťiťovat C-Ring Telecom. „Zájemci o datovou konektivitu mezi Evropou a Asií u nás nakoupí celou poptávanou kapacitu a C-Ring pak následně vyinkasované peníze rozdělí jednotlivým operátorům na trase,“ popisuje Čupa.

Koženého večírky
On sám u „běžného chodu“ C-Ringu už zřejmě nebude. Připouští, že jeho mise v Ázerbájdžánu je časově omezena dokončením dohod mezi jednotlivými národními operátory. „Mým hlavním úkolem je, aby C-Ring spatřil světlo světa v podobě smluv a kontraktů. Tím bych své působení v Azertelekomu považoval za vydařené a zároveň u konce. Baví mne být u zrodu projektu, který má neobvykle vysokou politickou podporu v mnoha zemích, u vlastního budování sítě už být nemusím, to jsem si už dříve vyzkoušel několikrát,“ tvrdí. Pobyt v Baku si po hektické Moskvě užívá, tvrdí, že město je bezpečné a že místní mají Čechy v oblibě. A to i po kauze Viktora Koženého, který je obviněn z podplácení v ázerbájdžánské privatizaci. „Kožený je tady neobvykle populární, řada lidí vzpomíná na jím pořádané velkolepé večírky a party, které v Baku od té doby nikdo nepřekonal,“ směje se.
Celkově Čupa považuje život v muslimské zemi na břehu Kaspického moře za klidnější, pohodlnější a také cenově mnohem výhodnější než předchozí pobyt v ruské metropoli, odkud kvůli nekvalitním školám, kam chodily obě jeho dcery, přestěhoval rodinu zpátky do Prahy. I z tohoto důvodu zvažuje, že svou další profesní kariéru nasměruje znovu do Česka. „Ideální by byla nějaká nadnárodní pozice se zodpovědností za více zemí ve střední Evropě,“ uzavírá.

***
BOX
Michal Čupa (49)
Absolvoval ČVUT v Praze, University of Chicago a Delft University of Technology. Působil v manažerských pozicích v SPT Telecomu, Českém Telecomu a Contactelu. Od roku 2004 pracoval jako provozní ředitel ruského operátora Golden Telecom, v letech 2006 a 2007 šéfoval české pobočce Microsoftu a poslední dva roky vedl spotřebitelskou a internetovou divizi Microsoftu pro Ruskou federaci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla…
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít