SME: Developeři peníze nedostanou

15. října 2007, 00:00 - (čtk)
15. října 2007, 00:00

Developerské společnosti nebudou moci podle Unie malých a středních podniků ČR (SME) regenerovat takzvané brownfieldy s pomocí peněz z fondů Evropské unie.

To v následujících letech ohrozí čerpání 14 miliard korun určených na projekty podnikatelských nemovitostí a likvidaci starých ekologických zátěží, tvrdí SME s odkazem na rozhodnutí Evropské komise. Podle ministerstva průmyslu a obchodu ale mohou peníze z evropských fondů čerpat firmy, které budou areály regenerovat a pak v nich podnikat.

„Je to znepokojivá zpráva zdaleka i pro města a obce, které nemají dostatečnou kapacitu a finance. Je to problém, který se dotýká každého z nás a setkáváme se s ním na každém kroku, ať se jedná o malou obec či větší město,“ upozorňuje předseda SME David Šeich.

Podle Šeicha developeři budou moci v letech 2007 až 2013 podávat žádosti na projekty regenerace starých areálů do programu Nemovitosti, který by kompenzoval dodatečné náklady spojené s investicí do rekonstrukce a revitalizace starých a zanedbaných areálů.

Program měl developery motivovat právě k tomuto druhu projektů, aby se nevěnovali například pouze výstavbě nových nemovitostí. „Zrušení této možnosti prosadili zástupci Evropské komise,“ uvedl Šeich, který upozornil na to, že pro jiné členské země takové omezení neplatí.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský potvrdil, že peníze nebudou moci na regeneraci brownfieldů čerpat developerské firmy, což si vymínila Evropská komise. Rezort její rozhodnutí akceptoval, protože další vyjednávání by podle Bartovského prodloužilo schvalování celého operačního programu. „Program Nemovitosti dále zůstává otevřený podnikatelům, kteří chtějí brownfieldy regenerovat a následně využít pro své podnikání,“ říká Bartovský.

Na roky 2007 až 2013 má Česko podle SME na projekty podnikatelských nemovitostí a sanaci starých ekologických zátěží k dispozici zhruba 14 miliard korun. „Nebudou-li moci žádat o dotace developeři, může Česku hrozit nevyčerpání či neefektivní čerpání dotačních prostředků. Lze jen těžko předpokládat a očekávat, že by obce a kraje byly schopny samy realizovat rozsáhlé projekty v hodnotě uvedených rozpočtů,“ upozornila SME. Podle Bartovského by ale toto opatření nemělo mít nepříznivý dopad na čerpání peněz z programu Nemovitosti ani na regeneraci tuzemských brownfieldů.

Brownfield je pozemek nebo objekt, který není efektivně využíván, je zanedbaný a v řadě případů i kontaminovaný. Nemovitost nelze využít bez revitalizace, což často představuje náklady v řádech desítek i stovek milionů korun. Podle odhadu odborníků je v Česku zhruba 12 tisíc hektarů těchto brownfieldů.

Za finanční podpory státu vzniklo od roku 1998 v České republice 2959 hektarů průmyslových zón, mezi něž je započítáno i 530 hektarů regenerovaných brownfieldů.   

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít