SME: Krize dorazila do Česka

16. října 2012, 10:25 - red
16. října 2012, 10:25

Krajské a senátní volby v Česku ukázaly, že tamní politická situace čím dál více připomíná tu slovenskou. Pravice je rozdrobená a zaměstnaná sama sebou. Sociální demokraty naopak očekávané vítězství sjednotilo a komunisté buržoazní přežitky, jako jsou odlišné názory a vnitrostranická demokracie, nikdy nestrpěli.

Česká demokratická a extrémní levice sice nesplynuly do jedné strany jako u nás ve Smeru, obě části levice se ale už dlouho třesou na společné vládnutí. Na porážce pravice se podepsalo i znechucení z korupce. Na druhé straně korupce volby nerozhodla.

Pokud by voličům překážela hlavně ona, nevyhrála by ČSSD ani komunisté. Volby rozhodla hlavně krize a odmítání reforem a úspor. Česko dohnala vlna, na níž se vezou populisté a extremisté v celé Evropě. Čeští komunisté dokázali sesbírat i protestní hlasy, z nichž v jiných zemích tyje krajní pravice. Hlasy ubrali i ČSSD, která je pro nespokojence málo radikální. Socialisté oblouznění blízkostí moci si to nepřipouštějí a vlastním protireformním populismem nahrávají straně, která je nakonec může převálcovat. Nebylo by to v české historii poprvé.

Financial Times: Cena za evropský mír

Norský Nobelův výbor má občas zvláštní smysl pro načasování. V roce 2009 způsobil rozruch, když mírovou cenu udělil Baracku Obamovi, který ještě nebyl ve funkci ani rok. Podobné vášně budí i ocenění Evropské unie. Ta se dnes zmítá v krizi, Řecko a Španělsko jsou krok od ekonomické a sociální katastrofy.

Bezprostřední reakce proto často zněly tak, že dnešní obraz EU připomíná leccos, jen ne „mír“. Nobelův výbor ovšem hledí na delší historii. Tvrdí, že unie a její předchůdci „po šest desítek let přispívali k míru a zklidnění, k demokracii a prosazování lidských práv v Evropě“. To je správný soud. Od padesátých let byla ekonomická integrace evropských národů základním kamenem míru na kontinentu. Za to si Nobelovu cenu zasloužila.

Die Welt: Hrozí nová válka

„Trčíš-li v díře, přestaň hrabat.“ Americké přísloví zřejmě nedolehlo k uším syrského diktátora. Asad nyní uzavřel syrský vzdušný prostor Turecku. To hned kontrovalo a zakázalo přelet nad svým územím syrským letadlům.

Konflikt je velmi vážný. Dnešní stav v podstatě odpovídá tomu, čemu se obvykle říká válka nízké intenzity. Budoucnost je nejasná, strategie chybí. Chce snad Asad odradit Turky od další podpory syrských povstalců? Silnému muži v Damašku a jeho generalitě zřejmě nemůže nic zabránit ve vyostření konfliktu až k bodu, v němž Turci na Sýrii skutečně zaútočí.


Čtěte také:

Voliči rozhodli. S reformami je konec

V Bruselu se přou, kdo převezme Nobelovu cenu

Turecké území zasáhly další střely ze Sýrie


Zda dojde k válce v řádu dnů či týdnů, neumí nikdo s jistotou říci. Ale nikdo to nemůže ani vyloučit. Syrský diktátor se zřejmě kvůli zásobám chemických a biologických zbraní považuje za nezranitelného. V tom se ale může mýlit. Podpora Rusů může rychle opadnout, protože Moskva si to nechce v arabském světě rozházet a navíc ji může děsit, že zbraně hromadného ničení by si našly cestu na Kavkaz a dál na sever.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít