Služba jako strategické partnerství

16. června 2010, 19:23 - Martin Horňáček
16. června 2010, 19:23

Janem Boháčkem

Úklid a čištění, zajištění chodu kanceláří, správy budov, závodního stravování a hubení škůdců – to vše dnes nabízí společnost ISS, světová jednička v oblasti facility services. Původně bezpečnostní agentura založená už v roce 1901 zaměstnává v současné době okolo půl milionu lidí ve více než 50 zemích. V Česku působí ISS od roku 1996 a její rozvoj má od 1. ledna v kompetenci nový generální ředitel Jan Boháček.

EURO: Do jaké ligy se chce ISS dostat? BOHÁČEK: Naše vize je o postupu ze současné ligy o patro výš. Cílem je vytvořit extraligu s hřištěm, na kterém budeme hrát první housle. Chceme z pozice lokálního lídra v úklidových službách posílit pozici jedničky v oblasti integrovaných facility služeb poskytovaných vlastními silami.

EURO: Chtít neznamená dosáhnout. V dobách krize nebudete jediní. BOHÁČEK: Určitě, v krizi přežijí silní. I přes tragické výsledky jsou však někteří zákazníci příliš velcí na to, aby padli a byli ponecháni osudu. Nejenom těm můžeme a dokážeme pomoci. Na naší straně stojí mezinárodní know-how ISS v oblasti integrovaných služeb, díky nimž je ISS lídrem facility managementu ve světě.

EURO: Buďte konkrétní. BOHÁČEK: Naše služba je strategické partnerství. Směřujeme ke vzdělávání klientů. Vzdělaný zákazník lépe definuje svoje potřeby, mnohem lépe spolupracuje. Vzdělávání půjde napříč všemi oblastmi, od vysvětlení výhodnosti najímání specialisty podpůrných činností k hlavní činnosti k přesnému nastavení očekávání neboli výkonnosti těchto služeb od samého počátku až k procesu stálého zlepšování jednotlivých činností. Chceme také, aby zákazník požadoval v naší branži nejvyšší kvalitu, plně v souladu se zavedenými normami a postupy platnými v rámci EU. Někteří zákazníci ani nevědí, co mají za svoje peníze požadovat.

EURO: Peníze jsou vždy až na prvním místě. Proč bych jako majitel firmy měl vůbec uvažovat o outsourcingu facility managementu? BOHÁČEK: Nejde o to, jak a za kolik vám někdo uklidí kanceláře. Jde o to, že míříme i na procesy ve vaší firmě, na zaměstnance, kteří fungují v rámci těchto procesů. Cílem je snížit náklady, zvýšit dosavadní kvalitu služeb, nabídnout i jiné, dosud neuvažované služby, některé naopak integrovat. Zvlášť u velkých společností tyto záležitosti fungují. Tento přístup je naší přidanou hodnotou. V prvním roce snižuje outsourcing facility managementu náklady až o dvanáct procent, v dalších letech o dvě až čtyři procenta ročně.

EURO: Na rozdíl od vedení však řadě zaměstnanců říkáte, že jsou zbyteční, v lepším případě neplní povinnosti v požadované kvalitě. BOHÁČEK: Vím, kam míříte. Slova jako mobilizace, přechod ke změnám a transformace znějí odpudivě zvláště lidem, kteří jsou změnami nejvíce zasaženi. Ať je změna jakákoli, na jejím konci musí být viditelný přínos. Jinak firmu rozložíte. Důležitá je časová posloupnost a srozumitelný projekt, jenž má podporu. Lidé a procesy tvoří základ našeho přístupu.

EURO: Není nakonec využití služeb facility managentu čistě a jenom otázkou peněz? BOHÁČEK: Je a není. Poměr kvality a ceny je důležitý a může se lišit u jednotlivých firem. Všem nemůžeme ušít stejný kabát. Důležitá je výchozí situace ve firmě a pak očekávání přínosu změn. Tomu se nastaví optimální řešení a jeho výsledky jsou monitorovány. Až poté lze říci, zda byla splněna očekávání a klient zaplatil za prvotřídní kvalitu.

EURO: A pokud odhlédneme od peněz? BOHÁČEK: Každý byznys se dělá pro peníze. Dnes si ani neuvědomujeme, kolik se na nás valí informací. Není problém je získat, je nutné vybrat ta správná, potřebná data a využít je pro svůj prospěch. Najmout si profesionály šetří čas a přenáší rizika byznysu na vaši konkurenci. Není smyslem dělat vše, ale především to, v čem jsem opravdu nejlepší.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít