Slovenský radikální řez

14. června 2004, 00:00 - Přílohu připravil PETR BÝM
14. června 2004, 00:00

POVINNÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ ZHODNOTÍ DŮCHODYOd počátku příštího roku se Slováci budou na stáří zabezpečovat podle nového modelu. Penzijní reforma se dlouho připravovala a státní pokladna má vytvořeny nemalé rezervy na deficity, které vzniknou v přechodném období. Jejím základem byla část výnosů z privatizace.

POVINNÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ ZHODNOTÍ DŮCHODY Od počátku příštího roku se Slováci budou na stáří zabezpečovat podle nového modelu. Penzijní reforma se dlouho připravovala a státní pokladna má vytvořeny nemalé rezervy na deficity, které vzniknou v přechodném období. Jejím základem byla část výnosů z privatizace. Tak jako leckde jinde (ale nikoli v Česku) bude se i slovenský penzijní systém opírat o tři pilíře. V prvním systému budou povinně zahrnuti všichni občané Slovenské republiky, jeho správcem bude stát a jeho potřeby budou financovány průběžně. DOBROVOLNÉ KOMERČNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ

To nepředstavuje žádnou novinku, jako ostatně třetí pilíř, dobrovolné penzijní pojištění, v němž realizaci přejímají komerční subjekty, penzijní fondy a pojišťovny. Podstata reformy je v zavedení druhého pilíře, povinného penzijního spoření, kde se prostředky budou kumulovat a zhodnocovat na komerční bázi. V rámci tohoto systému se bude každému zaměstnanci srážet 9 % hrubé mzdy a částky se budou hromadit na jeho individuálním účtu.

Výška důchodu bude záviset na standardních parametrech (výše mzdy a tedy i příspěvku, délka spoření), ale i individuální strategii pojištěnce, který si bude moci zvolit druh fondu. Jejich počet i struktura jsou stanoveny zákonem. Fond růstový s vyššími riziky, ale také většími výnosy (80 % investováno v akciích, 20 v obligacích), vyvážený (akcie a obligace po 50 %) a konzervativní (100 % všech obligací).

SLOVENSKÉ FINANČNÍ INSTITUCE

Před větším rizikem ovšem pojištěnce chrání povinnost nejméně 15 let před dosažením důchodového věku opustit růstové fondy a sedm let před tímto okamžikem vstoupit do konzervativního fondu. Klient je bude moci měnit jedenkrát do roka. Penzijní fondy, které se budou zapojovat do tohoto systému, musí mít sídlo i ústředí na Slovensku, hmotnou odpovědnost nese depozitář fondu. Stát garantuje všem účastníkům jejich nároky do 70 %.

Od příštího roku se do tohoto systému povinně zapojí všichni, kteří poprvé vstupují na trh práce. Vyjma občanů starších 52 let se do něj na dobrovolné bázi mohou zapojit i všichni ostatní. Vláda předpokládá, že této možnosti využije zhruba polovina z nich.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla…
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Technologie
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít