Slovenský radikální řez

14. června 2004, 00:00 - Přílohu připravil PETR BÝM
14. června 2004, 00:00

POVINNÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ ZHODNOTÍ DŮCHODYOd počátku příštího roku se Slováci budou na stáří zabezpečovat podle nového modelu. Penzijní reforma se dlouho připravovala a státní pokladna má vytvořeny nemalé rezervy na deficity, které vzniknou v přechodném období. Jejím základem byla část výnosů z privatizace.

POVINNÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ ZHODNOTÍ DŮCHODY Od počátku příštího roku se Slováci budou na stáří zabezpečovat podle nového modelu. Penzijní reforma se dlouho připravovala a státní pokladna má vytvořeny nemalé rezervy na deficity, které vzniknou v přechodném období. Jejím základem byla část výnosů z privatizace. Tak jako leckde jinde (ale nikoli v Česku) bude se i slovenský penzijní systém opírat o tři pilíře. V prvním systému budou povinně zahrnuti všichni občané Slovenské republiky, jeho správcem bude stát a jeho potřeby budou financovány průběžně. DOBROVOLNÉ KOMERČNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ

To nepředstavuje žádnou novinku, jako ostatně třetí pilíř, dobrovolné penzijní pojištění, v němž realizaci přejímají komerční subjekty, penzijní fondy a pojišťovny. Podstata reformy je v zavedení druhého pilíře, povinného penzijního spoření, kde se prostředky budou kumulovat a zhodnocovat na komerční bázi. V rámci tohoto systému se bude každému zaměstnanci srážet 9 % hrubé mzdy a částky se budou hromadit na jeho individuálním účtu.

Výška důchodu bude záviset na standardních parametrech (výše mzdy a tedy i příspěvku, délka spoření), ale i individuální strategii pojištěnce, který si bude moci zvolit druh fondu. Jejich počet i struktura jsou stanoveny zákonem. Fond růstový s vyššími riziky, ale také většími výnosy (80 % investováno v akciích, 20 v obligacích), vyvážený (akcie a obligace po 50 %) a konzervativní (100 % všech obligací).

SLOVENSKÉ FINANČNÍ INSTITUCE

Před větším rizikem ovšem pojištěnce chrání povinnost nejméně 15 let před dosažením důchodového věku opustit růstové fondy a sedm let před tímto okamžikem vstoupit do konzervativního fondu. Klient je bude moci měnit jedenkrát do roka. Penzijní fondy, které se budou zapojovat do tohoto systému, musí mít sídlo i ústředí na Slovensku, hmotnou odpovědnost nese depozitář fondu. Stát garantuje všem účastníkům jejich nároky do 70 %.

Od příštího roku se do tohoto systému povinně zapojí všichni, kteří poprvé vstupují na trh práce. Vyjma občanů starších 52 let se do něj na dobrovolné bázi mohou zapojit i všichni ostatní. Vláda předpokládá, že této možnosti využije zhruba polovina z nich.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít