Slovenský radikální řez

14. června 2004, 00:00 - Přílohu připravil PETR BÝM
14. června 2004, 00:00

POVINNÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ ZHODNOTÍ DŮCHODYOd počátku příštího roku se Slováci budou na stáří zabezpečovat podle nového modelu. Penzijní reforma se dlouho připravovala a státní pokladna má vytvořeny nemalé rezervy na deficity, které vzniknou v přechodném období. Jejím základem byla část výnosů z privatizace.

POVINNÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ ZHODNOTÍ DŮCHODY Od počátku příštího roku se Slováci budou na stáří zabezpečovat podle nového modelu. Penzijní reforma se dlouho připravovala a státní pokladna má vytvořeny nemalé rezervy na deficity, které vzniknou v přechodném období. Jejím základem byla část výnosů z privatizace. Tak jako leckde jinde (ale nikoli v Česku) bude se i slovenský penzijní systém opírat o tři pilíře. V prvním systému budou povinně zahrnuti všichni občané Slovenské republiky, jeho správcem bude stát a jeho potřeby budou financovány průběžně. DOBROVOLNÉ KOMERČNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ

To nepředstavuje žádnou novinku, jako ostatně třetí pilíř, dobrovolné penzijní pojištění, v němž realizaci přejímají komerční subjekty, penzijní fondy a pojišťovny. Podstata reformy je v zavedení druhého pilíře, povinného penzijního spoření, kde se prostředky budou kumulovat a zhodnocovat na komerční bázi. V rámci tohoto systému se bude každému zaměstnanci srážet 9 % hrubé mzdy a částky se budou hromadit na jeho individuálním účtu.

Výška důchodu bude záviset na standardních parametrech (výše mzdy a tedy i příspěvku, délka spoření), ale i individuální strategii pojištěnce, který si bude moci zvolit druh fondu. Jejich počet i struktura jsou stanoveny zákonem. Fond růstový s vyššími riziky, ale také většími výnosy (80 % investováno v akciích, 20 v obligacích), vyvážený (akcie a obligace po 50 %) a konzervativní (100 % všech obligací).

SLOVENSKÉ FINANČNÍ INSTITUCE

Před větším rizikem ovšem pojištěnce chrání povinnost nejméně 15 let před dosažením důchodového věku opustit růstové fondy a sedm let před tímto okamžikem vstoupit do konzervativního fondu. Klient je bude moci měnit jedenkrát do roka. Penzijní fondy, které se budou zapojovat do tohoto systému, musí mít sídlo i ústředí na Slovensku, hmotnou odpovědnost nese depozitář fondu. Stát garantuje všem účastníkům jejich nároky do 70 %.

Od příštího roku se do tohoto systému povinně zapojí všichni, kteří poprvé vstupují na trh práce. Vyjma občanů starších 52 let se do něj na dobrovolné bázi mohou zapojit i všichni ostatní. Vláda předpokládá, že této možnosti využije zhruba polovina z nich.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít