Slovenský radikální řez

14. června 2004, 00:00 - Přílohu připravil PETR BÝM
14. června 2004, 00:00

POVINNÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ ZHODNOTÍ DŮCHODYOd počátku příštího roku se Slováci budou na stáří zabezpečovat podle nového modelu. Penzijní reforma se dlouho připravovala a státní pokladna má vytvořeny nemalé rezervy na deficity, které vzniknou v přechodném období. Jejím základem byla část výnosů z privatizace.

POVINNÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ ZHODNOTÍ DŮCHODY Od počátku příštího roku se Slováci budou na stáří zabezpečovat podle nového modelu. Penzijní reforma se dlouho připravovala a státní pokladna má vytvořeny nemalé rezervy na deficity, které vzniknou v přechodném období. Jejím základem byla část výnosů z privatizace. Tak jako leckde jinde (ale nikoli v Česku) bude se i slovenský penzijní systém opírat o tři pilíře. V prvním systému budou povinně zahrnuti všichni občané Slovenské republiky, jeho správcem bude stát a jeho potřeby budou financovány průběžně. DOBROVOLNÉ KOMERČNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ

To nepředstavuje žádnou novinku, jako ostatně třetí pilíř, dobrovolné penzijní pojištění, v němž realizaci přejímají komerční subjekty, penzijní fondy a pojišťovny. Podstata reformy je v zavedení druhého pilíře, povinného penzijního spoření, kde se prostředky budou kumulovat a zhodnocovat na komerční bázi. V rámci tohoto systému se bude každému zaměstnanci srážet 9 % hrubé mzdy a částky se budou hromadit na jeho individuálním účtu.

Výška důchodu bude záviset na standardních parametrech (výše mzdy a tedy i příspěvku, délka spoření), ale i individuální strategii pojištěnce, který si bude moci zvolit druh fondu. Jejich počet i struktura jsou stanoveny zákonem. Fond růstový s vyššími riziky, ale také většími výnosy (80 % investováno v akciích, 20 v obligacích), vyvážený (akcie a obligace po 50 %) a konzervativní (100 % všech obligací).

SLOVENSKÉ FINANČNÍ INSTITUCE

Před větším rizikem ovšem pojištěnce chrání povinnost nejméně 15 let před dosažením důchodového věku opustit růstové fondy a sedm let před tímto okamžikem vstoupit do konzervativního fondu. Klient je bude moci měnit jedenkrát do roka. Penzijní fondy, které se budou zapojovat do tohoto systému, musí mít sídlo i ústředí na Slovensku, hmotnou odpovědnost nese depozitář fondu. Stát garantuje všem účastníkům jejich nároky do 70 %.

Od příštího roku se do tohoto systému povinně zapojí všichni, kteří poprvé vstupují na trh práce. Vyjma občanů starších 52 let se do něj na dobrovolné bázi mohou zapojit i všichni ostatní. Vláda předpokládá, že této možnosti využije zhruba polovina z nich.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít