Slovensko chystá rozšíření státních pobídek pro investory

15. dubna 2011, 16:40 - ČTK
15. dubna 2011, 16:40

Slovensko připravuje měkčí pravidla pro poskytování státních pobídek investorům. Ministerstvo hospodářství navrhlo snížit minimální hodnotu investice požadovanou k získání podpory na zhruba polovinu.

Foto: Profimedia.cz

Hlavní částí pobídek bude v případě schválení materiálu daňová úleva, která se namísto současných pěti let rozloží na dvojnásobné období. Změny v pravidlech státních pobídek chystá i české ministerstvo průmyslu a obchodu.

Slovensko za uplynulých devět let schválilo pobídky v hodnotě 1,18 miliardy eur (zhruba 28,6 miliardy Kč) pro 108 projektů s plánovaným vznikem přes 40.000 nových pracovních míst. Ministerstvo hospodářství ale upozornilo, že dvě desítky projektů se neuskuteční. Podporu dostaly zejména firmy z automobilového průmyslu a elektroniky, jež jsou hlavními tahouny slovenské ekonomiky.

Nejvyšší pobídky by podle návrhu ministerstva hospodářství měly směřovat ho regionů středního a východního Slovenska, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností přesahující celostátní průměr. Vedle geografického umístění investice se má výše pobídek nadále odvíjet od zaměření projektu. Investoři si podle tabulek dokážou dopředu spočítat hodnotu a složení státní podpory. “Cílem návrhu zákona je vytvořit podmínky na ekonomický rozvoj znevýhodněných regionů prostřednictvím podpory vytváření investic a vytváření nových pracovních míst,“ uvedlo ministerstvo.

Úřad proto rovněž navrhl snížit kritérium minimální hodnoty investice na získání pobídek přibližně o polovinu. V případě málo rozvinutých regionů tak při projektu průmyslové výroby postačí firmě investovat 3,5 milionu eur místo dosavadních 6,64 milionu eur. Ještě mírnější kritéria by měla platit pro technologická centra. To by prý mohlo přilákat do země nové investory. Od propuknutí světové hospodářské krize totiž Slovensko postihl razantní nárůst míry nezaměstnanosti, která je nyní jednou z nejvyšších v Evropské unii.

Změny v poskytování pobídek připravuje i Česko. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek v březnu ohlásil, že připravovaná novela zákona by v budoucnu měla mimo jiné umožnit čerpání investičních pobídek také na projekty zaměřené na výzkum, vývoj a strategické obchodní služby. Pobídky ve formě slevy na dani nyní mohou získat jen projekty zaměřené na výrobu. Technologická centra dříve dostávala od státu dotace ze speciálního programu, což podle Kocourka nebylo ideální řešení.

Investiční pobídky podle loňské studie společnosti Deloitte vydělaly Česku od roku 1998 celkem 230 miliard korun a vytvořily 308.000 nových pracovních míst. Stát českým a zahraničním investorům poskytl podporu 30,07 miliardy korun a na firemních daních a odvodech za zaměstnance od těchto společností a jejich dodavatelů vybral 260,41 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít