Slovensko chystá rozšíření státních pobídek pro investory

15. dubna 2011, 16:40 - ČTK
15. dubna 2011, 16:40

Slovensko připravuje měkčí pravidla pro poskytování státních pobídek investorům. Ministerstvo hospodářství navrhlo snížit minimální hodnotu investice požadovanou k získání podpory na zhruba polovinu.

Foto: Profimedia.cz

Hlavní částí pobídek bude v případě schválení materiálu daňová úleva, která se namísto současných pěti let rozloží na dvojnásobné období. Změny v pravidlech státních pobídek chystá i české ministerstvo průmyslu a obchodu.

Slovensko za uplynulých devět let schválilo pobídky v hodnotě 1,18 miliardy eur (zhruba 28,6 miliardy Kč) pro 108 projektů s plánovaným vznikem přes 40.000 nových pracovních míst. Ministerstvo hospodářství ale upozornilo, že dvě desítky projektů se neuskuteční. Podporu dostaly zejména firmy z automobilového průmyslu a elektroniky, jež jsou hlavními tahouny slovenské ekonomiky.

Nejvyšší pobídky by podle návrhu ministerstva hospodářství měly směřovat ho regionů středního a východního Slovenska, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností přesahující celostátní průměr. Vedle geografického umístění investice se má výše pobídek nadále odvíjet od zaměření projektu. Investoři si podle tabulek dokážou dopředu spočítat hodnotu a složení státní podpory. “Cílem návrhu zákona je vytvořit podmínky na ekonomický rozvoj znevýhodněných regionů prostřednictvím podpory vytváření investic a vytváření nových pracovních míst,“ uvedlo ministerstvo.

Úřad proto rovněž navrhl snížit kritérium minimální hodnoty investice na získání pobídek přibližně o polovinu. V případě málo rozvinutých regionů tak při projektu průmyslové výroby postačí firmě investovat 3,5 milionu eur místo dosavadních 6,64 milionu eur. Ještě mírnější kritéria by měla platit pro technologická centra. To by prý mohlo přilákat do země nové investory. Od propuknutí světové hospodářské krize totiž Slovensko postihl razantní nárůst míry nezaměstnanosti, která je nyní jednou z nejvyšších v Evropské unii.

Změny v poskytování pobídek připravuje i Česko. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek v březnu ohlásil, že připravovaná novela zákona by v budoucnu měla mimo jiné umožnit čerpání investičních pobídek také na projekty zaměřené na výzkum, vývoj a strategické obchodní služby. Pobídky ve formě slevy na dani nyní mohou získat jen projekty zaměřené na výrobu. Technologická centra dříve dostávala od státu dotace ze speciálního programu, což podle Kocourka nebylo ideální řešení.

Investiční pobídky podle loňské studie společnosti Deloitte vydělaly Česku od roku 1998 celkem 230 miliard korun a vytvořily 308.000 nových pracovních míst. Stát českým a zahraničním investorům poskytl podporu 30,07 miliardy korun a na firemních daních a odvodech za zaměstnance od těchto společností a jejich dodavatelů vybral 260,41 miliardy korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít