Slovensko chystá rozšíření státních pobídek pro investory

15. dubna 2011, 16:40 - ČTK
15. dubna 2011, 16:40

Slovensko připravuje měkčí pravidla pro poskytování státních pobídek investorům. Ministerstvo hospodářství navrhlo snížit minimální hodnotu investice požadovanou k získání podpory na zhruba polovinu.

Foto: Profimedia.cz

Hlavní částí pobídek bude v případě schválení materiálu daňová úleva, která se namísto současných pěti let rozloží na dvojnásobné období. Změny v pravidlech státních pobídek chystá i české ministerstvo průmyslu a obchodu.

Slovensko za uplynulých devět let schválilo pobídky v hodnotě 1,18 miliardy eur (zhruba 28,6 miliardy Kč) pro 108 projektů s plánovaným vznikem přes 40.000 nových pracovních míst. Ministerstvo hospodářství ale upozornilo, že dvě desítky projektů se neuskuteční. Podporu dostaly zejména firmy z automobilového průmyslu a elektroniky, jež jsou hlavními tahouny slovenské ekonomiky.

Nejvyšší pobídky by podle návrhu ministerstva hospodářství měly směřovat ho regionů středního a východního Slovenska, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností přesahující celostátní průměr. Vedle geografického umístění investice se má výše pobídek nadále odvíjet od zaměření projektu. Investoři si podle tabulek dokážou dopředu spočítat hodnotu a složení státní podpory. “Cílem návrhu zákona je vytvořit podmínky na ekonomický rozvoj znevýhodněných regionů prostřednictvím podpory vytváření investic a vytváření nových pracovních míst,“ uvedlo ministerstvo.

Úřad proto rovněž navrhl snížit kritérium minimální hodnoty investice na získání pobídek přibližně o polovinu. V případě málo rozvinutých regionů tak při projektu průmyslové výroby postačí firmě investovat 3,5 milionu eur místo dosavadních 6,64 milionu eur. Ještě mírnější kritéria by měla platit pro technologická centra. To by prý mohlo přilákat do země nové investory. Od propuknutí světové hospodářské krize totiž Slovensko postihl razantní nárůst míry nezaměstnanosti, která je nyní jednou z nejvyšších v Evropské unii.

Změny v poskytování pobídek připravuje i Česko. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek v březnu ohlásil, že připravovaná novela zákona by v budoucnu měla mimo jiné umožnit čerpání investičních pobídek také na projekty zaměřené na výzkum, vývoj a strategické obchodní služby. Pobídky ve formě slevy na dani nyní mohou získat jen projekty zaměřené na výrobu. Technologická centra dříve dostávala od státu dotace ze speciálního programu, což podle Kocourka nebylo ideální řešení.

Investiční pobídky podle loňské studie společnosti Deloitte vydělaly Česku od roku 1998 celkem 230 miliard korun a vytvořily 308.000 nových pracovních míst. Stát českým a zahraničním investorům poskytl podporu 30,07 miliardy korun a na firemních daních a odvodech za zaměstnance od těchto společností a jejich dodavatelů vybral 260,41 miliardy korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít