Slovensko

26. července 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ , VŠE Praha JANA HÁJKOVÁ
26. července 2004, 00:00

Rozdíly v mentalitě i v přístupu k obchodování Slováků a Čechů jsou velmi malé. Máme společnou historii i podobné jazyky.V obchodním jednání jsou Slováci temperamentnější než Češi, impulzivněji řeší všechny problémy a jsou daleko více emocionální. Čím více na východ, tím jsou lidé přátelštější a snadněji navazují i obchodní vztahy.

Odpočinek u fontány na Hodžově náměstí v Bratislavě

Rozdíly v mentalitě i v přístupu k obchodování Slováků a Čechů jsou velmi malé. Máme společnou historii i podobné jazyky.

V obchodním jednání jsou Slováci temperamentnější než Češi, impulzivněji řeší všechny problémy a jsou daleko více emocionální. Čím více na východ, tím jsou lidé přátelštější a snadněji navazují i obchodní vztahy. Jsou otevřenější v přístupu i v samotném jednání. Češi jsou daleko tvrdší, Slováci přizpůsobivější.

POZOR NA LEHKOMYSLNOST Většina Slováků se při obchodních jednáních chová velmi přátelsky a otevřeně, za důležité považuje navázání osobních kontaktů. Někdy je však třeba býti opatrnější, neboť slovenští obchodníci nemusí být v jednání přímí. Hodně dají a spoléhají především na své známosti či na reference známých. Dá se říci, že na Slovensku je spousta věcí ještě jaksi neoficiálních, postranních. V obchodních vztazích jsou Slováci lehkomyslnější a někdy až příliš optimističtí. Výhodu při jednáních má ten, kdo přijde důkladně připraven, s jasným, ale reálným cílem. Obchod se pak uzavírá snadněji. Nehrozí nebezpečí, že se dostane do táhlých a nekonečných jednání, na které slovenská strana neustále přichází s novými připomínkami a doplňky. Proto je někdy lepší přitvrdit a vyvíjet vlastní iniciativu. NESPĚCHEJTE

Budete-li vystupovat příliš tvrdě a asertivně v pozici, kdy vy sami jste prodávající, je možné, že slovenská strana ztratí o obchod zájem. Při prvním jednání je možné prakticky vynechat první seznamovací, orientační fázi a přejít rovnou k věci, k hlavnímu tématu jednání. Na první či druhé schůzce se nedoporučuje hned uzavírat obchody. Dejte Slovákům více času na rozmyšlenou a zvážení všech závazků. Slovenští obchodníci někdy nedokáží dovést věci do konce. Je to dáno jak mentalitou (laxnějším přístupem), tak i tím, že si při prodeji vlastních zboží a služeb stále dostatečně neuvědomují, že nestačí samotná kvalita výrobku - je třeba, aby výrobek navíc i kvalitně vypadal a byl pěkně zabalený. Podceňují také požadavek na kompletní a kvalitní poprodejní servis.

STAČÍ RODNÉ JAZYKY Obchodní jednání mezi Slováky a Čechy probíhá v rodných jazycích jednatelů. Dnes se však již stává, že si někteří - především mladí - jednatelé nerozumí tak dobře jako dříve. V průběhu jednání je však možné požádat druhou stranu o objasnění či upřesnění některých rozdílných nebo nesrozumitelných výrazů. Většina Slováků, kteří žijí či pracují v Čechách, po krátké době přechází na češtinu a naopak Češi žijící na Slovensku se rychle naučí slovensky. Na schůzky chodí Slováci přesně. Jsou dochvilní a své protějšky nenechávají čekat. Ženy i muži na sebe hodně dbají. Oblečení pro ně představuje velkou položku v rozpočtu. Image je pro Slováky důležitá. Potrpí si na drahé, nejlépe značkové oblečení a značkové doplňky. NÁRODNÍ HRDOST**

Slováci jsou oproti Čechům většinou hrdější na svůj národ, jazyk, tradice, vlast. Čeští obchodníci při jednáních častěji situaci ve své zemi kritizují a haní bez ohledu na to, jaký režim je u moci. Slováci zároveň více lpí na symbolech samostatnosti a svébytnosti. Chybí jim však více sebedůvěry ve vlastní síly a schopnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít