Slovák nemůže být Maďar

28. května 2010, 14:02 - Robert Pejša
28. května 2010, 14:02

Komentář

Poslední slovensko-maďarský spor o novele zákona o dvojím občanství je jen momentálním vyvrcholením hluboce komplikovaných vztahů mezi politickými elitami obou států. Nelze se divit. Maďarské parlamentní volby se odehrály nedávno a slovenské jsou zanedlouho. Předmět sporu vůbec nepřekvapuje. A určitě není sporem posledním. Z hlediska vzájemných vztahů bychom museli příčiny hledat v posledních dvou stoletích.
Blesková reakce slovenské vlády na přijatou novelu ve formě úpravy zákona o státním občanství vytvořila dojem okamžiku před vyhlášením válečného stavu. Maďarští i slovenští politici bez vědomí těch, kterých se jejich jednání bezprostředně týká – občanů bez ohledu na etnickou příslušnost – vytvořili z této skupiny obyvatel rukojmí ve zcela iracionální politické partii. Maďarští politici v čele s premiérem Viktorem Orbánem přijetím této normy nezodpovědně zasáhli do právě se odehrávající předvolební kampaně na Slovensku a poskytli vítanou předvolební munici zejména nacionalisticko-populistickému vládnímu bloku (SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS). Problematická se jeví zejména reakce slovenských politiků, kteří nejen v tomto případě, ale i v průběhu prezidentské kampaně opět úspěšně vyvolávají uvnitř slovenské společnosti pocity vnějšího ohrožení a emocionálně útočí na pocity primitivního strachu tvrzeními o případné revizi hranic. Obavy to jsou – s ohledem na existenci a platnost mezinárodních smluv včetně slovensko-maďarské bilaterální smlouvy z roku 1995 – zcela neopodstatněné a v Evropské unii obtížně akceptovatelné.
Hysterie vyvolaná zástupci slovenských politických stran slouží v odehrávající se předvolební kampani k dosažení krátkodobého politického cíle – k růstu volebních preferencí. Premiér Orbán je „na koni“ a po drtivém volebním vítězství v dubnových parlamentních volbách aspoň symbolicky plní novelou zákona o dvojím občanství dlouhodobě prosazovaný bod své politiky ve vztahu k zahraničním Maďarům z let 1998 až 2002. Zároveň však svým rázným postupem dal zřetelně najevo, že Maďarsko pod jeho vedením bude v mezinárodněpolitických vztazích opět sebevědomým hráčem, kterým přestalo být v okamžiku ekonomických potíží v letech 2006 až 2009. Tomu, že se touto politikou z obou stran narušuje léta těžce budovaná symbióza slovenského a maďarského obyvatelstva na smíšených územích, se velká pozornost nevěnuje. Stejně jako se obě politické reprezentace dlouhodobě nevěnují řešení skutečných problémů v těchto národnostně smíšených regionech – vysoká nezaměstnanost, romská otázka, nedostatečná dopravní infrastruktura.
Taková politika zbytečně otvírá těžce zhojené rány minulosti. To, co Slováci a Maďaři v těchto smíšených regionech nejméně potřebují, jsou uměle vyvolávané politické přestřelky. Slovenští i maďarští politici by se měli začít učit od občanů, kteří se ve slovensko-maďarské symbióze desítky let učili žít, aby pochopili, že jedině vzájemná spolupráce a respekt je předpokladem nejen relativně klidného soužití, ale i regionálního rozvoje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít