Slováci ukázali stopku reformám

26. června 2006, 00:00 - JANA MRAVCOVÁ
26. června 2006, 00:00

Na Slovensku skončilo období čtvrté vlády po rozpadu Československa. Vlády, která stavěla na reformách, takže jí už asi navždy zůstane přívlastek „reformní“. Zanechává po sobě devatenáctiprocentní rovnou daň, trojpilířový důchodový systém a ekonomiku nasměrovanou na splnění maastrichtských kritérií v příštím roce.

Tedy všechno to, co ozdravilo podnikatelské prostředí a přitáhlo zahraniční investice. Nová vláda však zároveň zdědí i chátrající školství, napjatou situaci ve zdravotnictví a zvýšenou nechuť i nedůvěru v politiku. Otázkou je, kam bude Slovensko a jeho ekonomika směřovat dál.

Nejistota, která zavládla okolo koaličních jednání lídra vítězné strany Směr Roberta Fica, znejistila zahraničí a finanční trhy. Avizované zásahy do rovné daně, dodatečné zdanění vybraných podniků, zrušení druhého pilíře důchodové reformy a odložení přijetí eura vlastně na neurčito, zamávaly i slovenskou korunou. Proti jejímu rychlému oslabování musela zasahovat centrální banka.

Ekonomické priority strany Směr by jí zřejmě umožnila provést jen koalice se slovenskými nacionalisty ze SNS a s Mečiarovým HZDS. Společně jim voliči - v očekávaní větších sociálních jistot - přisoudili ve volbách 85 mandátů ze 150. Před takovou vládní sestavou však Fice varovaly ohlasy ze zahraničí, které by kromě Mečiara ve vládě nerady viděly zejména nacionalisticky orientovaného Jána Slotu.

I když si čtyřleté utahování opasků vybralo svou politickou daň, ve volbách ho v součtu neodsoudilo téměř 40 procent voličů. Tolik voličů totiž podpořilo Dzurindovu SDKÚ, křesťanské demokraty a maďarskou koalici. Právě dvě poslední zmíněné pravostředové strany Fico připustil jako partnery v budoucí koalici. Slováci tak očekávali, že Fico se rozhodne pro Jisté je zatím jen jedno - reformy dále nepůjdou. Jestliže by se ale do vlády dostala jedna z dosud vládnoucích stran, očekávali by podnikatelé a investoři alespoň to, že se neuskuteční zásadní změny v daňovém systému. Jasnější to však bude až po sestavení kabinetu.

Priority stran, které se ve vládě ocitnou, si zřejmě budou protiřečit, takže program se možná bude sestavovat déle než samotná koalice. Kdo nakonec z jednání vyjde s čistou tváří, je otázkou. Důležité je, aby se po období, kdy slovenská ekonomika byla vzorem pro reformy, nestala opět pokusným králíkem.

Budoucí vláda nemusí dělat ozdravná opatření ve veřejných financích, jako tomu bylo po předchozích volbách. Nejsou potřeba převraty v ekonomice, nicméně Slováci si žádají větší sociální jistoty.

Podtatranský tygr zřejmě ze setrvačnosti uběhne rok či dva. Co však bude potom, záleží na prioritách budoucí vlády. Nikdo v současné době nemůže potvrdit ani vyloučit, že - možná podobně jako v České republice - vznikne jen „administrativní“ vláda. *

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít