Slibuji…

25. srpna 2009, 16:20 - Ivan Pilný
25. srpna 2009, 16:20

Poslanci v praxi běžně porušují ústavu a na zákony kašlou

Budoucí členové lékařského stavu skládají při promoci Hippokratovu přísahu. Drtivá většina lékařů bere svůj slib vážně. Někteří z nich jsou schopnější, úspěšnější, jiní méně, ale až na výjimky berou všichni to, co dělají, jako poslání, a ne jako zaměstnání.
Chamtivost, honba za maximálními výdělky a překračování etických hranic řadou manažerů vedly 33 studentů MBA na Harvardské univerzitě k úvaze o podobném slibu. Díky současné hospodářské krizi si lidé kladou otázku, kdo za to může. Oběťmi, mnohdy oprávněnými, byli už bankéři, finančníci a burzovní spekulanti. Prst začíná ukazovat i na vysoce postavené manažery, jejichž astronomické odměny se zdají neoprávněné a nezasloužené. Často se jejich výše vůbec neváže na výsledky firmy, kterou vedou. Ke konstrukci slibu absolventů MBA se už připojili studenti z více než 25 obchodních škol a univerzit ve Spojených státech. Chtějí, aby absolventi MBA byli respektováni pro integritu, profesionalismus a vůdcovské vlastnosti. Chtějí, aby MBA nebylo charakterizováno honbou za osobním ziskem bez jakéhokoli respektování etiky. Studium obchodních akademií a univerzit by nemělo být nástrojem k bezohlednému obohacování.
Tyto úvahy mne přivedly i do světa politiky. Naši poslanci skládají poslanecký slib. Je krátký, poslanci slibují věrnost České republice, jejím zákonům a ústavě. V praxi ústavu běžně porušují a na zákony kašlou. Mají přece celoživotní imunitu, které se přes všechny sliby nikdy nevzdali. Slib skládají všemu lidu. V praxi to znamená svým známým, svým dlužníkům, svým rodinným příslušníkům, někdy partaji, kterou zastupují a jež je přitiskla ke zdi. Dělají tak jistě při „plném vědomí“ nezkaleném laciným alkoholem z poslanecké kantýny. Také podle svého svědomí, které místopředsedovi jedné strany dovolí veřejně přiznat, že svůj byt zaplatil z poslaneckých náhrad. Kandiduje dál. Ve Velké Británii stačí k okamžité rezignaci a praktické likvidaci jedné politické strany, když člen parlamentu za peníze daňových poplatníků nechá vyhnat ze své zahrady krtky. Kdosi poznamenal: „Vidím-li dva stejně zdatné chirurgy, půjdu určitě k tomu, kdo respektuje Hippokratovu přísahu.“ Pokud se budeme řídit touto úvahou při vhazování svého hlasu do volební urny, obávám se, že je třeba zvolat jako při tenisu: „Nové míče!“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít