Slíbená anonymita neplatí

02. srpna 2004, 00:00 - JAKUB TUREK
02. srpna 2004, 00:00

NA VLASTNÍ KŮŽI Minulý týden jsem vyzkoušel, jak to chodí na ministerstvu financí při nahlašování korupce přes telefon. Můj pocit je velmi nepříjemný. Nechtěl bych nikdy být v situaci, kdy budu antikorupční linku potřebovat! První telefonát k večeru: Ozývá se záznamník.

**NA VLASTNÍ KŮŽI

Minulý týden jsem vyzkoušel, jak to chodí na ministerstvu financí při nahlašování korupce přes telefon. Můj pocit je velmi nepříjemný. Nechtěl bych nikdy být v situaci, kdy budu antikorupční linku potřebovat!

První telefonát k večeru: Ozývá se záznamník. V tak citlivé věci, jako je korupce, samozřejmě nechci mluvit se strojem, a tak zavěšuji. Druhý telefonát dopoledne mě odrazuje také. Nepříjemný hlas úřednice, které chci oznámit (fingovaný) případ uplaceného výběrového řízení na stavební práce v jednom pražském obvodním úřadě, mne odkazuje nejprve na magistrát. „To si chcete stěžovat na výběrové řízení? To musíte na magistrát.“ Ne, chci oznámit korupci. „To stejně musíte na magistrát.“ Vžívám se do role prosebníka zahnaného do kouta a namítám: „Obávám se, že pražský magistrát je také prolezlý korupcí.“ Paní na druhé straně se mě nakonec asi zželelo a dává mi číslo na antikorupční linku ministerstva vnitra. „My tyhle věci neděláme.“

Třetí telefonát odpoledne mi dává naději, že boj s korupcí může být na dobré cestě. Chci oznámit (vymyšlený) případ úplatné vedoucí finančního úřadu kdesi v Praze. Úředník mě ubezpečuje, že mohu být zcela anonymní, dokonce si říká o číslo mého telefonu, protože prý ho nemůže zjistit. Dávám mu soukromé číslo, a tedy jiné, než ze kterého právě telefonuji. Prý mi zítra zavolá a dáme si schůzku. Druhý den po ránu zvedám služební telefon a v něm se ozývá úřednice ministerstva financí. Má anonymita je tedy jen iluzí. „Zašla jsem si na naši ústřednu a podle času, kdy jste včera telefonoval, jsem zjistila vaše číslo,“ popisuje, jak se dostala k mému služebnímu mobilu. Odmítám tedy další korupci probírat, protože už nemám jistotu, že se o mě druhá strana nedozví a rychle ukončuji hovor. Následuje několik telefonátů z ministerstva financí, z nichž některé zvedám a znovu vysvětluji své důvody, proč už nebudu spolupracovat, jiné nezvedám. Nakonec se objeví na displeji „Číslo potlačeno“ a ve sluchátku se ozve sám vedoucí inspektor Miloslav Bradna. O mém oznámení tedy už vědí nejméně tři lidi.

Ne, tak do toho už opravdu nejdu!

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít