Sleva není zadarmo

29. března 2011, 15:04 - Radka Mašková
29. března 2011, 15:04

Instrukce ministerstva financí k DPH může firmy zmást

S pojmy, jako jsou obratové bonusy nebo platební podmínky, se setkává většina podnikatelských subjektů. Firmy, které s těmito slevami operují, se nyní mohou ocitnout v nejistotě, zda musejí doměřovat daň z přidané hodnoty. Novela zákona o DPH, která vstoupila v platnost od 1. dubna, totiž plátce nepřímo dostává do určité pasti. Znění zákona o DPH platné do konce března 2011 nijak dodavateli nenařizovalo, aby zpětně opravil odvedenou DPH. V praxi se tedy opravy DPH prováděly jen zcela výjimečně. Příslovečně na apríla se však vše změnilo. Na základě novely zákona má plátce povinnost provést opravu DPH vždy, když dojde k dodatečnému snížení základu daně. V případě obratových bonusů a slev vyplývajících z platebních podmínek je tak každý dodavatel postaven před otázku, zda bonus (respektive sleva) sníží základ daně poskytnutého zdanitelného plnění. Pokud si na tuto otázku odpoví kladně, bude povinen vystavit odběrateli opravný daňový doklad – pro zjednodušení říkejme i nadále daňový dobropis.

Zákon má přednost

To může být pro dodavatele kámen úrazu. Platí, že dobropis musí obsahovat odkazy na všechny původní daňové doklady. V případě obratových bonusů se může v praxi jednat také o stovky dokladů. V souvislosti s tím vydalo ministerstvo financí informaci, kterou v březnu zveřejnilo na svých internetových stránkách. V ní se vyjadřuje následovně:
U tzv. bonusů a skont, vyjadřujících sjednané platební podmínky (např. z důvodů překročení limitu odebraného zboží, platby předem, platby v hotovosti apod.), se dosavadní výklad nemění, tj. nadále se jedná o finanční plnění, u kterých se z hlediska DPH nepostupuje podle § 42 resp. § 43.
Prohlášením, že dodavatel nebude mít ani po novele zákona o DPH povinnost vystavit daňový dobropis, ministerstvo možná někoho překvapí, jiné naopak uklidní. Kdo patří do druhé skupiny, měl by zpozornět. Názor ministerstva financí nemusí být zcela v souladu s novelou zákona o DPH. V případě řady typů obratových bonusů totiž platí, že finanční prostředky poskytované odběrateli často reprezentují slevu z ceny dodávaného zboží/poskytovaných služeb. To znamená zákonnou povinnost vystavit daňový dobropis. V případě slev vyplývajících z platebních podmínek pak vůbec není pochyb o tom, že se původní základ daně změní, neboť částka, kterou dodavatel ve skutečnosti obdrží, je nižší. Je tedy opět potřeba vystavit daňový dobropis, jinak plátce porušuje zákon.

Odběratel není ze hry

Koho by měly obratové bonusy a platební podmínky rovněž zajímat, jsou odběratelé – příjemci dodatečných slev. Zákon o DPH jim od dubna přinese novou povinnost, a to vrátit původně uplatněný nárok na odpočet, pokud se základ daně u nakoupeného zboží či přijaté služby snížil. Nebude přitom vůbec potřeba, aby dodavatel vystavil daňový dobropis. Neuvážený postup dodavatele, který chybně nevystaví daňový dobropis například na poskytnutý obratový bonus, tak může být velkým rizikem pro jeho odběratele. Má či nemá vrátit původně uplatněný nárok na odpočet? Toť otázka… Problematika obratových bonusů a dodatečně poskytovaných finančních plnění odběratelům je ve skutečnosti mnohem složitější a přesahuje rámec tohoto článku. Závěrem snad ještě jedno doporučení: nepodceňujte novelu zákona o DPH, důkladně prověřte smlouvy se svými obchodními partnery a zajistěte si klidné spaní i do budoucna.

Obratový bonus – jde o dlouhodobou podporu prodeje ze strany dodavatele. Dodavatel poskytuje svým odběratelům odměnu za odběr určitého minimálního množství zboží. Příklad: v průběhu kalendářního roku odběratel zakoupí od dodavatele minimálně sto kusů zboží, následně je mu vyplacena finanční odměna. Při zakoupení menšího množství zboží za sledované období k poskytnutí finanční odměny nedojde. V praxi mají obratové bonusy velice širokou škálu definic.

Platební podmínky – bonus, respektive sleva z kupní ceny v případě, že odběratel zaplatí dodavateli za zakoupené zboží v určité předem stanovené lhůtě (například odběratel nakoupí zboží v hodnotě sto korun, pokud však dodavateli zaplatí do deseti dnů nebo zaplatí v hotovosti, může zaplatit pouze 90 korun).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít