Slavné už od Marie Terezie

22. července 2008, 16:39 - Karel Růžička
22. července 2008, 16:39

Červené cuvée Stara Brajda 2004

Slovinsko je nepřehlédnutelnou vinařskou zemí, vzácně rozmanitou. Střetávají se v ní jak alpské vrcholky hor a jadranské přímoří s typicky středomořským klimatem, tak vrchovina Haloze se známou vinařskou oblastí Ormož Jeruzalem se spíše vnitrozemským podnebím. Na této křižovatce různých klimatických podmínek se pěstuje vinná réva už od pradávna, od doby, kdy na území ještě žili Keltové a Panonie byla pod římskou nadvládou. Význačnou úroveň dosáhlo pěstování vinné révy již za císařovny Marie Terezie a také díky habsburskému arcivévodovi Johannovi, který vlastnil své vinice nedaleko Mariboru. Slovinsko má v současné době tři dosti rozlehlé vinařské oblasti, odlišující se podle specifických půdních a klimatických podmínek. Oblast
Největší pěstební oblastí, v níž převládá typicky středoevropské podnebí, je povodí Drávy, v němž se také pěstuje řada známých slovinských ryzlinků. Uznání a věhlas získala zejména vína z regionů Ljutomer, Jeruzalem, Kalvárie, Haloze a vinic kolem Ormože, u nichž je oceňována především jemná harmonie chutí zejména bílých vín. V údolí řeky Sávy (Posavje) se v kopcích kolem Bizeljska pěstují hlavně lehká červená vína odrůd Frankovka, Gamay, Modrý Portugal, Žametovka, Rulandské modré a Sentlovrenka. Známé je víno Metliška Črnina, mnohými považováno za nejlepší víno z Posavje. Specialitou oblasti je také růžové víno Cviček, které se tradičně vyrábí jako cuvée z modrých a bílých odrůd.
Primorie je třetí slovinskou vinařskou oblastí. Převládá v něm slunečné, typicky mediteránní podnebí a chuť tamních skvělých vín v sobě odráží zejména rozmanitost ve složení půdy, na níž jsou pěstována. Největší množství červeného vína se produkuje z italské odrůdy Refosco, jako například proslulé víno Kraški Teran. Z bílých jsou nejrozšířenější Chardonnay, Rebula a Malvazia.
Producent
Primorie je také oblastí řady pečlivě spravovaných malých a středních vinařských podniků s nadprůměrně kvalitní integrovanou produkcí, spadající do kategorie přírodních vín. Pro naši návštěvu jsme vybrali známé vinařství Stojana Ščurka, které hospodaří na 25 hektarech vinic přímo na italské hranici, v oblasti Goriška Brda-Medana (www.scurek.com). V nově vybudovaných sklepích, vybavených moderním technologickým zařízením, se ročně vyrobí více než 60 tisíc lahví velmi kvalitních bílých a červených vín, z nichž je prakticky polovina exportována do ostatních evropských států. K dispozici je široký sortiment vín odrůdy Rebula, bílý a šedý Pinot, Chardonnay, Sauvignon, Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Frank a červené i bílé cuvée Stara Brajda. Všechna námi ochutnaná vína nesla známky pečlivého zpracování a vedle tradičních odrůdových vín nás zaujalo opulentní a chuťově zajímavé bílé víno Jazbine 2001, vytvořené z hroznů staré vinice tokajské odrůdy Furmint. Produkovaná vína se vyznačují plnou a svěží chutí a byla různou dobu školena v sudech typu barrigue, vyrobených převážně ze slovinského dubu, který jim dodává lehce patrné vanilkové tóny. Celkovou, jinak vysoce kvalitativně nadprůměrnou produkci tohoto vinařství je možno zařadit spíše do komerční oblasti. Trhem jsou žádaná spíše nekomplikovaná a dobře pitelná vína.
Náš tip
Dnešní hodnocení je zaměřeno na červené cuvée Stara Brajda 2004 nazvané podle nejstaršího vinohradu a dodávaného v lahvích typu magnu. Ty jsou sice dosud na našem trhu málo obvyklé, zato však velmi výhodné jak pro uložení, tak pro dozrávání vína na lahvi. Cuvée je složeno ze 40 procent odrůdy Merlot a po 20 procentech odrůd Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon a Refosco. Jde o vyzrálé a velmi vyvážené víno, které zrálo 24 měsíců na sudech z francouzského a slovinského dubu, ve vůni připomínající sušené lesní ovoce s lehkým vanilkovým tónem na pozadí. V chuti je víno plné a svěží, připomínající vařené červené bobulové ovoce a hodí se pro opravdu dlouhé pití. Hodnocení: Vzhled vína (max. 15) – 12 bodů
Vůně vína (max. 30) – 24 bodů
Chuť vína (max. 44) – 40 bodů
Celkový dojem (max. 11) – 9 bodů
Celkem: (max. 100) - 85 bodů
Stupnice časopisu The Wine Spectators
100-96 bodů mimořádné víno 95-90 bodů nejlepší víno
89-80 bodů velmi dobré víno
79-70 bodů průměrné víno
69-60 bodů podprůměrné víno

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít