Šlágrem jsou úvěry

07. září 2007, 13:47 - Tomáš Skřivánek
07. září 2007, 13:47

Bankovnictví střední Evropy

Celková aktiva bank ve střední a východní Evropě loni vzrostla o 28 procent a přesáhla bilion eur. Do roku 2011 lze čekat více než zdvojnásobení trhu, nejrychleji přitom rostou banky v jihovýchodní Evropě a ve Společenství nezávislých států. Bankovní trhy v regionu pokračovaly i loni ve významném růstu. Celková aktiva bank v tomto regionu vzrostla o 28 procent na 1,087 bilionu eur, uvádí studie skupiny Raiffeisen.
Nejrychleji přitom rostou banky v zemích SNS (Bělorusko, Rusko a Ukrajina), kde loňský růst dosáhl téměř 42 procent. V zemích jihovýchodní Evropy růst dosáhl 37 procent a nejpomaleji rostou země střední Evropy s ročním tempem necelých šestnáct procent. Z jednotlivých zemí je nejsilnější dynamika bankovního sektoru v Srbsku a Rumunsku, naopak nejpomaleji rostou banky na Slovensku. Studie počítá se silným růstem i v následujících letech. Do konce roku 2011 by se celková aktiva bank v regionu měla více než zdvojnásobit na 2,5 bilionu eur. Do roku 2016 by měla aktiva přesáhnout dokonce pět bilionů eur, což odpovídá průměrnému ročnímu posílení o sedmnáct procent.
I nadále přitom budou nejrychleji růst bankovní trhy v zemích SNS, nejpomalejší tempo bude ve střední Evropě. V důsledku toho by již v roce 2008 měly banky SNS být větší než ve střední Evropě. Hlavním hybatelem růstu jsou bankovní obchody s drobnými klienty. Příjmy velké části obyvatel v regionu rostou, čímž se zvyšuje poptávka po bankovních službách jak na straně půjček, tak i v oblasti vkladů. Téměř všechny mezinárodní banky oblasti se tudíž zaměřují na tuto slibnou část trhu. Pokračuje především prudký rozvoj půjček, zájem je o financování bydlení i aut.
Potenciál dalšího růstu úvěrování nejlépe vystihuje srovnání s vývojem ekonomiky. Zatímco v zemích eurozóny dosahují půjčky obyvatelstvu 54 procent HDP, ve střední a jihovýchodní Evropě je to necelých osmnáct procent, v zemích SNS dokonce jen osm procent. Největší bankou regionu je ruská Sberbank s aktivy přes sto miliard eur. Největší zahraniční bankovní skupinou je italská UniCredit, jejíž celková aktiva dosahují 91 miliard eur. A nejrychleji rostoucí bankovní skupinou v regionu je Raiffeisen International, jejíž průměrné roční tempo růstu v posledních pěti letech dosáhlo 37 procent. Nejširší působnost mají Raiffeisen International a UniCredit působící na patnácti trzích.

V čele UniCredit a Raiffeisen Postavení mezinárodních bank ve střední a východní Evropě
Pořadí Celková aktiva (v mld. euro) Průměrný roční růst Počet poboček 1. UniCredit 91,0 Raiffeisen Int. 37,1 % Raiffeisen Int. 2848
2. Erste Bank 59,3 UniCredit 31,7 % UniCredit 2403
3. Raiffeisen Int. 55,8 OTP 27,6 % Erste Bank 1765 4. KBC 42,6 Erste Bank 22,2 % Société Générale 1698 5. Société Générale 40,0 IntesaSanpaolo 20,5 % OTP 1277 Pramen: Studie Raiffeisen International

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem…
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít