Šlágrem jsou úvěry

07. září 2007, 13:47 - Tomáš Skřivánek
07. září 2007, 13:47

Bankovnictví střední Evropy

Celková aktiva bank ve střední a východní Evropě loni vzrostla o 28 procent a přesáhla bilion eur. Do roku 2011 lze čekat více než zdvojnásobení trhu, nejrychleji přitom rostou banky v jihovýchodní Evropě a ve Společenství nezávislých států. Bankovní trhy v regionu pokračovaly i loni ve významném růstu. Celková aktiva bank v tomto regionu vzrostla o 28 procent na 1,087 bilionu eur, uvádí studie skupiny Raiffeisen.
Nejrychleji přitom rostou banky v zemích SNS (Bělorusko, Rusko a Ukrajina), kde loňský růst dosáhl téměř 42 procent. V zemích jihovýchodní Evropy růst dosáhl 37 procent a nejpomaleji rostou země střední Evropy s ročním tempem necelých šestnáct procent. Z jednotlivých zemí je nejsilnější dynamika bankovního sektoru v Srbsku a Rumunsku, naopak nejpomaleji rostou banky na Slovensku. Studie počítá se silným růstem i v následujících letech. Do konce roku 2011 by se celková aktiva bank v regionu měla více než zdvojnásobit na 2,5 bilionu eur. Do roku 2016 by měla aktiva přesáhnout dokonce pět bilionů eur, což odpovídá průměrnému ročnímu posílení o sedmnáct procent.
I nadále přitom budou nejrychleji růst bankovní trhy v zemích SNS, nejpomalejší tempo bude ve střední Evropě. V důsledku toho by již v roce 2008 měly banky SNS být větší než ve střední Evropě. Hlavním hybatelem růstu jsou bankovní obchody s drobnými klienty. Příjmy velké části obyvatel v regionu rostou, čímž se zvyšuje poptávka po bankovních službách jak na straně půjček, tak i v oblasti vkladů. Téměř všechny mezinárodní banky oblasti se tudíž zaměřují na tuto slibnou část trhu. Pokračuje především prudký rozvoj půjček, zájem je o financování bydlení i aut.
Potenciál dalšího růstu úvěrování nejlépe vystihuje srovnání s vývojem ekonomiky. Zatímco v zemích eurozóny dosahují půjčky obyvatelstvu 54 procent HDP, ve střední a jihovýchodní Evropě je to necelých osmnáct procent, v zemích SNS dokonce jen osm procent. Největší bankou regionu je ruská Sberbank s aktivy přes sto miliard eur. Největší zahraniční bankovní skupinou je italská UniCredit, jejíž celková aktiva dosahují 91 miliard eur. A nejrychleji rostoucí bankovní skupinou v regionu je Raiffeisen International, jejíž průměrné roční tempo růstu v posledních pěti letech dosáhlo 37 procent. Nejširší působnost mají Raiffeisen International a UniCredit působící na patnácti trzích.

V čele UniCredit a Raiffeisen Postavení mezinárodních bank ve střední a východní Evropě
Pořadí Celková aktiva (v mld. euro) Průměrný roční růst Počet poboček 1. UniCredit 91,0 Raiffeisen Int. 37,1 % Raiffeisen Int. 2848
2. Erste Bank 59,3 UniCredit 31,7 % UniCredit 2403
3. Raiffeisen Int. 55,8 OTP 27,6 % Erste Bank 1765 4. KBC 42,6 Erste Bank 22,2 % Société Générale 1698 5. Société Générale 40,0 IntesaSanpaolo 20,5 % OTP 1277 Pramen: Studie Raiffeisen International

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít