Šlágrem jsou úvěry

07. září 2007, 13:47 - Tomáš Skřivánek
07. září 2007, 13:47

Bankovnictví střední Evropy

Celková aktiva bank ve střední a východní Evropě loni vzrostla o 28 procent a přesáhla bilion eur. Do roku 2011 lze čekat více než zdvojnásobení trhu, nejrychleji přitom rostou banky v jihovýchodní Evropě a ve Společenství nezávislých států. Bankovní trhy v regionu pokračovaly i loni ve významném růstu. Celková aktiva bank v tomto regionu vzrostla o 28 procent na 1,087 bilionu eur, uvádí studie skupiny Raiffeisen.
Nejrychleji přitom rostou banky v zemích SNS (Bělorusko, Rusko a Ukrajina), kde loňský růst dosáhl téměř 42 procent. V zemích jihovýchodní Evropy růst dosáhl 37 procent a nejpomaleji rostou země střední Evropy s ročním tempem necelých šestnáct procent. Z jednotlivých zemí je nejsilnější dynamika bankovního sektoru v Srbsku a Rumunsku, naopak nejpomaleji rostou banky na Slovensku. Studie počítá se silným růstem i v následujících letech. Do konce roku 2011 by se celková aktiva bank v regionu měla více než zdvojnásobit na 2,5 bilionu eur. Do roku 2016 by měla aktiva přesáhnout dokonce pět bilionů eur, což odpovídá průměrnému ročnímu posílení o sedmnáct procent.
I nadále přitom budou nejrychleji růst bankovní trhy v zemích SNS, nejpomalejší tempo bude ve střední Evropě. V důsledku toho by již v roce 2008 měly banky SNS být větší než ve střední Evropě. Hlavním hybatelem růstu jsou bankovní obchody s drobnými klienty. Příjmy velké části obyvatel v regionu rostou, čímž se zvyšuje poptávka po bankovních službách jak na straně půjček, tak i v oblasti vkladů. Téměř všechny mezinárodní banky oblasti se tudíž zaměřují na tuto slibnou část trhu. Pokračuje především prudký rozvoj půjček, zájem je o financování bydlení i aut.
Potenciál dalšího růstu úvěrování nejlépe vystihuje srovnání s vývojem ekonomiky. Zatímco v zemích eurozóny dosahují půjčky obyvatelstvu 54 procent HDP, ve střední a jihovýchodní Evropě je to necelých osmnáct procent, v zemích SNS dokonce jen osm procent. Největší bankou regionu je ruská Sberbank s aktivy přes sto miliard eur. Největší zahraniční bankovní skupinou je italská UniCredit, jejíž celková aktiva dosahují 91 miliard eur. A nejrychleji rostoucí bankovní skupinou v regionu je Raiffeisen International, jejíž průměrné roční tempo růstu v posledních pěti letech dosáhlo 37 procent. Nejširší působnost mají Raiffeisen International a UniCredit působící na patnácti trzích.

V čele UniCredit a Raiffeisen Postavení mezinárodních bank ve střední a východní Evropě
Pořadí Celková aktiva (v mld. euro) Průměrný roční růst Počet poboček 1. UniCredit 91,0 Raiffeisen Int. 37,1 % Raiffeisen Int. 2848
2. Erste Bank 59,3 UniCredit 31,7 % UniCredit 2403
3. Raiffeisen Int. 55,8 OTP 27,6 % Erste Bank 1765 4. KBC 42,6 Erste Bank 22,2 % Société Générale 1698 5. Société Générale 40,0 IntesaSanpaolo 20,5 % OTP 1277 Pramen: Studie Raiffeisen International

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít