Sladké ke sladkému

15. ledna 2008, 15:58 - Milan Ballík
15. ledna 2008, 15:58

Sauvignon Blanc 1998 Ausbruch süss, Weingut Elfenhof, Rust - Burgenland

Rakouští vinaři získali pro další oblast certifikaci DAC (Districtus Austriae Controllatus). Po Weinviertelu, Mittelburgenlandu a Treisentalu mohou od sklizně 2007 používat na vybraná vína označení DAC i producenti v oblasti Kremstalu, a to pro dvě odrůdy, veltlínské zelené a ryzlink rýnský. Navíc ještě ve dvou kvalitativních kategoriích, pro víno jakostní a nově i rezervu. Tedy pro vína robustnější, plná, s vyšším podílem alkoholu a stopovou přítomností botrytidy nebo dřeva. Originální certifikace DAC je ve světě vnímána jako nositel vysoké a nesporné kvality.

Producenti
My se ale dnes zaměříme na jiný rakouský fenomén, na vína označená jako Ausbruch, kterým se nejlépe daří v Burgenlandu. Vinařství Elfenhof v Rustu existuje od poloviny sedmnáctého století a dnes patří k těm nejvyhledávanějším. Pyšní se řadou významných ocenění. Jinde v Rakousku se mnozí vinaři snaží zredukovat počet odrůd a soustředit se na tu, která má na konkrétním místě optimální podmínky k vyzrání. Na vinicích dvora Elfenhof se však pěstuje sedmnáct (!) sort, jedenáct bílých a šest modrých. Co se kvality týče, v produkci sklepa jsou vína všech kategorií. Od jakostních, přes pozdní sběry a výběry suchých bobulí až k hledané specialitě, vínům Ruster Ausbruch, celkem padesát druhů – včetně sektů. Co vlastně je kategorie Ruster Ausbruch? Jeden z kvalitativních stupňů rakouských vín, jak je udává tamní vinařské právo. Ovšem pravidla její přípravy jsou striktně určena a produkce rozšířena především v okolí hlavního vinařského města oblasti Neusiedlersee-Hügellandu, Rustu. Jde o typ vína, který se zde připravuje již po čtyři staletí. Původně z odrůd furmint a muškát ottonel, v nedávné historii k nim přibyly sorty chardonnay, ryzlink vlašský a rulandské bílé. Vína lze připravit jako odrůdová nebo ve formě kupáží. Co je ale důležité, surovinou jsou hrozny zredukované téměř na hrozinky, napadené ušlechtilou plísní botrytis cinerra a s obsahem cukru alespoň 27 °KMW – to jest 27 kg cukru ve 100 kilogramech moštu. Ač s mimořádně vysokým obsahem zbytkového cukru, neztrácejí ausbruchy z Rustu svěží tah a život, a to díky vyššímu podílu kyselin. Proto jsou mezi milovníky sladkých doušků mimořádně populární.

Doporučené víno
Sauvignon Blanc 1998 Ausbruch süss, Weingut Elfenhof, Rust - Burgenland. Deset let života se na víně podepsalo pouze jistým ztmavěním zlatého odstínu barvy a zvýšením viskozity. Hrozen, peckoviny a trávy neziderských břehů, to je první dojem, který nosu vysílá kytka. Jinak v ní převládá jistý mladistvý odér, pod bohatou hroznovitou nasládlostí se k životu derou stopové vůně odrůdy. Chuť, postavená na cukru, nepostrádá pikantní kyseliny, které se o slovo přihlásí kdesi uprostřed doznívání. Plné tělo, komponované na ovocité sladkosti, je jimi oživeno, a závěrečný doběh tak je překvapivě živý a plný mládí, vedený k odeznění právě svěžími kyselinkami. Samozřejmě při vší cukrové tíži, která vede v začátku chuťových vjemů o dvě hlavy.

Volba pokrmu
Plný a překvapivě mladistvý doušek tohoto sauvignonu bude jistě báječně ladit se závinem, palačinkou a vlastně většinou moučníků takzvané kuchařské cukrařiny. Pěknou partii dokáže víno i ve dvojici s foie gras v té nejprostší formě nebo těmi, jaká připravuje Chris Staines - s jablečným pyré, mladými lístky salátu a opraženými oříšky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít