Sladká vína strohého Německa

12. května 2003, 00:00 - Tomáš Dominec, místopředseda České asociace dovozců vín
12. května 2003, 00:00

aneb pod přísnou taktovkou "mléka Panny Marie" Jestliže chcete podnikat s cílem dosáhnout výrazného ekonomického neúspěchu, mohu nabídnout recept téměř zaručený. Pusťte se na českém trhu do prodeje německých vín. Německá vína mají u nás podobnou pověst jako americké pivo, anglické moučníky nebo turecká elektronika.

aneb pod přísnou taktovkou „mléka Panny Marie“

Jestliže chcete podnikat s cílem dosáhnout výrazného ekonomického neúspěchu, mohu nabídnout recept téměř zaručený. Pusťte se na českém trhu do prodeje německých vín.

Německá vína mají u nás podobnou pověst jako americké pivo, anglické moučníky nebo turecká elektronika. Úctu a obdiv k německé dokonalosti projevuje našinec v případě automobilů, myček na nádobí a televizorů - prostě všude tam, kde potřebuje záruku, že preciznost technických součástí zajistí dokonalý chod přístroje. Ale v oblasti chuťové fantazie je vnímána přesnost a solidnost jako svazující přítěž. Přitom Německo je zemí s obrovskou vinařskou tradicí a mimořádným objemem produkce. Malebné stráně nad Rýnem s malými vinařskými vesničkami si co do atraktivnosti nikterak nezadají s kouzlem jihoevropských usedlostí.

Slibná přívlastková vína

Německé vinařství je v něčem velmi blízké tomu našemu. Především je to klimatická zóna, určující výchozí severní charakter zdejších vín. Dále podobnost odrůd - stejně jako u nás zde najdete Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Modrý portugal a mnohé další včetně Ryzlinku, který se nejmenuje „rýnský“ náhodou. V zemi „predikátních“, neboli přívlastkových vín jistě není nutno vysvětlovat, co znamená výraz „Praedikat“ nebo „Kabinett“. Jestliže typické moravské víno je ale suché, aromatické, s vyšší kyselinou, pak se německé od něj bude výrazně lišit - vyšším obsahem zbytkového cukru a neobvykle nízkou hladinou alkoholu.

Nejslavnější je „Liebfraumilch“

Neznamená to, že by se zde nevyráběla kvalitní suchá vína. Ryzlinky některých výrobců jsou řazeny mezi nejlepší na světě. Německý zákazník ale příliš suchá vína v oblibě nemá a tomu odpovídá převažující charakter produkce. V nejznámějších oblastech, kterými jsou údolí Rýnu a Mosely, dosahuje podíl vyráběného suchého vína necelých 12 %. Ostatní vína jsou sladká, polosladká nebo alespoň polosuchá. Světově nejznámějším představitelem tohoto typu vín je „Liebfraumilch“ neboli „mléko Panny Marie“. Vína s tímto názvem se vyrobí více, než kolik představuje celková roční produkce českého a moravského vinařství. Je velmi slavné, dosti průměrné, nízkoalkoholické a samozřejmě vždy - sladké.

Méně alkoholu - více sladkosti

Zastoupení německých vín je v našich restauracích minimální. Pokud vůbec ve vinném lístku na nějaké narazíte, tak se vzhledem k cenám jedná o zástupce té nejlevnější části produkce. V modrých a i jinak podivných láhvích pak na vás čeká nasládlé či přímo sladké víno s malým množstvím alkoholu, nezřídka v polovičních hodnotách (okolo 6 %), než je běžné u našich vín. Na jeho obhajobu je nutno dodat, že se nejedná o nekvalitní, uměle doslazovanou břečku, na niž jsme byli zvyklí v minulosti. Toto víno vzniká zastavením kvasného procesu v době, kdy je v něm ještě větší množství přírodního zbytkového cukru. Daní za tento způsob výroby je právě onen zmiňovaný nižší podíl alkoholické složky. Otázkou je, k čemu si v restauraci takové víno dát - u našich západních sousedů je zvykem pít je samotné. Touto zvyklostí se ale Němci liší od celého ostatního vinařského světa. Jinde jsou sladké typy vín podávány k dezertům nebo určitým, na sladko připraveným pokrmům. I v tomto případě ale českého zákazníka trochu zaskočí nižší hladina alkoholu, která dává těmto reprezentantům německého vinařství pro nás trochu neobvyklý ráz. Jiným typem německého vína, se kterým se příležitostně lze setkat i v našich restauracích, je „Eiswein“ čili ledové víno, ledovka nebo správně česky - „ajzvajn“. I u nás stále populárnější a přitom vzácné sladké víno je vyráběné z hroznů sklízených při -8 °C. Díky extrémní sladkosti a vyváženému obsahu kyselin může být skvělou tečkou za vynikající večeří.

Od hvizdu po moře

Přes malou popularitu svých vín v našich krajích, Německo přispívá významným vkladem světovému vinařství. Především šlechtitelská práce je na velmi vysoké úrovni a historie zdejšího vinařství je bohatá na desítky zajímavostí a regionálních zvláštností. Když si například v Bádensku objednáte jedenkrát „das Piffsche“, dostanete do poháru právě tolik vína, kolik se ho dá nalít během jednoho číšníkova hvizdu. Jistě to není mnoho, a tak si větší pozor musíte dát ve městě Mainz - tam je mírou „Der Schoppe“, což znamená, že se ve vaší sklenici po objednávce ocitne ne méně než půl litru vína. Můžete pak snadno odhadnout, odkud pochází úsloví „im Becher erstaufen mehr Leute als im Meer“, potvrzující platnou zkušenost, že „v poháru vína se utopí více lidí, než v moři“.

I přes malou popularitu u nás přispívá Německo významným vkladem světovému vinařství.

Ilustrační foto - archiv

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít