Slábnoucí euro: letošní recept na pořádné zisky

27. prosince 2010, 15:13 - stu
27. prosince 2010, 15:13

Evropští investoři, kteří letos investovali do amerických akcií, vydělali hned dvakrát. Samotné akcie letos vzrostly o 13 procent, nicméně po přepočítání zisků do slabšího eura se zisk evropských investorů vyšplhal až k 23 procentům.

Foto: Adam Baker

Jakkoli byl letošní rok pro evropské investory na domácí půdě tragický, těm, kteří vsadili na zámořské akcie, se vydařil. Nabídl jim nejlepší výnos za posledních deset let. Jednak díky růstu cen amerických akcií a jednak díky oslabujícímu euru, díky němuž se dolarové zisky přepočtené do evropské měny ještě znásobily.

Index Standard&Poor’s 500 letos vzrostl o 23 procent, když se jeho hodnota přepočítá na eura, upozorňuje agentura Bloomberg. To je největší výnos od roku 1999 a skoro dvojnásobek toho, co mohli na amerických akciích vydělat sami Američané, kteří si zisky nechávají v dolarech.

Slušně na tom byli i ti Evropané, kteří si do portfolia nakoupili japonské akcie. I jim pomohlo slábnoucí euro. Zatímco v jenech se index Nikkei 225 propadl letos o 2,5 procenta, po přepočtu na eura vzrostl o 20 procent.

Euro oslabovalo hlavně kvůli dvěma vlnám krize státních dluhopisů zemí na okraji eurozóny. Nejdříve se do problémů dostalo Řecko, na podzim ho následovalo Irsko. Oběma státům musel pomoci záchranný mechanismus Evropské unie. I v roce 2011 bude podle ekonomů oslovených agenturou Bloomberg viset nad Evropou hrozba dalších dluhových problémů, což by mělo kurz eura k hlavním světovým měnám tlačit dolů. To by mohlo opět nahrát investorům, kteří se rozhodnout uložit peníze do aktiv v jiných měnách.

Letošní pád eura vůči dolaru byl největší od roku 2005, navzdory skutečnosti, že Spojené státy hospodařily s rekordním rozpočtovým deficitem a americká nezaměstnanost se vyšplhala k deseti procentům. „Očekávali jsme dobrou výkonnost amerických trhů. Nečekali jsme však, že dolar bude tak silný,“ tvrdí pro Bloomberg Hubert Goye, portfolio manažer z francouzské banky BNP Paribas. „Přitom vzhledem k situaci amerického státního rozpočtu a faktu, že ekonomika nijak zvlášť nešlape, bylo mnoho důvodů, proč by měl dolar zůstat pod tlakem,“ dodává Goye.

Goyovu fondu Actions USA pád eura rovněž pomohl. V eurech si za rok připsal zisk 28 procent, zatímco v dolarech vydělal 17 procent.

Ukázalo se, že řada investorů přesunula peníze z rizikové Evropy do bezpečnějších Spojených států. Přesun peněz z evropských zemí, které mohou mít problémy s dluhy, bude pokračovat. A USA jsou stále považovány za poměrně bezpečnější místo pro investování,“ říká Jason Brady z investiční společnosti Thornburg Investment Management.

Obavy investorů ze situace v některých evropských zemích živily letos ratingové agentury. Moody’s snížila rating Irska o pět bodů a už tak nízký rating Řecka dala na seznam těch, které možná rovněž sníží. Riziko snížení ratingu visí i nad Španělskem. Agentura Fitch zase těsně před Vánoci osekala rating Portugalska na stupeň A+ z obav před stavem vládních financí a kondice tamních bank. Naopak rating USA žádná z agentur v dohledné době měnit nehodlá.

Vsadit i v příštím roce pouze na akcie za oceánem ovšem může být ošidné. Některé prognózy hovoří o dalším poklesu eura z nynější úrovně kolem 1,30 dolaru za euro k hranici 1,18 dolaru za euro na podzim příštího roku. To by hrálo investorům do karet. Nicméně analytici oslovení agenturou Bloomberg se v průměru shodují na tom, že na konci roku 2011 bude kurz eura k dolaru na zhruba stejné úrovni jako nyní. V takovém případě by byli evropští investoři odkázaní pouze na to, co jim vydělají samotné akcie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít