Skutečný hit: Pasivní domy

03. října 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
03. října 2005, 00:00

Představte si dům, v němž spotřebujete jen zlomek energie v porovnání se sousedy. Takové domy skutečně existují, říká se jim pasivní. Jejich propagátoři říkají, že stávající domy a budovy lze ve srovnání s nimi směle označit za tepelné zářiče.

A tvrdí, že i v našich klimatických podmínkách lze vybudovat dům, který svým obyvatelům zajistí dostatečnou tepelnou pohodu a přitom se obejde bez klasického systému vytápění.

Koncept pasivního domu se už uplatňuje v Německu i v Rakousku, kde již stojí nebo prošlo příslušnou rekonstrukcí několik objektů. Spotřeba energie v nich klesla o 85 až 90 procent. A oproti novostavbám, jež splňují současné národní normy, vyžaduje jejich provoz jen čtvrtinové náklady.

„Název vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků. Jde hlavně o sluneční záření procházející okny a teplo vyzařované lidmi a spotřebiči. Díky velmi kvalitní izolaci tyto zisky neutíkají ven a většinou stačí k zajištění příjemné vnitřní teploty po celou dobu topné sezony,“ vysvětluje Jan Bárta z brněnského Centra Pasivního domu.

Důkladné zateplení není jedinou nutnou podmínkou, na optimalizaci tepelných vlastností je nutné pamatovat už při projektování domu. „Ideální budova by měla mít tvar koule,“ říká s nadsázkou Bárta. Ale i u domů konvenčního tvaru je důležitá například orientace oken nebo typ a umístění použitých světel a spotřebičů. Významnou roli hraje také ventilační systém, který zajišťuje trvalý přísun čerstvého vzduchu, protože obvodový plášť budovy by měl být vzduchotěsný.

Bárta uvádí, že jak v Německu, tak i v Rakousku jsou pasivní domy velkým hitem. A jejich podíl na počtu novostaveb každým rokem roste. Dům se spotřebou energie do 15 kilowatthodin na metr čtvereční ročně (běžné domy spotřebují až 250 kWh a novostavby zhruba 150 kWh na metr čtvereční za rok) tam může dostat certifikát Pasivhaus institutu.

V České republice se zatím pasivní domy téměř neuplatnily. Konference Pasivní domy 2005 se bude konat v Brně ve dnech 18. a 19. října.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít