Skutečný hit: Pasivní domy

03. října 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
03. října 2005, 00:00

Představte si dům, v němž spotřebujete jen zlomek energie v porovnání se sousedy. Takové domy skutečně existují, říká se jim pasivní. Jejich propagátoři říkají, že stávající domy a budovy lze ve srovnání s nimi směle označit za tepelné zářiče.

A tvrdí, že i v našich klimatických podmínkách lze vybudovat dům, který svým obyvatelům zajistí dostatečnou tepelnou pohodu a přitom se obejde bez klasického systému vytápění.

Koncept pasivního domu se už uplatňuje v Německu i v Rakousku, kde již stojí nebo prošlo příslušnou rekonstrukcí několik objektů. Spotřeba energie v nich klesla o 85 až 90 procent. A oproti novostavbám, jež splňují současné národní normy, vyžaduje jejich provoz jen čtvrtinové náklady.

„Název vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků. Jde hlavně o sluneční záření procházející okny a teplo vyzařované lidmi a spotřebiči. Díky velmi kvalitní izolaci tyto zisky neutíkají ven a většinou stačí k zajištění příjemné vnitřní teploty po celou dobu topné sezony,“ vysvětluje Jan Bárta z brněnského Centra Pasivního domu.

Důkladné zateplení není jedinou nutnou podmínkou, na optimalizaci tepelných vlastností je nutné pamatovat už při projektování domu. „Ideální budova by měla mít tvar koule,“ říká s nadsázkou Bárta. Ale i u domů konvenčního tvaru je důležitá například orientace oken nebo typ a umístění použitých světel a spotřebičů. Významnou roli hraje také ventilační systém, který zajišťuje trvalý přísun čerstvého vzduchu, protože obvodový plášť budovy by měl být vzduchotěsný.

Bárta uvádí, že jak v Německu, tak i v Rakousku jsou pasivní domy velkým hitem. A jejich podíl na počtu novostaveb každým rokem roste. Dům se spotřebou energie do 15 kilowatthodin na metr čtvereční ročně (běžné domy spotřebují až 250 kWh a novostavby zhruba 150 kWh na metr čtvereční za rok) tam může dostat certifikát Pasivhaus institutu.

V České republice se zatím pasivní domy téměř neuplatnily. Konference Pasivní domy 2005 se bude konat v Brně ve dnech 18. a 19. října.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít