Skupinová registrace k dani z přidané hodnoty

08. září 2008, 08:00 - Petr Kučera
08. září 2008, 08:00

Lze provést skupinovou registraci dvou fyzických osob podnikajících ve sdružení, přičemž jedna fyzická osoba má 60procentní podíl a druhá 40procentní?

Jan Liška

Podle § 5a zákona o DPH se spojenými osobami rozumí kapitálově nebo jinak spojené osoby. Jinak spojenými osobami jsou osoby, na jejichž vedení se podílí alespoň jedna shodná osoba. Ani jednu z uvedených variant fyzické osoby podnikající ve sdružení nesplňují, proto skupinovou registraci provést nelze.

Ministerstvo financí ČR

Je možno považovat za spojené osoby podle § 5a odst. 2 zákona o DPH takzvané sesterské společnosti? To znamená, je možno vytvořit skupinu ze společností se sídlem v tuzemsku, jejichž shodný majoritní vlastník (ve výši 100 procent základního kapitálu) má sídlo v jiném členském státě Evropské unie?

čtenářka z Prahy 2

Sesterské společnosti v uvedeném případě nelze považovat za spojené osoby a nemohou vytvořit skupinu. Členem skupiny musí být vždy i příslušný spojující článek.

Ministerstvo financí ČR

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít