Skupině Kofola loni klesl zisk o 400 milionů na 88 milionů Kč

18. března 2011, 12:23 - ČTK
18. března 2011, 12:23

Nápojářské skupině Kofola sídlící v Polsku, do které patří i česká Kofola, loni výrazně klesl zisk o téměř 400 milionů korun na 88 milionů.

Foto: Profimedia.cz

Skupině Kofola klesl zisk, protože loni prodala méně nápojů. Příčinami byly růst cen surovin, špatné počasí a vysoká konkurence. ČTK to dnes sdělil mluvčí Kofoly Martin Klofanda.

Rok 2010 byl pro skupinu Kofola velmi obtížný, především z důvodu nepříznivého počasí - silná a dlouhá zima, bohaté srážky a mrazy. To všechno má vliv na spotřebu nealko nápojů a navíc ztěžuje jejich dopravu,“ uvedl Klofanda.

Skupina působí v Polsku, Česku, Rusku a na Slovensku. Mezi její nejvýznamnější značky patří Kofola, Rajec, Vinea, Hoop Cola, Jupí, Jupík nebo Paola.

Tržby z prodeje skupině loni klesly o 20 procent na 7,434 miliardy korun (1,239 miliardy zlotých). “Situaci zhoršily také povodně, ke kterým došlo na jaře v Česku, Polsku a Slovensku. Obtížný trh aktivizoval konkurenty, kteří používali agresivní slevové akce, hlavně v segmentu colových nápojů a vody,“ konstatoval mluvčí Kofoly.

Zmíněné faktory významně ovlivnily pokles prodeje výrobků, což při investicích vložených do oddělení prodeje ve všech zemích a zvýšených logistických nákladech, spojených s přímou distribucí spuštěnou koncem roku 2009, způsobilo pokles konsolidovaného zisku.

Podle předsedy představenstva a většinového akcionáře Kofoly Jannise Samarase nebude ani letošní rok pro firmu jednoduchý. “Nadále budeme čelit vysokým cenám výrobních surovin - cukru, obalů, ovocných koncentrátů, a pohonných hmot, což způsobí zvýšení cen výrobků v obchodech,“ uvedl Samaras. Firma proto bude pracovat na snižování nákladů.

V minulém roce se podle Samarase podařilo zavést řadu novinek. Nejúspěšnější v Česku a na Slovensku byly například ochucené vody Rajec „Tajemství stromů“, voda Rajec s kyslíkem, Orangina vyráběna v licenci Orangina Schweppes International.

Na většinové akcionáře skupiny připadá ze zisku 76 milionů korun a na menšinové zhruba 12 milionů korun. Předseda představenstva doplnil, že podle nových účetních standardů skupina vykázala ztrátu 172 milionů korun, protože do ní musela započítat některé jednorázové události v celkové hodnotě zhruba 260 milionů korun. Například se jednalo o započítání snížení hodnoty některých vlastněných značek. Skupině se podařilo snížit zadlužení o 277 milionů korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít