Skupina Komerční banky vykázala za Q1 čistý zisk 3,38 miliardy korun

05. května 2011, 13:30 - Profit,TZ
05. května 2011, 13:30

Skupina Komerční banky (KB) dosáhla za první čtvrtletí roku 2011 čistý zisk 3,376 miliardy korun, což znamená nárůst o 5,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím roku 2010. Vyplývá to z výsledků hospodaření, které banka zveřejnila ve čtvrtek.

Foto: Profimedia.cz

Z této částky náleželo 30 milionů korun držitelům menšinových podílů (v dceřiných společnostech) a zisk náležející akcionářům Banky činil 3,376 miliardy korun (to je meziroční nárůst o 5,2 procenta).

Celkové provozní výnosy zůstaly meziročně na podobné úrovni, když se zvýšily o 0,1 procenta na 7,966 miliardy korun. Nejvýznamnější složka výnosů, kterou jsou čisté úrokové výnosy, narostla o 1,5 procenta na 5,372 miliardy korun. K nárůstu přispělo zvýšení objemu úvěrování a nárůst sazeb mezibankovního trhu.

Růst čistého zisku je důsledkem významného poklesu nákladů rizika proti stále zvýšené úrovni z počátku loňského roku. Výnosy stouply jen nepatrně, zatímco provozní náklady mírně vzrostly v souvislosti s investicemi do rozvoje produktové nabídky, služeb zákazníkům a do distribučních sítí.

Naopak nepříznivě výsledek ovlivnil meziroční nárůst povinného příspěvku do Fondu pojištění vkladů. Průměrná čistá úroková marže za první čtvrtletí zůstala téměř nezměněna na 3,3 procenta.

Čisté výnosy z poplatků a provizí stouply o nepatrných 0,6 procenta na 1,866 miliardy korun. K růstu přispěly poplatky z úvěrů a z křížových prodejů, zatímco transakční poplatky se mírně snížily vlivem snižování průměrných cen, a poplatky za správu účtů zůstaly stabilní. Čistý zisk z finančních operací poklesl o 8,8 procenta na 713 milionů korun. Větší část příjmů pocházela z obchodů na vlastní účet, poptávka klientů byla relativně slabá.

Komerční banka začala mírně zvyšovat své provozní náklady, aby mohla plně využít dostupné tržní příležitosti. Celkové provozní náklady narostly meziročně o 6,3 procenta, růst očištěný o některé jednorázové položky však byl nižší. Personální náklady stouply o 10,2 procenta, ale srovnání bylo ovlivněné rozpuštěním rezervy na bonusy v prvním čtvrtletí 2010 ve výší 64 milionů korun. Bez tohoto vlivu činilo zvýšení personálních nákladů 5,5 procenta. Průměrný počet zaměstnanců v meziročním srovnání ještě poklesl o 0,7 procenta na 8 600, KB však plánuje počet svých zaměstnanců letos mírně zvýšit. Administrativní náklady nadále klesaly, o dalších 2,9 procenta na 1,122 miliardy korun.

Náklady v položce „Odpisy, znehodnocení a prodej dlouhodobých aktiv“ stouply o 21 procent na 421 milionů korun, převážně vlivem nových investic, ale také proto, že sem v minulém roce banka zaúčtovala pozitivní výsledek z prodeje nepotřebných budov ve výši 30 milionů korun.

Náklady rizika se meziročně snížily o 42,4 procenta na 548 milionů korun. Pokles z velké části vyplynul z vysoké srovnávací základny, neboť v prvním čtvrtletí roku 2010 byly rizikové náklady ještě stále výrazně ovlivněny krizí a byly nejvyšší za celý rok. Hrubý bankovní příjem za první tři měsíce roku poklesl meziročně o 3,6 procenta na 4,818 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít