Skupina Komerční banky vykázala za Q1 čistý zisk 3,38 miliardy korun

05. května 2011, 13:30 - Profit,TZ
05. května 2011, 13:30

Skupina Komerční banky (KB) dosáhla za první čtvrtletí roku 2011 čistý zisk 3,376 miliardy korun, což znamená nárůst o 5,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím roku 2010. Vyplývá to z výsledků hospodaření, které banka zveřejnila ve čtvrtek.

Foto: Profimedia.cz

Z této částky náleželo 30 milionů korun držitelům menšinových podílů (v dceřiných společnostech) a zisk náležející akcionářům Banky činil 3,376 miliardy korun (to je meziroční nárůst o 5,2 procenta).

Celkové provozní výnosy zůstaly meziročně na podobné úrovni, když se zvýšily o 0,1 procenta na 7,966 miliardy korun. Nejvýznamnější složka výnosů, kterou jsou čisté úrokové výnosy, narostla o 1,5 procenta na 5,372 miliardy korun. K nárůstu přispělo zvýšení objemu úvěrování a nárůst sazeb mezibankovního trhu.

Růst čistého zisku je důsledkem významného poklesu nákladů rizika proti stále zvýšené úrovni z počátku loňského roku. Výnosy stouply jen nepatrně, zatímco provozní náklady mírně vzrostly v souvislosti s investicemi do rozvoje produktové nabídky, služeb zákazníkům a do distribučních sítí.

Naopak nepříznivě výsledek ovlivnil meziroční nárůst povinného příspěvku do Fondu pojištění vkladů. Průměrná čistá úroková marže za první čtvrtletí zůstala téměř nezměněna na 3,3 procenta.

Čisté výnosy z poplatků a provizí stouply o nepatrných 0,6 procenta na 1,866 miliardy korun. K růstu přispěly poplatky z úvěrů a z křížových prodejů, zatímco transakční poplatky se mírně snížily vlivem snižování průměrných cen, a poplatky za správu účtů zůstaly stabilní. Čistý zisk z finančních operací poklesl o 8,8 procenta na 713 milionů korun. Větší část příjmů pocházela z obchodů na vlastní účet, poptávka klientů byla relativně slabá.

Komerční banka začala mírně zvyšovat své provozní náklady, aby mohla plně využít dostupné tržní příležitosti. Celkové provozní náklady narostly meziročně o 6,3 procenta, růst očištěný o některé jednorázové položky však byl nižší. Personální náklady stouply o 10,2 procenta, ale srovnání bylo ovlivněné rozpuštěním rezervy na bonusy v prvním čtvrtletí 2010 ve výší 64 milionů korun. Bez tohoto vlivu činilo zvýšení personálních nákladů 5,5 procenta. Průměrný počet zaměstnanců v meziročním srovnání ještě poklesl o 0,7 procenta na 8 600, KB však plánuje počet svých zaměstnanců letos mírně zvýšit. Administrativní náklady nadále klesaly, o dalších 2,9 procenta na 1,122 miliardy korun.

Náklady v položce „Odpisy, znehodnocení a prodej dlouhodobých aktiv“ stouply o 21 procent na 421 milionů korun, převážně vlivem nových investic, ale také proto, že sem v minulém roce banka zaúčtovala pozitivní výsledek z prodeje nepotřebných budov ve výši 30 milionů korun.

Náklady rizika se meziročně snížily o 42,4 procenta na 548 milionů korun. Pokles z velké části vyplynul z vysoké srovnávací základny, neboť v prvním čtvrtletí roku 2010 byly rizikové náklady ještě stále výrazně ovlivněny krizí a byly nejvyšší za celý rok. Hrubý bankovní příjem za první tři měsíce roku poklesl meziročně o 3,6 procenta na 4,818 miliardy korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných…
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít