Škrty budou bolet, jsou však nutné

28. září 2009, 12:13 - Libuše Frantová
28. září 2009, 12:13

Odbory i zaměstnavatelé se vzácně shodli. Návrh balíčku úsporných opatření, který navrhl ministr financí Eduard Janota, považují za rozumný kompromis a podporují jej, i když k němu mají obě skupiny řadu připomínek.

Autor: ČTK

Zrušení slev na sociální pojištění pro nízkopříjmové skupiny zaměstnanců a zvýšení stropů na sociální zdravotní pojištění postihne řadu firem. Jde o kroky, které jsou součástí úsporného balíčku, jehož přijetí je nezbytné pro snížení astronomického deficitu státního rozpočtu na příští rok.

Zaměstnavatelé: přijměte celý balíček Přesto zaměstnavatelé s přijetím nutných opatření souhlasí. „Jako zaměstnavatelé jsme ochotni přijmout řešení, která nejsou pro firmy zcela příznivá,“ potvrzuje prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Svaz považuje růst státního deficitu a možnost rozpočtového provizoria za riziko, které ohrožuje stabilitu nejen veřejných financí, ale celého hospodářství. „Jsme si plně vědomi toho, že navrhovaný rozpočet přináší náklady a není bezbolestný. Jsme však připraveni se na těchto nákladech podílet,“ dodává Míl. Za ústupek, že návrh podpoří, získali zástupci zaměstnavatelů od vlády příslib, že omezování výdajů se nedotkne výzkumu, vývoje a vzdělání, dopravní infrastruktury a kofinancování strukturálních fondů a zůstane zachováno poskytování náhrady mzdy zaměstnavateli v délce čtrnácti dnů s refundací při stejném procentu odvodů. Zaměstnavatelé vyzvali politiky, aby přijali rozpočet navržený ministrem financí a nevytrhávali z něj dílčí jednotlivosti. „V případě nerealizace změn na straně úspor a při dalším zvýšení zdanění vládní návrh státního rozpočtu naši podporu mít nebude,“ pohrozil Jaroslav Míl. Už po schůzce špiček politických stran, ale ještě před jednáním sněmovny, z balíčku vypadla některá opatření, která se nelíbila levici a menším středovým stranám. Z úsporného plánu, který vláda předložila, zmizely některé návrhy, které by se dotkly rodin s dětmi a sociálně slabších skupin. Nesníží se rodičovský příspěvek, porodné ani příspěvek na sociální služby, které měly ušetřit necelých šest miliard korun. ODS zase prosadila, aby se nezavedla vyšší daň pro lidi s příjmem nad 145 tisíc korun, která by do rozpočtu přinesla 700 milionů korun. Kvůli těmto kompromisům by narostl deficit státního rozpočtu z původních 155,3 miliard na 160 miliard korun. Co zůstane v balíčku?**

V balíčku zůstalo zvýšení sazeb DPH na 10 a 20 procent, zvýšení spotřebních daní, zvýšení daně z nemovitosti, zrušení slevy na sociálním pojištění pro firmy, zvýšení stropů na sociálním pojištění pro firmy i zaměstnance a zdanění náhrad ústavních činitelů. Ušetřit by se mělo na úpravách nemocenského pojištění, zmrazení podpor v nezaměstnanosti, zmrazení výše dětských přídavků, nižším nárůstu plateb za státní pojištěnce, snížení příspěvku na auto pro postižené, snížení platů ve státní sféře o čtyři procenta a úspoře na úrocích z dluhů státní pokladny. Všechna tato opatření by měla snížit schodek o 70 miliard korun. Ale ani tato dohoda neměla příliš dlouhého trvání. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek následně požádal, aby vypadla další opatření.

Kabinet označil hlasování o balíčku za test důvěry této vládě. „Pokud máme nést odpovědnost za rozpočet pro příští rok, s rozpočtem vyšším než 164 miliard bych nemohl přijmout odpovědnost předsedy vlády,“ řekl minulý čtvrtek poslancům premiér Jan Fischer. Dal tak najevo, že pokud výrazné škrty poslanci neschválí, rezignuje spolu s ministrem financí. Pak by padla celá vláda a politická krize by vrhla Českou republiku do další nestability, která by měla negativní dopad na celou ekonomiku.

(Do uzávěrky Profitu Poslanecká sněmovna o osudu balíčku nerozhodla.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít