Škrtací orangutan uspěl

28. října 2010, 16:23 - Pavel Páral
28. října 2010, 16:23

Státní rozpočet

Vláda hravě prohlasovala v Poslanecké sněmovně rámec státního rozpočtu přes sedmihodinový a od počátku marný odpor opozice, která na něm nenechala nit suchou. Jiří Paroubek pak prohlásil, že pozitivní na tomto rozpočtu je pouze skutečnost, že mohl být ještě horší. A nutno mu dát za pravdu.
Rozpočet na příští rok skutečně mohl být horší. Jásat se nad ním nedá. Jen těžko však mohl být nějak zásadně lepší, když dnešní opozice zablokovala jakékoli pokusy Fischerovy vlády omezit mandatorní výdaje hned v samém počátku při projednávání takzvaného Janotova balíčku.
Proto se současná vláda ocitla v roli, kterou premiér Petr Nečas pojmenoval škrtací orangutan. Ministr financí Miroslav Kalousek prostě poškrtal, co se dalo poškrtat bez výraznějších legislativních změn, a navýšil přímé daně občanům i firmám. Vyšší přímé daně nakonec navrhovali i sociální demokraté, byť v trochu jiné struktuře. Rozhodující škrty, které přece jen vyžadují změny zákonů, vláda nakonec před hlasováním z Poslanecké sněmovny stáhla a hodlá je prosadit v procesu legislativní nouze. Reaguje tak na prohlášení Bohuslava Sobotky po úspěchu ČSSD v senátních volbách, který řekl, že sociálnědemokratický Senát bude brzdit vládní reformy. Zpoždění změn zákonů, s nimiž rozpočet počítá, by se projevilo citelným navýšením rozpočtového deficitu, přinejmenším v řádu miliard korun. Opozice se proto nemůže příliš divit, že vláda přistoupila ke kroku, při němž se lhůta projednání zákonů schválených sněmovnou zkracuje Senátu ze třiceti na deset dnů.
Přelomovým okamžikem v historii veřejných financí Česka je skutečnost, že poprvé v historii výdaje státu meziročně klesají. Význam této skutečnosti nesnižuje ani fakt, že jde o pokles v rozsahu pouhých pěti miliard korun.
Žádná velká kreativita se přesto při škrtání nekonala a Nečasův bonmot s orangutanem je velmi trefný. Žel dosud vládní ekonomové ani náznakem neukázali, kudy by se náprava veřejných financí měla ubírat. Lze akceptovat, že by před komunálními a senátními volbami nebylo zrovna prozíravé hovořit o změnách, které lidé pocítí z velké části jako velmi nepříjemné, ale teď už je čas s diskusí začít.
Nakonec například ve zdravotnictví se odklad reformy projevuje tím, že se opět začíná omezovat zdravotní péče, jak týdeník EURO informuje v tomto čísle na jiném místě (více str. 40).
Výpadky v příjmech sociálního pojištění způsobené vyšší nezaměstnaností a hodně zabrzděným růstem mezd pak jenom dál zvyšují naléhavost penzijní reformy. Už je tedy nejvyšší čas, aby vláda řekla veřejnosti, že to, co bylo dosud považováno za veřejnou službu zadarmo, prostě už zadarmo nebude. Každý si bude muset připlatit jak u doktora, tak na slušný důchod. A možná by bylo dobré, aby to zaznělo už v diskusi nad tímto rozpočtem v průběhu druhého čtení.
Naléhavost tohoto sdělení by také rozhodně neměla snižovat skutečnost, že příjmy projednávaného rozpočtu jsou odhadnuty velmi konzervativně. Lze čekat, že budou v průběhu příštího roku překračovány a hospodaření státu se bude opticky zlepšovat. A leckdo pak bude namítat, že přece není tak zle, aby se musela přijímat natolik drastická opatření. Jenže zle je.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít