Škromachův nápad se zaměstnáváním zahraničních vysokoškoláků nemá odezvu

04. srpna 2003, 00:00 - (duš)
04. srpna 2003, 00:00

Ministerstvo práce a sociálních věcí hodlá nabídnout především vysokoškolsky vzdělaným lidem z Východu práci v Česku. Nápad se příliš nelíbí opozici ani ministru průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi.Česká populace stárne. Prodlužuje se průměrný věk a zároveň klesá porodnost.

Ministerstvo práce a sociálních věcí hodlá nabídnout především vysokoškolsky vzdělaným lidem z Východu práci v Česku. Nápad se příliš nelíbí opozici ani ministru průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi.

Česká populace stárne. Prodlužuje se průměrný věk a zároveň klesá porodnost. Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že v roce 2030 bude chybět na trhu práce 420 000 pracovních míst. Proto se ministerští úředníci rozhodli, že mezeru v počtech pracovníků začnou zaplňovat řízenou migrací z Východu. V České republice dnes pracuje legálně sto tisíc pracovníků. Ti jsou zde však pouze na pracovní povolení, které je časově omezeno. Přitom možnost získání trvalého pobytu a s tím souvisejícího českého občanství může pro žadatele vzniknout podle současných zákonů až za deset let. Tak dlouhá doba však může být pro většinu zahraničních pracovníků značně demotivující a neperspektivní. Ministerstvo proto počítá, že vybraným pracovníkům, kteří by měli zájem se u nás trvale usídlit, by umožnilo získání státního občanství daleko dříve. „Nabídneme jim získání trvalého pobytu namísto deseti let za dva roky,“ říká ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který představil pilotní projekt s třemi sty uchazeči. Polovina z nich má být složena z pracovníků, kteří jsou již v ČR zaměstnáni, druhá polovina se může přihlásit ve své vlasti. Konkrétně se to týká občanů Bulharska, Chorvatska a Kazachstánu. Vítězové, kteří budou vybráni do pilotního projektu, si s sebou mohou vzít do ČR i své rodiny. Nic ale není zadarmo. Uchazeči musejí splňovat řadu podmínek - nejméně středoškolské vzdělání, pobytové vízum, znalost angličtiny a češtiny, a pokud možno stav manželský, nejlépe s dětmi. Nedílnou součástí podmínky je rovněž sjednané zaměstnání. Výběr budou mít ministerští úředníci poměrně široký. Dnes v ČR pracuje čtyři tisíce Bulharů a po dvou tisících Kazachů a Chorvatů. Za dva a půl roku pak rozhodnou speciální komise, kdo se osvědčil a kdo ne. Ti, kteří sítem neprojdou, se pak budou muset vrátit zpět do země původu. Škromachův projekt, který vznikal již za jeho předchůdce v úřadě Vladimíra Špidly, se však nelíbí opozici, ale ani jeho některým vládním kolegům. „Vždyť máme vysokoškoláků dost, takže tomu, co zamýšlí pan ministr Škromach, dobře nerozumím. Těžko bude hledat obor, v němž by jich bylo nedostatek,“ nesouhlasí s projektem Karel Vymětal (KSČM). Upozorňuje rovněž, že vysokoškolští pracovníci z Východu budou u nás pracovat za nižší mzdy, a tím pádem vytlačovat naše vysokoškoláky na Západ. Nápad se příliš nezamlouvá ani ministru průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi. Podle něj by bylo správnější lákat do ČR zahraniční investory, kteří by zde vytvářeli výzkumná a vývojová centra, v nichž by pracovali jak naši, tak cizí vysokoškoláci. „Lákat sem ale zahraniční vysokoškoláky, aniž by to mělo nějaký účel, to bych nepovažoval za správné,“ říká Urban. Ten rovněž zpochybňuje oprávněnost kvót, podle nichž Škromachovo ministerstvo postupuje. „O tom, zda je někde nedostatek či přebytek pracovních míst, rozhoduje jenom trh,“ dodává.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít