Skoti expandují do Česka

26. května 2003, 00:00 - admin
26. května 2003, 00:00

Střed Evropy je místo, kde pro řadu výrobců není dobré chybětTrhy střední a východní Evropy - a tedy přirozeně i Česká republika - přitahují významné firmy z různých oborů. Za nimi pak přicházejí například i jejich konkurenti.

Střed Evropy je místo, kde pro řadu výrobců není dobré chybět

Trhy střední a východní Evropy - a tedy přirozeně i Česká republika - přitahují významné firmy z různých oborů. Za nimi pak přicházejí například i jejich konkurenti.

Některé skotské firmy už v tuzemsku zakotvily a podle ředitele zahraničního zastoupení CzechInvestu pro Velkou Británii a Irsko Reného Samka se počet skotských firem v České republice brzy zvýší. Přispěje k tomu nejen náš blížící se vstup do Evropské Unie, ale také například zahájení provozu pravidelné přímé letecké linky ČSA na trase Praha-Edinburgh.

Na evropský trh přes Českou republiku

Pro výstavbu nové továrny v Chomutově se rozhodl skotský výrobce prefabrikovaných koupelen, firma RB Farguhar. Chce vytvořit minimálně padesát nových pracovních míst a do výstavby investovat 4,7 milionu USD (přes 140 milionů korun). Nové výrobní prostory budou dokončeny letos v létě a s plnou výrobou se počítá od podzimu. Firma RB Farguhar vyrábí vestavěné koupelny a sprchové kouty pro světové řetězce hotelů, například pro Holiday Inn, Radisson SAS a Travelodge, ale také pro rodinné domky a studentské koleje. „Jsme předním výrobcem prefabrikovaných koupelen na britském trhu, ale náklady na dopravu na kontinent jsou příliš vysoké,“ uvedl generální ředitel RB Farguhar Manufacturing Michael Shand. Po dvouletém průzkumu evropského trhu bylo podle jeho slov jasné, že jediný možný způsob, jak na něj proniknout, je vybudování továrny v kontinentální Evropě. „Kvůli strategické poloze v samém srdci Evropy jsme si nakonec vybrali Českou republiku,“ dodal Shand.

Na Severním poli je sedm velkých firem

V chomutovské průmyslové zóně Severní pole se usadilo sedm velkých zahraničních společností a několik menších domácích firem. První přišel nadnárodní výrobce doplňků pro automobilový průmysl, společnost Magna. V ětšinu pozemků ze čtyřiadvacetihektarové zóny odkoupily německé firmy, jako například producent autodílů HS Umformtechnik, výrobce napájecích součástek Puls, producent mazacích systému do velkostrojů Beka, výrobce kovových profilů Schrack a producent cyklistických přileb Busch. Všichni investoři vytvoří celkem na 2,5 tisíce nových pracovních míst. Chomutov už připravuje další průmyslovou zónu. Zájem o pozemky v ní projevila společnost Proventi, která chce v Krušných horách postavit na dvě stě větrných elektráren. Do chomutovské průmyslové zóny Nové Spořice chce umístit halu na montáž ocelových tubusů věží větrných elektráren a dalších komponentů. Vybudování závodu včetně technologií by mělo přijít na 108 milionů korun a vzniknout má asi 150 nových pracovních míst.

Na českém trhu nemůžeme chybět

Další skotská firma Caledonian Alloys zahájila činnost letos na počátku roku

v Kladně. Specializuje se na recyklaci a zpracování vysoce legovaných slitin pro výrobce leteckých motorů, turbín a dalších zařízení. Jde o největší firmu v tomto oboru v Evropě a jednu z nejrychleji rostoucích společností v tomto sektoru ve světě. „Česká republika má dlouhou tradici ve výrobě leteckého vybavení a zařízení pro elektrárny a přilákala investice předních výrobců těchto komponentů, jako například firmu PCC. Proto zde nemůžeme chybět,“ vysvětlil obchodní ředitel Caledonian Alloys John Wardlaw.

Počítačovým firmám v patách

Už téměř starousedlík je výrobní závod další skotské společnosti Thomson Litho v Loděnicích u Prahy. Začal fungovat koncem roku 2001. Thomson Litho je jedna z největších firem v tiskárenském průmyslu a specializuje se na rozmnožování počítačového software. Společnost dodává uživatelské příručky a CD disky s počítačovými programy předním výrobcům výpočetní techniky v tuzemsku. „V posledních letech jsme byli svědky přesunu výroby řady počítačových a hi-tech firem do České republiky a dalších států střední a východní Evropy, a proto bylo pro nás nezbytné mít zde také výrobní závod,“ řekl generální ředitel Thomson Litho Ken Thomas. K dalším skotským investorům podnikajícím v České republice patří světový výrobce kolagenových obalů pro potravinářství, společnost Devro. Ta v tuzemsku provozuje tři výrobní závody - v Jilemnici, Slavkově a Kořenově. Dále například společnost Carlo, která má v tuzemsku závod na vstřikování plastů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít