Školné se bohužel odkládá

09. září 2002, 00:00 - Nikoleta Alivojvodič, Gabriela Bobková
09. září 2002, 00:00

Placené studium by mohlo přinést řadu pozitivních změn Systém našeho školství dovoluje každému zájemci přihlásit se na prakticky neomezený počet vysokých škol. Jedinou investicí je přitom poplatek za přijímací řízení. Pokud je uchazeč úspěšný a dostane se na několik fakult, nic mu nebrání v tom začít je všechny najednou studovat.

Placené studium by mohlo přinést řadu pozitivních změn

Systém našeho školství dovoluje každému zájemci přihlásit se na prakticky neomezený počet vysokých škol. Jedinou investicí je přitom poplatek za přijímací řízení. Pokud je uchazeč úspěšný a dostane se na několik fakult, nic mu nebrání v tom začít je všechny najednou studovat. Mnoho studentů tak zkouší, na kolik stačí, nebo teprve při studiu zjišťuje, zdali je dané obory budou bavit. Ne zřídka se pak stává, že jeden nebo více studijních oborů přeruší, případně opustí. Tímto nerozhodným a ne příliš seriózním přístupem zabírají místa těm, kteří při přijímacím řízení neměli tolik štěstí, ale zato mají o vybraný obor skutečný zájem a většina z nich by byla ochotna i na vzdělání finančně přispět. Zavedení školného by přimělo uchazeče o studium, aby si před podáním přihlášky dobře rozmysleli, jaký obor by je skutečně bavil a čemu se chtějí do budoucna věnovat. Povinnost zaplatit každý rok školy by nejspíš změnila i přístup tzv. „notorických“ studentů, kteří jsou finančně podporováni rodinou a nic je nenutí studium v dohledné době ukončit. Docílilo by se toho, že by se studenti svému oboru opravdu věnovali, navštěvovali přednášky a semináře, plnili úkoly a řádně se učili na každou zkoušku. Otázkou je, nakolik by se placeným studiem změnil přístup pedagogů, kvalita výuky a učebních pomůcek. Studenti by „za své“ peníze vyžadovali i nadstandardní přístup vyučujících. Ti by měli dodržovat časový rozvrh přednášek, cvičení i konzultačních hodin a být skutečnými odborníky ve své specializaci. Nemělo by se stávat, že přednášející unuděně předčítá skripta s absolutním nezájmem o posluchače, nebo naopak zaníceně, avšak chaoticky vypráví nesouvislé a nesrozumitelné informace. Úspěšný pedagog chápe, že je ve škole pro studenty, a ne naopak, a snaží se je podnítit k dalšímu prohlubování znalostí. I když by placená výuka pomohla mnohé zlepšit, astronomická výše školného by byla kontraproduktivní. Vzdělání by pak bylo přístupné pouze majetným a těm, kteří svými znalostmi výrazně vyčnívají nad ostatní. Kompromisem mezi bezplatným a drahým studiem by mohla být jakási forma finančního příspěvku ve výši dva až tři tisíce korun za jeden semestr. Vysokoškolské vzdělání by se nestalo výsadou bohatých, ale zároveň by se docílilo změny přístupu studentů a zřejmě i zlepšení kvality a modernizace výuky.

Vybrané soukromé vysoké školy nabízející kombinované studium (možnost přihlášení se v září)

VYSOKÁ ŠKOLA FINANČNÍ A SPRÁVNÍ, O. P. S. Vlkova 12, 130 00 Praha 3, tel.: 02/227 16 747 bakalářské studijní programy: informatika ekonomika a management hospodářská politika a správa přijímací zkoušky v září (individuálně, po dohodě se studijním oddělením)

školné:

60 000 Kč / 1 akademický rok prezenčního studia

40 000 Kč / 1 akademický rok kombinovaného studia

VYSOKÁ ŠKOLA PODNIKÁNÍ, A. S. Michálkovická 1810/181, 710 00 Ostrava-Slezská Ostrava, tel.: 069/522 81 11 bakalářský studijní program: ekonomika a management přijímací řízení: 18. a 26. září (přihlášku nutno zaslat 1 týden před přijímacím řízením)

školné:

29 900 Kč / 1 akademický rok prezenčního studia

19 900 Kč - 27 900 Kč / 1 akademický rok kombinovaného studia

14 950 Kč / 1 akademický semestr (individuální program pro absolventy vyšších odborných škol)

SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÝCH STUDIÍ, S. R. O. Lindnerova 575/1, 180 00 Praha 8, tel.: 02/848 40 027, 1027 bakalářský studijní program: ekonomie a management přijímací řízení: 9. - 11. září (přihlášky do 30. srpna)

školné:

25 000 Kč / 1 akademický semestr prezenčního i kombinovaného studia

VYSOKÁ ŠKOLA JANA ÁMOSE KOMENSKÉHO, O. S. Tržiště 20, 118 43 Praha 1, tel.: 02/575 31 476 bakalářský studijní program: speciální pedagogika přijímací řízení: 5. listopadu (přihláška do 31. října)

školné:

19 000 Kč / za jeden akademický semestr prezenčního i kombinovaného studia

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMIE A MANAGEMENTU V ÚSTÍ NAD LABEM, S. R. O. Národního odboje 766/17, P.O. BOX 5, 400 00 Ústí nad Labem, tel.: 047/560 39 23 bakalářský studijní program: ekonomika a management přijímací řízení v ZS (zahájení studia v říjnu 2002): náhradní termín 10. - 11. září přijímací řízení v LS (zahájení studia v březnu 2003): 10. - 15. února (přihlášky do 1. února 2003)

školné:

100 000 Kč na celou dobu kombinovaného studia (3,5 roku)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít