Škody po japonském zemětřesení mohou překonat 100 miliard dolarů

14. března 2011, 17:03 - stu
14. března 2011, 17:03

První odhady škod po ničivém zemětřesní a vlně tsunami se šplhají vysoko nad 100 miliard dolarů. To byl účet za poslední velké zemětřesení v Kóbe v roce 1995. Pojišťovny může katastrofa stát i více než dosud prognózovaných 34 miliard dolarů. Uvnitř se podívejte na profily poškozených provincií.

Foto: Profimedia.cz

Sčítání škod po katastrofálním pátečním zemětřesení a následné vlně tsunami v Japonsku dál pokračuje. První odhady hovoří o jedné z nejdražších přírodních pohrom v historii. Experti ovšem dodávají, že mapování hlavních škod potrvá minimálně týden, podobně jako v případě ničivého zemětřesení v Kóbe v roce 1995.

Japonské a mezinárodní pojišťovny se musí podle odhadů společnosti AIR Worldwide, která se zabývá modelováním dopadů katastrof, připravit na škody v řádu 15 až 34 miliard dolarů. Experti oslovení agenturou Bloomberg nicméně dodávají, že tento odhad nezahrnuje škody, které po zemětřesení způsobila vlna tsunami. Ta zaplavila pobřeží prefektur Iwate, Miyagi a Fukushima v některých oblastech až do vzdálenosti dvacet kilometrů od pobřeží.

**Interaktivní grafika: Kde řádilo zemětřesení a tsunami**

I když pojištění proti zemětřesení není v Japonsku výrazně rozšířené, může být přesto tato katastrofa nejdražší pojistnou událostí v historii,“ tvrdí Thorsten Wenzel, analytik německé pojišťovny DZ Bank AG. Dosud udělalo největší díru do pojistných fondů řádění hurikánu Katrina na jihu USA v roce 2005. Tehdy musely pojišťovny vyplatit náhradu ve výši 62 miliard dolarů.

Zbylé škody budou muset pokrýt firmy, domácnosti a především japonská vláda. Její premiér Naoto Kan se už nechal slyšet, že jde o nejhorší katastrofu od konce druhé světové války. Náklady na obnovu postižených oblastí by tak měly být vyšší než cena za rekonstrukci Kóbe v roce 1995. Ta se vyšplhala na 100 miliard dolarů.

Investiční banka Credit Suisse odhadla celkové škody po letošním zemětřesení na 171 miliard dolarů. To je zhruba 3,5 procenta japonského HDP.

Schopnost vlády zaplatit tak vysoký účet je ovšem omezená. Po zemětřesení v Kóbe si vláda mohla dovolit nouzový balíček ve výši 3 bilionů jenů (zhruba 30 miliard dolarů). Nyní má vláda v pohotovostní rezervě letošního rozpočtu poloviční sumu, potvrdil na tiskové konferenci Kaoru Yosano, ministr pro hospodářskou a fiskální politiku.

Ekonomové soudí, že peníze na větší výdaje bude vláda hledat těžko i kvůli vysokému zadlužení, které dosahuje dvojnásobku japonského HDP. To je největší míra zadlužení ze všech rozvinutých států. Ratingové agentury, které hlídají schopnost států splácet dluhy, ovšem zůstávají klidné a věří, že japonská ekonomika katastrofu zvládne.

Speciál: Japonsko po zemětřesení

Důsledky japonského zemětřesení pocítí české pojišťovny až na podzim Škody po japonském zemětřesení mohou překonat 100 miliard dolarů Japonské akcie ve strachu z dopadu zemětřesení klesly Na pomoc přispěchala i japonská centrální banka (BOJ), která uvolnila 183 miliard dolarů na stabilizaci bankovního a finančního sektoru, který se potýká s prudkým propadem cen akcií a růstem rizikovosti úvěrů. Jen v pondělí se japonský akciový trh propadl o více než šest procent. **(Více čtěte v článku [[http://www.profit.cz/clanek/japonske-akcie-ve-strachu-z-dopadu-zemetreseni-klesly.aspx|Japonské akcie ve strachu z dopadu zemětřesení klesly**)

Zároveň BOJ ponechala základní úrokové sazby na úrovních kolem nuly a oznámila, že bude na trhu nakupovat aktiva jako dluhopisy a ETF v celkové hodnotě 122 miliard dolarů.

BOJ očekává, že v příštích dnech se zhorší očekávání ekonomického vývoje jak v očích domácností tak firem. Tomu nahrávají i analytici, kteří předpovídají, že krátkodobě poklesne výkon japonské ekonomiky. Průmyslové firmy musely zavřít továrny v postižených severních provinciích. Automobilka Toyota například přerušila provoz až do středy ve všech svých japonských továrnách, aby dala zaměstnancům čas se s katastrofou vyrovnat.

Kritické jsou i výpadky v zásobování elektřinou kvůli odstaveným jaderným elektrárnám. Vláda už vyzvala domácnosti i firmy, aby s elektřinou šetřily. Výpadky a omezení dodávek proudu mají podle největší energetické společnosti TEPCO trvat až do konce dubna.

V dlouhodobějším horizontu by však rekonstrukce postižených oblastí měla ekonomice pomoci. Nastartuje stavebnictví, investice firem do nových zařízení i spotřebu domácností.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít