Škody a krádeže ve firmě řešte s policií, nebo utrpíte na daních

20. května 2009, 00:00 - Vladimír Zdražil
20. května 2009, 00:00

V podnikání může dojít ke škodám na hmotném i nehmotném majetku (pověst atd.). Co musíte udělat za opatření, aby pro vás škodou vzniklá újma byla též újmou daňově účinnou?

Autor: Martin Siebert

Majitelé firem pracující se zemědělskými nebo průmyslovými komoditami by mohli potvrdit, že část škod na majetku firmy má přirozený charakter. I při nejlepší péči managementu nebo majitele takové firmy dochází k přirozenému úbytku některých komodit. Tak například může jít o nevyhnutelnou oxidaci se vzduchem nebo naopak vysušování některé komodity, což vede k jejímu spontánnímu a samovolnému úbytku. Podobně ospravedlnitelné je například ztratné v maloobchodním prodeji nebo přirozený úhyn zvířat v živočišné výrobě.

Přirozené škody musíte být schopni vysvětlit správci daně

Na tento charakter přirozených škod daňové a účetní zákony pamatují a tyto úbytky jsou pro firmu daňově účinným nákladem. Samozřejmě si každý asi položí otázku, zda je přirozený úbytek zásob nebo ztratné v maloobchodě ve výši kupříkladu dvou procent hodně nebo málo. Jednoznačná odpověď neexistuje. Někde je to hodně a někde naopak málo. Firma v pozici účetní jednotky je povinna zpracovat směrnici nejlépe podloženou nezávislým znaleckým posudkem, kde zdůvodní hodnotu přirozených škod a úbytků. Samozřejmě taková hodnota bývá velmi často předmětem kontrol ze strany finančního úřadu a je na poplatníkovi, aby ji byl schopen obhájit.

Živelné pohromy nebo krádeže – finanční úřady a pojišťovny se brání podvodům podnikatelů

Kromě řekněme odůvodnitelných a přirozených škod na majetku ovšem dochází čas od času k událostem, které se nedají očekávat a většinou mají zásadní vliv na fungování celé firmy. Mám na mysli živelné pohromy (požár, povodeň, výbuch atd.) a také nejrůznější formy odcizení majetku. Daňové a účetní zákony samozřejmě myslí na často velmi vynalézavé podvody samotných majitelů a legislativa je postavena tak, aby takovým podvodům zabraňovala. Proč by měl podnikatel sám zájem způsobovat škodu na svém majetku?

Představme si situaci, kdy podnikatel vlastní zásoby textilní metráže za několik miliónů. S ohledem na změny módních trendů se nakoupená látka stala v podstatě neprodejnou nebo prodejnou za cenu několikanásobně nižší než byla cena nákupní. Co z toho vyplývá? Bohužel to, že některé firmy se snaží svůj podnikatelský omyl přenést buď na bedra pojišťovny, nebo na bedra státní pokladny a sami vyvolají událost vedoucí ke zničení takového majetku.

Došlo u vás ke krádeži? Vždy volejte policii!

Bez ohledu na to, zda máte majetek pojištěn, volejte v případě škody na majetku v důsledku krádeže policii. Je to nutné právě s ohledem na daňový a účetní postup.

Policie na základě ohlášení krádeže povinna celý případ řešit a hledat pachatele. Do doby uzavření případu musí firma v postavení účetní jednotky stále o majetku účtovat v analytické evidenci a nemůže si hodnotu odcizených zásob uplatnit jako daňový náklad.

Policie dříve nebo později případ krádeže uzavře. V podstatě mohou nastat dvě možnosti – najdou konkrétního pachatele anebo policie konstatuje, že k odcizení došlo neznámým pachatelem. Pokud od policie obdrží firma potvrzení, že pachatel vypátrán nebyl, vznikne jí z hlediska daně z příjmů škoda způsobená neznámým pachatelem podle § 24 odst. 2 písm. l) zákona, tj. daňový náklad. Dojde-li však k vypátrání konkrétního pachatele, vznikne podnikateli pohledávka za tímto známým pachatelem.

Sami můžete posoudit, co je pro poškozenou firmu lepší. Podle mého názoru je s ohledem na znění naší legislativy výhodnější výsledek šetření v podobě nenalezení pachatele. Na nějakém konkrétním zlodějíčkovi asi nelze očekávat uspokojení pohledávky, neboť se dá očekávat, že ukradené zboží nebo materiál rychle zpeněžil na černém trhu a sám žádný velký majetek nevlastní. Pokud byste na druhé straně policii k šetření případu nepřizvali vůbec, tak vězte, že odcizený majetek nemůže být daňově účinný.

Pojišťovna vám bez součinnosti s policií plnit nebude. Pokud plní, jde o váš výnos

Do celé hry velmi často vstupuje ještě pojišťovna. Většina firem svůj majetek pojišťuje. Zpravidla tak činí z důvodu rizika odcizení či poškození živlem. Pojišťovna samozřejmě bude mít zájem, aby byla s ohledem na některé výše citované pojistné podvody do případu vtažena policie. Určitě neobstojí tvrzení podnikatele, že mu sice někdo ukradl ze skladu zboží za jeden milión korun, avšak kvůli osobní nedůvěře v policii ji nehodlá kontaktovat.Pojišťovna bude vyplácet pojistné plnění za vzniklou škodu pouze a jedině v případě, že odcizení je skutečně dílem cizích osob anebo živelná pohroma byla zapříčiněna vyšší mocí. Případné přijaté pojistné plnění patří do výnosů a společnost je povinna jej zdanit jako mimořádný výnos.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít