Škoda Power: Naše turbíny musejí odolat zemětřesení

05. března 2012, 08:15 - Tomáš Stingl
05. března 2012, 08:15

Společnost Škoda Power před několika týdny dokončila v Chile projekt za víc než miliardu korun. Nainstalovala do elektrárny Mejillones dvě turbíny, které musely být v seismicky aktivní oblasti speciálně zabezpečeny proti zemětřesení.

Foto: Škoda Power

Elektrárna spaluje biomasu a také uhlí, které se těží v chilských dolech. Ty zas pak zpětně zásobuje elektřinou. Byla to zakázka, která je typická pro chilský trh. Ten se točí hlavně kolem těžby surovin. A elektrárna Mejillones, kam dodává techniku firma Škoda Power, je do těžebního kolečka zapojena z obou stran. Spaluje mimo jiné uhlí těžené v chilských dolech. Získanou energii ovšem zas dodává zpět do dolů a pohání tak další těžbu.

Škoda Power před několika týdny v této elektrárně na pobřeží Tichého oceánu zprovoznila dvě nové turbíny o výkonu 165 MW. Celkový finanční objem zakázky byl 1,2 miliardy korun. „Jedním z rozhodujících faktorů pro získání kontraktu byla vynikající reference z provozu naší turbíny o výkonu 150 MW, kterou jsme v této elektrárně instalovali už v roce 1996,“ uvedl generální ředitel firmy Škoda Power Jiří Šmondrk.

Moderní konstrukce nových turbín musela splňovat přísné požadavky na odolnost vůči zemětřesení. Elektrárna totiž stojí v oblasti se zvýšenou seismicitou. Kromě dodávky turbín a generátoru zajišťovala česká firma technický dozor při montáži a uvedení turbín do provozu.

Turbíny už víc než 100 let

Škoda Power je firma s víc než stoletou tradicí výroby parních turbín. Její současné výrobní portfolio zahrnuje parní turbíny v rozpětí výkonů od 10 až do 1 250 MW. Patří tak k předním evropským dodavatelům elektrárenských technologií. V současnosti je součástí skupiny Doosan Power Systems neboli DPS, která dodává elektrárny na klíč a do jejíž produkce patří vedle turbín například také kotle Doosan Babcock.

Elektrárna Mejillones je vybavena moderními fluidními kotli, které spalují vedle uhlí z dolů i biomasu. Energii bude dodávat zejména pro doly Esperanza a Gaby, nacházející se v regionu Antofagasta. Investorem projektu rozšíření původní elektrárny byla firma Suez Andino.

Ve hře jsou další dva tisíce megawattů

Úspěšně odvedená práce by mohla Škodě Power pomoct získat další zakázky. „Projekt Mejillones je pro nás významný nejen z hlediska finančního objemu, ale především jako posílení našich referencí na dynamickém jihoamerickém trhu,“ potvrzuje Jiří Šmondrk.

Daniel Procházka z úseku Nové projekty společnosti Škoda Power podotýká, že jen v samotném Chile Škodovka v současnosti nabízí v rámci vícera projektů energetickou technologii o celkovém instalovaném výkonu 2 000 MW. „Jedním z těchto projektů je rozšíření výkonu právě elektrárny Mejillones o dalších 350 až 700 MW,“ říká Procházka. Firma Doosan Babcock, která je stejně jako Škoda Power členem nadnárodní skupiny DPS, usiluje o dodávky kotlů pro tyto projekty.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít