Škoda Power: Naše turbíny musejí odolat zemětřesení

05. března 2012, 08:15 - Tomáš Stingl
05. března 2012, 08:15

Společnost Škoda Power před několika týdny dokončila v Chile projekt za víc než miliardu korun. Nainstalovala do elektrárny Mejillones dvě turbíny, které musely být v seismicky aktivní oblasti speciálně zabezpečeny proti zemětřesení.

Foto: Škoda Power

Elektrárna spaluje biomasu a také uhlí, které se těží v chilských dolech. Ty zas pak zpětně zásobuje elektřinou. Byla to zakázka, která je typická pro chilský trh. Ten se točí hlavně kolem těžby surovin. A elektrárna Mejillones, kam dodává techniku firma Škoda Power, je do těžebního kolečka zapojena z obou stran. Spaluje mimo jiné uhlí těžené v chilských dolech. Získanou energii ovšem zas dodává zpět do dolů a pohání tak další těžbu.

Škoda Power před několika týdny v této elektrárně na pobřeží Tichého oceánu zprovoznila dvě nové turbíny o výkonu 165 MW. Celkový finanční objem zakázky byl 1,2 miliardy korun. „Jedním z rozhodujících faktorů pro získání kontraktu byla vynikající reference z provozu naší turbíny o výkonu 150 MW, kterou jsme v této elektrárně instalovali už v roce 1996,“ uvedl generální ředitel firmy Škoda Power Jiří Šmondrk.

Moderní konstrukce nových turbín musela splňovat přísné požadavky na odolnost vůči zemětřesení. Elektrárna totiž stojí v oblasti se zvýšenou seismicitou. Kromě dodávky turbín a generátoru zajišťovala česká firma technický dozor při montáži a uvedení turbín do provozu.

Turbíny už víc než 100 let

Škoda Power je firma s víc než stoletou tradicí výroby parních turbín. Její současné výrobní portfolio zahrnuje parní turbíny v rozpětí výkonů od 10 až do 1 250 MW. Patří tak k předním evropským dodavatelům elektrárenských technologií. V současnosti je součástí skupiny Doosan Power Systems neboli DPS, která dodává elektrárny na klíč a do jejíž produkce patří vedle turbín například také kotle Doosan Babcock.

Elektrárna Mejillones je vybavena moderními fluidními kotli, které spalují vedle uhlí z dolů i biomasu. Energii bude dodávat zejména pro doly Esperanza a Gaby, nacházející se v regionu Antofagasta. Investorem projektu rozšíření původní elektrárny byla firma Suez Andino.

Ve hře jsou další dva tisíce megawattů

Úspěšně odvedená práce by mohla Škodě Power pomoct získat další zakázky. „Projekt Mejillones je pro nás významný nejen z hlediska finančního objemu, ale především jako posílení našich referencí na dynamickém jihoamerickém trhu,“ potvrzuje Jiří Šmondrk.

Daniel Procházka z úseku Nové projekty společnosti Škoda Power podotýká, že jen v samotném Chile Škodovka v současnosti nabízí v rámci vícera projektů energetickou technologii o celkovém instalovaném výkonu 2 000 MW. „Jedním z těchto projektů je rozšíření výkonu právě elektrárny Mejillones o dalších 350 až 700 MW,“ říká Procházka. Firma Doosan Babcock, která je stejně jako Škoda Power členem nadnárodní skupiny DPS, usiluje o dodávky kotlů pro tyto projekty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít