Skočit na laně z mostu? Nuda!

28. dubna 2003, 00:00 - Připravil Jakub Turek, www.horydoly.cz
28. dubna 2003, 00:00

Zkuste bungee jumping po hlavě, Kienovu houpačku či obří lanovkuJestliže se mluví o adrenalinovém sportu, každý si vybaví bungee jumping. Popularitu si získal, protože je poměrně bezpečný, nevyžaduje od účastníků žádnou zvláštní přípravu a je levný.

Zkuste bungee jumping po hlavě, Kienovu houpačku či obří lanovku

Jestliže se mluví o adrenalinovém sportu, každý si vybaví bungee jumping. Popularitu si získal, protože je poměrně bezpečný, nevyžaduje od účastníků žádnou zvláštní přípravu a je levný.

Jenže i strachu a nebezpečí se člověk přesytí, a mnohým proto už nestačí pouze se přivázat na lano a hupnout z mostu. Říká se jim adrenalinoví feťáci a potřebují stále více vzrušení. Firmy, které podobné akce provozují, jim ho nabízejí.

Bungee jumping jinak

Skákali jste dosud po nohou? Zkuste to jinak a budete se bát o hodně více. Nechejte se přivázat jen za kotníky a skočte hlavou dolů. Jestli vám to nestačí, domluvte si skok tak, abyste dopadli hlavou nad hladinu řeky pod mostem. Ani to vás neuspokojuje? Skákejte po hlavě nad asfaltem. Moderní pružná lana v kombinaci s výpočetní technikou dokážou divy. Obsluha vás změří a zváží a přesně vypočte délku pádu, abyste doplachtili jen pár centimetrů nad zem. Pozor však na serióznost firmy, aby se vám nestalo něco jako před pár lety na pražském Strahově. Tam proběhly všechny výpočty, lano bylo nastaveno na přesnou délku, a přesto si skokan zlámal zápěstí a poranil hlavu. Obsluha jednoduše zapomněla započítat do délky pádu i jeho tělo. Nad vodou to nevadí, ale nad betonovou plochou šlo o život.

Smrtelně nebezpečná houpačka

Nemusíte skákat rovnou dolů jako opička na gumě. Německý extrémní horolezec Helmut Kiene vymyslel před lety variantu s pevným horolezeckým lanem. Na jeho houpačce skáčete z mostu do strany a lano vás zachytí jako kyvadlo. Prakticky to vypadá tak, že konec lana uvážete na jednu stranu mostu, potom ho pod ním provléknete a na druhé straně se k němu přivážete. Pak už nezbývá nic jiného než všechno zkontrolovat a skočit. Někdy se tomu říká swing jump. Je to daleko nebezpečnější než obyčejný bungee jumping, protože v akci je více neznámého. Skáčete do strany, let obsahuje dvě složky - dopředu a dolů, a nakonec ani nevíte, zda se nerozplácnete o zem nebo o nejbližší mostní pilíř. Každá solidní firma tedy napřed hodí dolů těžký pytel, aby viděla, jak se na laně chová a zda nedopadne vlivem protažení lana na zem. Známý je případ z Brna, kde se na jedno lano přivázala dvojice milenců a skočila. Jenže byli dvakrát těžší než skokani před nimi, horolezecké lano se protáhlo a jimi to smýklo o zem. Nehodu přežil jen jeden z nich s těžkým zraněním.

Stametrové lanovky

Necítíte se na skákání volným prostorem? Nevadí. Jsou pro vás připraveny lanovky. Pocity na nich jsou přece jenom o něco bezpečnější než při skákání z mostů. Pořadatelé natáhnou až několik set metrů dlouhá lana, na ně zavěsí kladku, pod ni přivážou milovníka dobrodružství a pustí ho na pekelnou jízdu. V létě často končí pro pobavení diváků na hladině lomu nebo jezera. Profesionálové používají kvůli bezpečnostním pravidlům dvě lana vedle sebe, protože pokud by jedno povolilo, nešťastník zůstane viset na druhém, a nic se mu kromě pořádného leknutí nestane. Chcete-li si lanovku postavit sami, klidně to udělejte, ale počítejte s tím, že pokud místo kladky použijete obyčejnou horolezeckou karabinu a místo speciálního lana horolezecké, nastane problém. Lano se vám při jízdě nejspíš přepálí, nebo aspoň prověsí pod váhou jezdce tak, že bude drhnout za jízdy o zem. Nejdelší lanovky na světě z jednoho lana postavili čeští jeskyňáři před dvěma lety přes Labe u Děčína. Lano tahal vrtulník, protože měřilo celý kilometr. Od poloviny ovšem bylo tak prověšené, že člověk, který po něm jel, musel vyměnit kladku za šplhadla a jako píďalka se rukama vytahovat na druhý břeh řeky.

Kde se pravidelně skáče nebo pendluje

ZVÍKOV - most přes Vltavu (www.bungee.cz)

PRAHA - Žižkovská televizní věž (bungee.czechian.net)

KARLOVY VARY - Loketský most (sweb.cz/bungeejumpingkarlovyvary)

PŇOVANY - most na přehradě Hracholusky 30 m (www.summit-drive.cz)

MÁCHOVO JEZERO - mobilní jeřáb

Na co pozor

* nikdy to nezkoušejte sami

* vždy a bezpodmínečně dbejte pokynů organizátorů

* skákat by neměly osoby se srdečními potížemi a vysokým krevním tlakem

* dostatečně odolné proti šoku a přetížení nejsou ani děti

* dejte na reference od přátel, protože některé firmy vám udělají ze skoku opravdovou událost, na kterou budete dlouho vzpomínat, ale jiné vás prostě shodí z jeřábu a berou vás jako housku na krámě

Doporučujeme prostudovat internetové stránky o neštěstích na Kienově houpačce (houpacka.ic.cz) a úrazech při bungee jumpingu (sweb.cz/bungyaccident)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít