Skočit na laně z mostu? Nuda!

28. dubna 2003, 00:00 - Připravil Jakub Turek, www.horydoly.cz
28. dubna 2003, 00:00

Zkuste bungee jumping po hlavě, Kienovu houpačku či obří lanovkuJestliže se mluví o adrenalinovém sportu, každý si vybaví bungee jumping. Popularitu si získal, protože je poměrně bezpečný, nevyžaduje od účastníků žádnou zvláštní přípravu a je levný.

Zkuste bungee jumping po hlavě, Kienovu houpačku či obří lanovku

Jestliže se mluví o adrenalinovém sportu, každý si vybaví bungee jumping. Popularitu si získal, protože je poměrně bezpečný, nevyžaduje od účastníků žádnou zvláštní přípravu a je levný.

Jenže i strachu a nebezpečí se člověk přesytí, a mnohým proto už nestačí pouze se přivázat na lano a hupnout z mostu. Říká se jim adrenalinoví feťáci a potřebují stále více vzrušení. Firmy, které podobné akce provozují, jim ho nabízejí.

Bungee jumping jinak

Skákali jste dosud po nohou? Zkuste to jinak a budete se bát o hodně více. Nechejte se přivázat jen za kotníky a skočte hlavou dolů. Jestli vám to nestačí, domluvte si skok tak, abyste dopadli hlavou nad hladinu řeky pod mostem. Ani to vás neuspokojuje? Skákejte po hlavě nad asfaltem. Moderní pružná lana v kombinaci s výpočetní technikou dokážou divy. Obsluha vás změří a zváží a přesně vypočte délku pádu, abyste doplachtili jen pár centimetrů nad zem. Pozor však na serióznost firmy, aby se vám nestalo něco jako před pár lety na pražském Strahově. Tam proběhly všechny výpočty, lano bylo nastaveno na přesnou délku, a přesto si skokan zlámal zápěstí a poranil hlavu. Obsluha jednoduše zapomněla započítat do délky pádu i jeho tělo. Nad vodou to nevadí, ale nad betonovou plochou šlo o život.

Smrtelně nebezpečná houpačka

Nemusíte skákat rovnou dolů jako opička na gumě. Německý extrémní horolezec Helmut Kiene vymyslel před lety variantu s pevným horolezeckým lanem. Na jeho houpačce skáčete z mostu do strany a lano vás zachytí jako kyvadlo. Prakticky to vypadá tak, že konec lana uvážete na jednu stranu mostu, potom ho pod ním provléknete a na druhé straně se k němu přivážete. Pak už nezbývá nic jiného než všechno zkontrolovat a skočit. Někdy se tomu říká swing jump. Je to daleko nebezpečnější než obyčejný bungee jumping, protože v akci je více neznámého. Skáčete do strany, let obsahuje dvě složky - dopředu a dolů, a nakonec ani nevíte, zda se nerozplácnete o zem nebo o nejbližší mostní pilíř. Každá solidní firma tedy napřed hodí dolů těžký pytel, aby viděla, jak se na laně chová a zda nedopadne vlivem protažení lana na zem. Známý je případ z Brna, kde se na jedno lano přivázala dvojice milenců a skočila. Jenže byli dvakrát těžší než skokani před nimi, horolezecké lano se protáhlo a jimi to smýklo o zem. Nehodu přežil jen jeden z nich s těžkým zraněním.

Stametrové lanovky

Necítíte se na skákání volným prostorem? Nevadí. Jsou pro vás připraveny lanovky. Pocity na nich jsou přece jenom o něco bezpečnější než při skákání z mostů. Pořadatelé natáhnou až několik set metrů dlouhá lana, na ně zavěsí kladku, pod ni přivážou milovníka dobrodružství a pustí ho na pekelnou jízdu. V létě často končí pro pobavení diváků na hladině lomu nebo jezera. Profesionálové používají kvůli bezpečnostním pravidlům dvě lana vedle sebe, protože pokud by jedno povolilo, nešťastník zůstane viset na druhém, a nic se mu kromě pořádného leknutí nestane. Chcete-li si lanovku postavit sami, klidně to udělejte, ale počítejte s tím, že pokud místo kladky použijete obyčejnou horolezeckou karabinu a místo speciálního lana horolezecké, nastane problém. Lano se vám při jízdě nejspíš přepálí, nebo aspoň prověsí pod váhou jezdce tak, že bude drhnout za jízdy o zem. Nejdelší lanovky na světě z jednoho lana postavili čeští jeskyňáři před dvěma lety přes Labe u Děčína. Lano tahal vrtulník, protože měřilo celý kilometr. Od poloviny ovšem bylo tak prověšené, že člověk, který po něm jel, musel vyměnit kladku za šplhadla a jako píďalka se rukama vytahovat na druhý břeh řeky.

Kde se pravidelně skáče nebo pendluje

ZVÍKOV - most přes Vltavu (www.bungee.cz)

PRAHA - Žižkovská televizní věž (bungee.czechian.net)

KARLOVY VARY - Loketský most (sweb.cz/bungeejumpingkarlovyvary)

PŇOVANY - most na přehradě Hracholusky 30 m (www.summit-drive.cz)

MÁCHOVO JEZERO - mobilní jeřáb

Na co pozor

* nikdy to nezkoušejte sami

* vždy a bezpodmínečně dbejte pokynů organizátorů

* skákat by neměly osoby se srdečními potížemi a vysokým krevním tlakem

* dostatečně odolné proti šoku a přetížení nejsou ani děti

* dejte na reference od přátel, protože některé firmy vám udělají ze skoku opravdovou událost, na kterou budete dlouho vzpomínat, ale jiné vás prostě shodí z jeřábu a berou vás jako housku na krámě

Doporučujeme prostudovat internetové stránky o neštěstích na Kienově houpačce (houpacka.ic.cz) a úrazech při bungee jumpingu (sweb.cz/bungyaccident)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít