Skočit a plout volným prostorem

09. června 2003, 00:00 - Připravil Jakub Turek, www.horydoly.cz
09. června 2003, 00:00

Tandemový parašutizmus kontra paraglidingObdivovali jste už oblohu přes okénko přeplněného boeingu, anebo si nebe zatím prohlížíte jen s vyvrácenou hlavou? Odvažte se a vyzkoušejte tandemový skok padákem!Je to nejjednodušší cesta, jak zažít to, o čem jste dosud pouze snili.

Tandemový parašutizmus kontra paragliding

Obdivovali jste už oblohu přes okénko přeplněného boeingu, anebo si nebe zatím prohlížíte jen s vyvrácenou hlavou? Odvažte se a vyzkoušejte tandemový skok padákem!

Je to nejjednodušší cesta, jak zažít to, o čem jste dosud pouze snili. Volný prostor, daleké rozhledy a mír v duši. Zažijete to, co pociťují parašutisté. Napětí během letu letadla, napjatý pocit při výskoku, volný pád, úlevu po otevření padáku, klouzavý let a nakonec měkké přistání zpět na pevné zemi.

Deset minut euforie

Pro tandemový seskok nepotřebujete dlouhý a náročný výcvik. Zkušený instruktor si vás jednoduše připne na břicho a skočí s vámi jako s batohem. O všechno se postará a vy si můžete let vychutnat. Parašutisté skáčí z letadel obvykle ve výšce tři až čtyři tisíce metrů. Pár tisíc metrů letí volným pádem a teprve potom otevírají padák. Let trvá okolo deseti minut a obvykle si k němu lze připlatit kameramana, který skáče s klientem a celý let filmuje.

Kluzákové dobrodružství

Paraglideři, neboli letci na padákových kluzácích, se rozebíhají z kopců nebo sjezdovek a krouží se svými klienty ve stoupavých proudech vzduchu. Takový let se může protáhnout až na půlhodinu. Seskok z letadla stojí něco mezi třemi a čtyřmi tisíci korun. Slet z kopce bývá o mnoho lacinější, protože se dá pořídit už za tisíc pět set korun. Skákat může úplně každý, starý i mladý. Pozor by měli dát pouze osoby s nemocným srdcem a při sletech z kopců i starší osoby. Je totiž potřeba se rozeběhnout spolu s instruktorem po louce dolů.

Letecká amatérská asociace (www.laacr.cz)

V této organizaci musejí být zaregistrováni všichni piloti, kteří nelétají na vojenských nebo civilních strojích, ale jen tak pro zábavu. Sdružuje a školí všechny typy pilotů od ultralehkých letadel po paraglidery. Její inspektoři dohlížejí na bezpečnost letového provozu a kvalitu instruktorů školících začínající klienty.

Informace na internetu

www.paraglide.cz - elektronický časopis o paraglidingu

www.vztlak.cz - letecký server

www.paragliding.cz - praktické rady, jak na to

www.skyfly.cz - informační server pro amatérské létání

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít