Sklenáři a pokrývači vymírají

25. února 2008, 00:00 - Jiří Němeček
25. února 2008, 00:00

ŘEMESLNÍCI V PRAZE - Za pár let může být hlavní město bez vlastních sklářů nebo pokrývačů. Magistrát i zástupci podnikatelů bijí na poplach – současná generace řemeslníků pomalu nemá komu předat své zkušenosti.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků se začíná projevovat i v hlavním městě. „Zde je nejhorší stav ve stavebnictví, strojírenství, některých potravinářských oborech a v oblasti služeb,“ vyjmenovává problematická místa náměstkyně pražského primátora Marie Kousalíková.

V současné době se velmi výrazně projevuje dlouhodobé podceňování přípravy žáků v oborech vzdělání s výučním listem a přípravy nižších technických pracovníků. Současný stav je už takový, že výrobní sféra vytváří poptávku po kvalifikovaných zaměstnancích, střední školy mají dostatek volných kapacit, ale žáci (a potažmo jejich rodiče) nemají zájem. Řada z nich končí se vzděláváním hned po základní škole a přípravu pro povolání v řemeslných oborech nevyhledávají.

DOTOVANÉ UČŇOVSKÉ OBORY V PRAZE

obor počet žáků zámečník 51 žáků

zedník 31 žáků

malíř 28 žáků

nástrojař 21 žáků

kominík 12 žáků

knihař 12 žáků

klempíř 11 žáků

tesař 5 žáků

sedlář 5 žáků

Pramen: Výkazy škol pro školní rok 2007/2008

Když se učit, tak ať to stojí za to

Na současném stavu má podíl i klesající křivka počtu žáků vycházejících ze základních škol. Každoročně je zaznamenán převis zájmu v přijímacím řízení ke studiu na gymnáziích, ve většině středních odborných škol a maturitních oborů středních odborných učilišť. Naopak dlouhodobě klesají počty žáků ve strojírenských oborech (například zámečník, mechanik opravář, nástrojař), v oblasti stavebnictví (zedník, klempíř, tesař, izolatér, podlahář, dlaždič) a i v oblasti služeb (krejčí, sedlář, malíř, kominík).

V některých oborech v rámci celé republiky dochází ke stavu, že ročně nebude vycházet ani jeden absolvent v kraji. V Praze je takovým oborem například v oboru středního vzdělání s výučním listem sklenář nebo pokrývač.

„To rozhodně není optimistické konstatování,“ komentuje alarmující informace magistrátu předseda představenstva Hospodářské komory hlavního města Prahy Petr Kužel. „Je třeba řešit stav, jak profesní přípravu žáků přiblížit potřebám praxe zejména požadavkům výrobní sféry, a předejít situaci, kdy současná generace řemeslníků bude končit pracovní kariéru a nebude mít komu své vědomosti, zkušenosti a především dovednosti předat,“ dodává.

Školy na to nestačí

Ukazuje se, že pouze školská sféra na zlepšení stavu nestačí. „Je třeba přibrat ke spolupráci výrobní sféru, zejména velké podniky, profesní cechy a odborná společenstva, Hospodářskou komoru a v neposlední řadě ústřední orgány státní správy. Ty by mohly vytvořit příznivější rámec podpory pro orgány a organizace, které se na přípravě žáků budou podílet,“ říká Kousalíková.

První vlaštovkou je smluvní spolupráce Střední školy technické se společností Metrostav. Jedná se o získávání a přípravu žáků ve stavebních, některých strojírenských oborech a elektrooborech. Dalším příkladem je jednání zástupců Cechu malířů a lakýrníků s primátorem Prahy o potřebných krocích k získávání mládeže pro výuku v řemeslných oborech.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít