Sklárna s puncem noblesy

06. srpna 2007, 00:00 - admin
06. srpna 2007, 00:00

KARLOVARSKÁ SKLÁRNA MOSER Karlovarská sklárna Moser je mezi hutěmi solitér. Nedostatek zakázek ji rozhodně netrápí. Tradice a kvalitní ruční výroba otevírají dveře k lukrativním obchodům. Karlovarská sklárna Moser si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemůže.

KARLOVARSKÁ SKLÁRNA MOSER Karlovarská sklárna Moser je mezi hutěmi solitér. Nedostatek zakázek ji rozhodně netrápí. Tradice a kvalitní ruční výroba otevírají dveře k lukrativním obchodům.

Karlovarská sklárna Moser si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemůže. „Příliv zakázek máme za prvních pět měsíců letošního roku historicky nejvyšší,“ říká zástupkyně společnosti Alma Kazaziová. Od roku 2004 do roku 2006 sklárna zaznamenala zhruba dvacetiprocentní meziroční růst realizovaných exportních tržeb. Mezi klíčové zahraniční trhy patří USA, Rusko, Japonsko, Tchaj-wan a Velká Británie. „Letos jednáme o zajímavé zakázce pro ruský Gasprom o objemu 16 tisíc kusů,“ uvádí Kazaziová. Sklárna navazuje na tradici českého sklářství. Zaměřuje se na řemeslnou výrobu nápojového a dekorativního skla.

POVĚDOMÍ UTVÁŘEJÍ TRADICÍ I UMĚLCI

Moser těží z dlouhé a noblesní tradice, také vysoké úrovně zpracování a nadčasového designu. „Výrobky z Asie doposud nedosahují kvality naší produkce. Navíc tamní firmy nemají naši tradici a historii. Ty naštěstí nelze ani nakoupit, ani okopírovat,“ míní Kazaziová. Dodává, že si přesto uvědomuje, že sílící konkurenci z východu není radno dlouhodobě podceňovat. Vývoj na trhu prý proto firma bedlivě sleduje a je připravena přizpůsobit svoji strategii.

Podstatnou roli na úspěchu značky Moser na zahraničních trzích také sehrává spolupráce s umělci. „Jde o výtvarníky, kteří v oblasti sklářství znamenají světovou špičku,“ říká Kazaziová. Vysvětluje, že také sklárny Moser se snaží reagovat na změny módních trendů, obzvlášť pro výrobky určené pro mladší generaci. „Zároveň je však důležité říci, že velkou část našeho sortimentu, která vznikla na začátku minulého století, nové trendy vůbec neohrozily,“ dodává.

PRESTIŽ NENÍ ZÁRUKA PRODEJŮ

Kromě kvality si zákazníci ovšem platí také značku. Jeden originální kus Moser si lze pořídit od několika stovek i tisíců korun, nápojový servis králů od několika desítek tisíc. Zboží značky Moser má také značnou sběratelskou hodnotu.

Tradice a prestiž jistě hrají významnou roli při prosazování společnosti na trhu. Kazaziová objasňuje, že je to ale pouze velmi dobrá startovací pozice. Přibližuje, že nabízet zákazníkovi možnost zakoupení stejného nápojového souboru či dekorativního předmětu, který používá britská královna, španělský král anebo prezident republiky, je pouhou výhodou. Tu buď svými výrobky a servisem posílíte, nebo naopak ztratíte.

Sklárna v roce 2006 dosáhla při 360 zaměstnancích obratu ve výši 273 milionů korun. Kromě hlavní činnosti provozuje okrajově i další aktivity, jako zdravotní středisko, menší ubytovací služby. Zabývá se dokonce i tvorbou a prodejem softwaru.

OBCHODY MOSER PO CELÉM SVĚTĚ

První značkovou prodejnu sklárna otevřela v centru Prahy v roce 1925. Od té doby se tuzemský prodej rozšířil do dalších obchodů a prostřednictvím exkluzivních zástupců je značka prezentována i ve světě. „V České republice máme síť vlastních obchodů v Praze, Karlových Varech, Brně a v Českém Krumlově. Dále prodáváme naše zboží prostřednictvím vybrané sítě obchodních partnerů v asi padesáti zemích světa. Tyto obchody často nesou jméno Moser,“ líčí Kazaziová.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít