Article, show

Situace v oboru není růžová

17. března 2003, 00:00 - (sko, čtk)
17. března 2003, 00:00

Technologický veletrh klade důraz na střední stav a obchod Na rozdíl od českých podniků se zájem o hannoverskou akci ze strany společností z celého světa snížil. Od mezinárodního veletrhu se již tradičně očekávají zásadní impulzy a signály pro telekomunikační a počítačový průmysl.

Technologický veletrh klade důraz na střední stav a obchod

Na rozdíl od českých podniků se zájem o hannoverskou akci ze strany společností z celého světa snížil.

Od mezinárodního veletrhu se již tradičně očekávají zásadní impulzy a signály pro telekomunikační a počítačový průmysl. Jednou z věcí, která o něčem svědčí, je účast - letos se přihlásilo 6526 vystavovatelů z 69 zemí. To je zhruba o 700 vystavovatelů méně než v loňském roce. To je však zcela opačný trend, než jaký se dá nyní pozorovat u českých vystavovatelů, jejichž zájem o hannoverskou přehlídku naopak roste. Nicméně firma Deutsche Messe, která veletrh organizuje, očekávala více než 600 000 návštěvníků z Německa i ze zahraničí.

Zanevřel svět na IT?

Situace v sektoru IT není v současné době příliš růžová. Globální trh informačních technologií vzrostl v roce 2002 jen o 1,2 procenta. Letos se očekává růst o 4,5 procenta a příští rok zrychlení na pět až šest procent, uvedla prognóza výzkumného ústavu EITO. Zajímavé jsou také údaje společnosti Gartner Dataquest. Podle ní evropské podniky zřejmě nezačnou výdaje na nové technologie zvyšovat dříve než v příštím roce. V letošním roce žádné změny čekat nelze a výdaje zřejmě zůstanou na úrovni roku 2002. Naopak výdajům ze strany spotřebitelů firma Gartner Dataquest i nadále předpovídá mírný vzestup. Spotřebitelé budou podle odhadů nakupovat hlavně mobilní telefony. Gartner Dataquest provedl průzkum mezi 420 velkými firmami, které nakupují technologické vybavení. Předpověď je v souladu i s vyhlídkami konkurenční společnosti Forrester Research, která na letošní rok v Evropě očekává pokles výdajů na nové technologie o 0,4 procenta. Lépe by si měly vést Spojené státy, kde firmy podle očekávání do nových technologií investují nepatrně více než v roce 2002.

Němcům se nevede

A jak si vede náš nejvýznamnější ekonomický partner - Německo? Německé odvětví počítačových a telekomunikačních technologií loni poprvé vykázalo pokles a letos se v něm nečeká žádný růst. Uvedla to hlavní německá odvětvová asociace Bitkom. Německý trh vyspělých technologií byl v Evropě jediný, který utrpěl pokles. Tržby na tomto trhu klesly loni o dvě procenta na 132 miliardy eur a letos se předpokládá stagnace, uvedla asociace ve sdělení k tiskové konferenci den před zahájením veletrhu. Důvody poklesu odvětví jsou domácí, řekl šéf Bitkom Volker Jung. „Ekonomika v depresi, škrty ve veřejných výdajích a 50 miliard eur nákladů na licence na 3G (mobilní systémy třetí generace), které pak chybějí na investice,“ vyčíslil Jung příčiny slabosti. Letos se dá v odvětví čekat maximálně půlprocentní růst, příští rok by se však sektor měl zvednout o tři procenta. Odhady jsou ale nejisté a v případě vypuknutí války v Iráku může být všechno jinak, dodala asociace.

Něco pro malé a střední podniky

Nicméně jedním ze zajímavých pozitiv, které CeBIT přinesl, byl jeho zájem o malé a střední podniky, a to na úkor průmyslových gigantů. Pro účastníky veletrhu z tohoto ranku byla připravena řada akcí a speciálních nabídek. Investice do IT vybavení menších firem by měly letos oproti loňsku vzrůst - některé odhady mluví až o 33 miliardách eur.

Nokia 3650 je vybavena video záznamem, slotem na paměťové karty MMC a otevřeným operačním systémem.

Notebooky Dell představují světovou špičku.

Sony Ericsson T610 má vestavěný foťáček, vytvořené fotografie si můžete uložit do dvakrát větší paměti než má T68i, tedy 2 MB.

FOTA EXPONÁTŮ NA CEBITU: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít