Síť třetí generace začíná v Evropě fungovat

05. května 2003, 00:00 - Bezecná Vladimíra, publicistka
05. května 2003, 00:00

Síť mobilních telefonů třetí generace (UMTS) podporuje videohovory, hraní multiplayerových multimediálních her či přístup k internetu rychlostí až 360 kilobitů za vteřinu.V západní Evropě začíná postupně fungovat mobilní síť třetí generace - UMTS.

Termínem spuštění v ČR je podle licenčních podmínek rok 2005

Síť mobilních telefonů třetí generace (UMTS) podporuje videohovory, hraní multiplayerových multimediálních her či přístup k internetu rychlostí až 360 kilobitů za vteřinu.

V západní Evropě začíná postupně fungovat mobilní síť třetí generace - UMTS. Nyní je v provozu již ve třech zemích - Velké Británii, Itálii a Rakousku. V prvních dvou případech provozuje síť UMTS společnost Hutchinson a u našich jižních sousedů firma Mobilkom Austria. V Británii nabízel Hutchinson své služby ještě dříve, než je mohli zákazníci v praxi reálně vyzkoušet. Na služby UMTS začal přijímat předběžné objednávky za dvacet liber a zájemcům nabízel poloviční slevy na mobilní telefony, které však ještě nebyly na trhu. Vzhledem k tomu, že takový telefon normálně stojí 399 liber, Hutchinson věřil, že vyhlídka mocné slevy potáhne. Mobilní telefony se na trhu poté objevily, a tak Britové nyní již mohou ve vybraných městech využívat služby mobilními operátory tolik vytoužené třetí generace mobilních sítí. Na italském trhu provozuje Hutchinson 3G svou síť UMTS teprve chvilku, nicméně už nyní má přes 40 tisíc aktivních zákazníků. Společně se službami jim společnost nabídla i UMTS přístroje. Podle posledních informací je v této chvíli dalších 100 tisíc zákazníků, kteří čekají již jen na dodávku dalších mobilních telefonů schopných pracovat v uvedené síti. Firma je prý schopna všechny zákazníky do konce května dovybavit a připojit. V Itálii síť UMTS pokrývá zatím zhruba 500 velkých měst.

Rakousko bude mít dvě sítě

V Rakousku je k dispozici UMTS zatím pouze v síti Mobilkom Austria, ale na květen se připravuje spuštění v síti operátora Hutchison. Technologii třetí generace může teoreticky na vlastní kůži vyzkoušet 42 procent všech Rakušanů. Jinými slovy, pokryta jsou všechna města s více než 10 000 obyvateli. Těch napočítáte na mapě čtyřiapadesát. Kromě toho se společnosti nechaly slyšet, že do konce tohoto roku nabídnou UMTS více než polovině všech obyvatel Rakouska. Síť UMTS nabízí rychlost 384 kbps při přijímání a 64 kbps při odesílání, což je rychlost nesrovnatelně vyšší než současné GPRS, které funguje ve stávajících sítí GSM. V Rakousku tak mohou využívat např. rychlého přenosu kvalitního videa - rakouská televize vysílá své zpravodajství na mobily a na vybraných dopravních uzlech ve velkých městech jsou instalovány videokamery.

Doma ještě za dlouho

Na třetí generaci mobilní telefonie si v české kotlině ještě nějaký pátek budeme muset počkat. Licenci na UMTS si zakoupili dva operátoři ze tří - Eurotel a T-Mobile. T-Mobile dokonce připlatil ještě o několik desítek milionů více než Eurotel, aby současně s licencí získal i volné kanály v pásmu GSM. Licenční podmínky praví, že oba operátoři musejí nejpozději 1. ledna 2005 spustit UMTS. Nebude to však zřejmě tak růžové, jak to může vypadat. Podmínka totiž pokračuje a říká, že musí být pokryto alespoň 90 procent hlavního města. Operátoři se ale tváří, že všechno může být mnohem dřív. „Pokud budou mít zákazníci zájem, můžeme spustit UMTS dřív“, říká Jan Kučmáš, tiskový mluvčí Eurotelu.

Testování probíhá

Protože se termín povinného spuštění nezadržitelně blíží, Eurotel už několik týdnů testuje v centru Prahy zkušební UMTS síť. Přestože tato síť není veřejná, umožňuje testování všech klíčových služeb UMTS. Podporuje videohovory, hraní multiplayerových multimediálních her či přístup k internetu rychlostí až 360 kilobitů za vteřinu, tedy několikrát rychleji než umožňují současné služby ISDN nabízené operátory pevných linek. Testovací síť je kompletně postavena na technologii Ericsson. Skládá se z miniaturní verze páteřní sítě UMTS, která je umístěna v testovací laboratoři Eurotelu v Praze 5, a ze čtyř vysílačů signálu. Tři vysílače jsou umístěny přímo v centru Prahy. K provozu na této síti využívá Eurotel testovací frekvence přidělené Českým telekomunikačním úřadem. V síti jsou zkoušeny první telefony, které umožňují využívat většinu služeb třetí generace. Eurotel sám UMTS prezentuje a v budoucnu jej chce také dodávat spíše jako doplněk ke stávajícím službám sítě GSM. Přeneseně to znamená, že při pokrývání oblastí mimo Prahu bude více než velikost daného města brát v úvahu to, jak jeho obyvatelé utrácejí za volání. UMTS by se tak mohlo objevit také na místech, kde by jej nikdo třeba nehledal, bude prostě vytvářet nepravidelné oázy uprostřed GSM sítě. T-Mobile v tuzemsku UMTS netestuje. Spoléhá na sílu, kterou má v globálním zastoupení. Všechny testy jsou na bedrech německého koncernu, a až ten vše vyladí a uvede do chodu, využije jeho zkušeností i česká pobočka. Ta pouze upraví poslední chyby a nedostatky vzniklé při lokalizaci a služba se rozjede i v síti T-Mobile.

Licenci na UMTS si v ČR koupily T-mobile a Eurotel.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít