Šimon Pánek: Z vlády jsem v deziluzi

21. října 2012, 20:33 - Marcela Alföldi Šperkerová
21. října 2012, 20:33

Přehlídka uchazečů o prezidentský úřad je prostě realitou toho, co je česká politická elita schopna nabídnout, říká šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Václav Havel si ho představoval jako příštího prezidenta. Pánek ale kandidovat odmítl. Českou politickou scénou není zrovna nadšen. „Měli jsme KSČM zakázat či se měla ,nějak‘ reformovat. Tabu vůči lidem, kteří byli v komunistické straně, je pro mě po tak dlouhé době jako tabu principiální až moc dogmatické. Bylo by zajímavé, kdyby se omluvila, prošla reflexí, zbavila se doktríny třídního boje a podílela se konstruktivně na parlamentní demokracii, když už tam celou dobu je,“ míní Pánek.

Kandidát na prezidenta Jan Fischer vás označil za svého případného viceprezidenta. Přijal byste jeho nabídku?

Jednak tato funkce neexistuje, takže taková možnost je hypotetická, a i kdyby existovala, vzhledem k tomu, že jsem jasně řekl, že se nechystám kandidovat na prezidenta, nechystám se kandidovat ani na viceprezidenta.

Jak vám nabídka zněla z úst pana Fischera?

Pan Fischer ji se mnou nedomlouval, je to jeho názor. Proč takový návrh vznesl, se musíte zeptat spíš jeho.

Co vůbec říkáte na naše prezidentské kandidáty?

Dvaadvacet let budování demokracie sice samo o sobě něco znamená, ale toto jsou prostě naši prezidentští kandidáti. Měl bych favorita, kterého bych volil v prvním kole, ale asi bych si dovedl představit i jiné osobnosti. Přehlídka uchazečů o prezidentský úřad je prostě realitou toho, co je česká politická elita schopna nabídnout. Byť kritizovat je snadné.

Bezprostředně po volbách v roce 2010 jste uvedl, že jste příjemně překvapen jejich výsledkem, jak lidé vykroužkovali neoblíbené poslance nebo jak se dokázaly prosadit malé strany. Jak byste události hodnotil dva roky poté?

Zejména z míry vnitřních sporů, turbulencí a krizí ve vládní koalici, které často překrývají to, co by vláda měla dělat, tedy vládnout, spravovat, pracovat, je člověk v deziluzi. Výkon vlády jako celku je tím částečně paralyzován. Také mi vadí způsoby. Ač si myslím, že je třeba veřejné finance šetřit, měly by být škrty činěny v zásadě s omluvou a s důkladným vysvětlováním.

Celý rozhovor naleznete v aktuálním čísle týdeníku Euro

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít