Síly se vyrovnaly

31. října 2007, 11:26 - Tomáš Skřivánek
31. října 2007, 11:26

Letošnímu ocenění nedominuje žádná z finančních skupin

Nedávno jsem na chodbě jedné pražské nemocnice narazil na Desatero soukromí pacienta, kde se mimo jiné praví, že „pobyt v nemocnici není obchodní rozhovor u bankovní přepážky“. Kéž by se všechen státní zdravotnický personál včetně lékařů choval ke klientům alespoň z poloviny tak dobře jako bankovní úředníci! Při srovnání českého bankovního sektoru a českého státního zdravotnictví nejlépe vynikne, jak se dokázal jeden sektor posunout na moderní evropskou úroveň, zatímco ten druhý myšlením i fungováním zamrzl v dobách normalizace. Při podobném množství miliard, které jsme do něj – my, čeští daňoví poplatníci – za uplynulých sedmnáct let nacpali.
Je dobře, že proklientský přístup je v českých bankách spíše pravidlem než výjimkou. Je dobře, že porota hodnotí kvalitu bankovních služeb, ne životaschopnost bank. Není to samozřejmé. Vždyť ještě v roce 2002, při prvním vyhlášení výsledků ocenění MasterCard Banka roku, mezi soutěžícími figurovaly Union banka a Plzeňská banka.
Bankou roku 2007 zvolila odborná porota Komerční banku. Porotu letos přesvědčila zejména jasnou a dlouhodobě dobře implementovanou strategií, vyváženou nabídkou produktů, které prostě fungují. Bez skandálů, retailově i korporátně. V posledních měsících navíc s podporou odvážné marketingové kampaně. Široká veřejnost tradičně nejvíce důvěřuje České spořitelně. Letošní hlasování veřejnosti na internetu a prostřednictvím SMS doplnil profesionální výzkum veřejného mínění STEM/MARK, který vítězství ČS potvrdil. Sílu České spořitelny potvrzuje i vítězství v kategorii Účet roku. Za nejdynamičtější banku považují odborníci Raiffeisenbank, která převzala eBanku a posiluje svou pozici nejen v Česku, ale i v celém regionu. Bankéře roku volí ze svého středu sami šéfové českých retailových bank. Pavel Kavánek, Bankéř roku 2007, a Jack Stack, Bankéř roku 2006 a 2005, se od sebe liší v mnohém – asi jako Brusel a New York. Pavel Kavánek dlouhá léta úspěšně řídí největší českou banku, ČSOB, zajistil pro ni a její akcionáře dodnes kontroverzní fúzi s IPB stejně jako vstup KBC a celkovou restrukturalizaci. Bude-li některý z dnešních šéfů českých bank v knihách historie českého bankovnictví, bude to Pavel Kavánek.
Dravou štikou v jinak poklidném rybníku penzijních fondů se letos stala AXA. Penzijní fond AXA pro někoho překvapivě – ovšem s výrazným náskokem – ve své kategorii zvítězil. Porotce zaujal rychlý nástup francouzské pojišťovací skupiny na český trh, doprovázený agresivním marketingem i neotřelou distribuční strategií. Brzy uvidíme, zda milionové investice AXA změní rozložení sil na stále zajímavějším trhu penzijních fondů. Naopak s vlastním trhem pojištění příchod AXA nijak nehnul. Česká pojišťovna, Kooperativa, Allianz – silná trojka, která se roky nemění. Spojení ČP s Generali tento stav nejspíše zakonzervuje. Kategorii Životní pojištění roku letos hodnotila zvláštní porota odborníků Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR (AFIZ), která za nejlepší oprávněně považuje produkt Kooperativy, člena rakouské Vienna Insurance Group. Flexibilní hypotéka Komerční banky porotce zaujala natolik, že loňského vítěze – hypotéky České spořitelny – odsunula na třetí místo, na vítěznou Hypoteční banku ze skupiny ČSOB však nedosáhla. V kategorii Stavební spořitelna roku obhájila Modrá pyramida, Účtem roku je nově Osobní účet České spořitelny, na nějž se dotahuje ING konto, spořící účet holandské ING.

Blahopřeji vítězům a děkuji partnerům za podporu. Petr Stuchlík
Předseda organizačního výboru MasterCard Banka roku 2007

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít