Síly se vyrovnaly

31. října 2007, 11:26 - Tomáš Skřivánek
31. října 2007, 11:26

Letošnímu ocenění nedominuje žádná z finančních skupin

Nedávno jsem na chodbě jedné pražské nemocnice narazil na Desatero soukromí pacienta, kde se mimo jiné praví, že „pobyt v nemocnici není obchodní rozhovor u bankovní přepážky“. Kéž by se všechen státní zdravotnický personál včetně lékařů choval ke klientům alespoň z poloviny tak dobře jako bankovní úředníci! Při srovnání českého bankovního sektoru a českého státního zdravotnictví nejlépe vynikne, jak se dokázal jeden sektor posunout na moderní evropskou úroveň, zatímco ten druhý myšlením i fungováním zamrzl v dobách normalizace. Při podobném množství miliard, které jsme do něj – my, čeští daňoví poplatníci – za uplynulých sedmnáct let nacpali.
Je dobře, že proklientský přístup je v českých bankách spíše pravidlem než výjimkou. Je dobře, že porota hodnotí kvalitu bankovních služeb, ne životaschopnost bank. Není to samozřejmé. Vždyť ještě v roce 2002, při prvním vyhlášení výsledků ocenění MasterCard Banka roku, mezi soutěžícími figurovaly Union banka a Plzeňská banka.
Bankou roku 2007 zvolila odborná porota Komerční banku. Porotu letos přesvědčila zejména jasnou a dlouhodobě dobře implementovanou strategií, vyváženou nabídkou produktů, které prostě fungují. Bez skandálů, retailově i korporátně. V posledních měsících navíc s podporou odvážné marketingové kampaně. Široká veřejnost tradičně nejvíce důvěřuje České spořitelně. Letošní hlasování veřejnosti na internetu a prostřednictvím SMS doplnil profesionální výzkum veřejného mínění STEM/MARK, který vítězství ČS potvrdil. Sílu České spořitelny potvrzuje i vítězství v kategorii Účet roku. Za nejdynamičtější banku považují odborníci Raiffeisenbank, která převzala eBanku a posiluje svou pozici nejen v Česku, ale i v celém regionu. Bankéře roku volí ze svého středu sami šéfové českých retailových bank. Pavel Kavánek, Bankéř roku 2007, a Jack Stack, Bankéř roku 2006 a 2005, se od sebe liší v mnohém – asi jako Brusel a New York. Pavel Kavánek dlouhá léta úspěšně řídí největší českou banku, ČSOB, zajistil pro ni a její akcionáře dodnes kontroverzní fúzi s IPB stejně jako vstup KBC a celkovou restrukturalizaci. Bude-li některý z dnešních šéfů českých bank v knihách historie českého bankovnictví, bude to Pavel Kavánek.
Dravou štikou v jinak poklidném rybníku penzijních fondů se letos stala AXA. Penzijní fond AXA pro někoho překvapivě – ovšem s výrazným náskokem – ve své kategorii zvítězil. Porotce zaujal rychlý nástup francouzské pojišťovací skupiny na český trh, doprovázený agresivním marketingem i neotřelou distribuční strategií. Brzy uvidíme, zda milionové investice AXA změní rozložení sil na stále zajímavějším trhu penzijních fondů. Naopak s vlastním trhem pojištění příchod AXA nijak nehnul. Česká pojišťovna, Kooperativa, Allianz – silná trojka, která se roky nemění. Spojení ČP s Generali tento stav nejspíše zakonzervuje. Kategorii Životní pojištění roku letos hodnotila zvláštní porota odborníků Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR (AFIZ), která za nejlepší oprávněně považuje produkt Kooperativy, člena rakouské Vienna Insurance Group. Flexibilní hypotéka Komerční banky porotce zaujala natolik, že loňského vítěze – hypotéky České spořitelny – odsunula na třetí místo, na vítěznou Hypoteční banku ze skupiny ČSOB však nedosáhla. V kategorii Stavební spořitelna roku obhájila Modrá pyramida, Účtem roku je nově Osobní účet České spořitelny, na nějž se dotahuje ING konto, spořící účet holandské ING.

Blahopřeji vítězům a děkuji partnerům za podporu. Petr Stuchlík
Předseda organizačního výboru MasterCard Banka roku 2007

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít