Silnější polštář od státu

13. listopadu 2008, 14:57 - Eva Jarešová
13. listopadu 2008, 14:57

Konkurence údajně jedná o odkupu americké pojišťovny

Americká administrativa poskytla minulý týden další finanční stéblo tonoucímu pojišťovacímu gigantu American International Group (AIG). Poté, co se ukázalo, že původní plán pomoci z poloviny září nebude postačovat, přišlo ministerstvo financí a americká centrální banka s novou verzí záchranného projektu. Namísto původních pětaosmdesáti miliard dolarů poskytne stát AIG několika různými cestami asi sto padesát miliard dolarů, navíc za lepších podmínek.
Vláda podle aktualizovaného plánu získá akcie společnosti v hodnotě čtyřiceti miliard dolarů. Tato suma je součástí sedmisetmiliardového záchranného plánu, který americký Kongres po dramatickém jednání schválil na začátku minulého měsíce. Jak uvedla agentura Reuters, záchranný plán primárně cílil na banky a AIG je první nebankovní instituce, která z něho profituje. Předešlá půjčka pětaosmdesáti miliard dolarů se splatností na dva roky se změní na šedesát miliard dolarů s pětiletou splatností a nižším úrokem. Vláda také nakoupí hypoteční cenné papíry vlastněné nebo garantované pojišťovnou v hodnotě přes dvaapadesát miliard dolarů. Zároveň se zmrazí odměny sedmdesáti nejvýše postavených manažerů kolosu, který operuje ve více než sto třiceti zemích.
Vláda si ve společnosti udrží zhruba osmdesátiprocentní podíl. Ten by se ale podle výkonného ředitele AIG Edwarda Liddyho mohl snížit, jakmile se pojišťovna finančně stabilizuje. Zároveň ale uvedl, že ani tento posílený vládní balíček nemusí AIG za určitých okolností postačovat: „Máme více prostoru k dýchání, ale otázka je, co se stane kapitálovým trhům.“ „Za běžného scénáře bych si myslel, že jsme v docela dobré kondici. Ale nikdy nemůžete říct nikdy,“ doplnil Liddy. AIG v minulých dnech oznámila, že se její ztráty za třetí čtvrtletí letošního roku vyšplhaly skoro na pětadvacet miliard dolarů. Jde o největší ztrátu v historii společnosti a čtvrtou následující v řadě. Ve stejném období loňského roku přitom AIG vykázala zisk přes tři miliardy dolarů.

Nákupní příležitost Minulý týden se navíc objevily zprávy, podle nichž francouzská skupina AXA, italská Generali a německá Allianz údajně vyjednávají o koupi svého konkurenta. Potvrdit tyto informace ale nebylo možné. „Nebudeme komentovat žádné spekulace,“ řekl týdeníku EURO Eduard Stipic z firemní komunikace Allianz SE. Richard Kapsa z Generali PPF Holdingu vyjednávání nepotvrdil, ale ani nevyloučil: „Generali má zájem o všechny zajímavé investiční příležitosti v oboru pojišťovnictví a neustále tento trh monitoruje. Spekulace týkající se konkrétních firem nekomentujeme.“ Tiskové oddělení pařížské centrály AXA Group na dotaz týdeníku EURO do uzávěrky neodpovědělo. Podle dostupných informací ale společnost zvažuje vše a výhodnost obchodů důkladně analyzuje.
„O prodeji aktiv AIG se spekuluje prakticky od té doby, co firmu zachránila americká vláda. Je pravděpodobné, že ihned poté, co v polovině září AIG obdržela státní pomoc, začala jednání s možnými zájemci o koupi jednotlivých divizí. Důvod ke spěchu byl jasný – AIG dostala pětaosmdesátimiliardový úvěr od vlády pouze na dva roky, což byl poměrně šibeniční termín,“ uvedl Marek Hatlapatka z makléřské společnosti Cyrrus. Podle něj ale nové parametry pomoci americké vlády výrazně mění vyjednávací podmínky AIG. Není údajně vyloučeno, že případný prodej aktiv odloží pojišťovna na pozdější dobu. „AIG nebude moct pod takovým tlakem přijmout ,výprodejové ceny‘, které momentálně na trhu panují,“ míní analytik. Případný prodej by se podle něho mohl týkat především divize životního pojištění v Evropě, Japonsku a USA a všech neklíčových aktivit. AIG by si tak mohla chtít ponechat pouze divizi neživotního pojištění. Odhadnout prodejní cenu je ale nyní prakticky vyloučené. „Ceny extrémně kolísají a velmi bude záležet na načasování prodeje. Ještě v září se hovořilo o částkách mezi 100 až 130 miliardami dolarů za všechny divize. Pokud by se prodej nicméně uskutečnil nyní, výnos by mohl být výrazně pod 100 miliard dolarů,“ říká Hatlapatka.

BOX
Další padlí Finanční krize smetla na konci prvního listopadového týdne další dvě americké banky. Pád texaské Franklin Bank a kalifornské Security Pacific Bank znamená, že za letošní rok v USA zkrachovalo již 19 bank. Za celý loňský rok to přitom byly pouze tři. Franklin Bank disponovala podle agentury Reuters na konci září aktivy přes pět miliard dolarů a vklady ve výši 3,7 miliardy dolarů. To z jejího pádu činí třetí největší letošní krach. Její vklady nyní převezme konkurenční Prosperity Bank. Security Pacific Bank držela aktiva převyšující půl miliardy dolarů a vklady 450 milionů dolarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít