Silnější polštář od státu

13. listopadu 2008, 14:57 - Eva Jarešová
13. listopadu 2008, 14:57

Konkurence údajně jedná o odkupu americké pojišťovny

Americká administrativa poskytla minulý týden další finanční stéblo tonoucímu pojišťovacímu gigantu American International Group (AIG). Poté, co se ukázalo, že původní plán pomoci z poloviny září nebude postačovat, přišlo ministerstvo financí a americká centrální banka s novou verzí záchranného projektu. Namísto původních pětaosmdesáti miliard dolarů poskytne stát AIG několika různými cestami asi sto padesát miliard dolarů, navíc za lepších podmínek.
Vláda podle aktualizovaného plánu získá akcie společnosti v hodnotě čtyřiceti miliard dolarů. Tato suma je součástí sedmisetmiliardového záchranného plánu, který americký Kongres po dramatickém jednání schválil na začátku minulého měsíce. Jak uvedla agentura Reuters, záchranný plán primárně cílil na banky a AIG je první nebankovní instituce, která z něho profituje. Předešlá půjčka pětaosmdesáti miliard dolarů se splatností na dva roky se změní na šedesát miliard dolarů s pětiletou splatností a nižším úrokem. Vláda také nakoupí hypoteční cenné papíry vlastněné nebo garantované pojišťovnou v hodnotě přes dvaapadesát miliard dolarů. Zároveň se zmrazí odměny sedmdesáti nejvýše postavených manažerů kolosu, který operuje ve více než sto třiceti zemích.
Vláda si ve společnosti udrží zhruba osmdesátiprocentní podíl. Ten by se ale podle výkonného ředitele AIG Edwarda Liddyho mohl snížit, jakmile se pojišťovna finančně stabilizuje. Zároveň ale uvedl, že ani tento posílený vládní balíček nemusí AIG za určitých okolností postačovat: „Máme více prostoru k dýchání, ale otázka je, co se stane kapitálovým trhům.“ „Za běžného scénáře bych si myslel, že jsme v docela dobré kondici. Ale nikdy nemůžete říct nikdy,“ doplnil Liddy. AIG v minulých dnech oznámila, že se její ztráty za třetí čtvrtletí letošního roku vyšplhaly skoro na pětadvacet miliard dolarů. Jde o největší ztrátu v historii společnosti a čtvrtou následující v řadě. Ve stejném období loňského roku přitom AIG vykázala zisk přes tři miliardy dolarů.

Nákupní příležitost Minulý týden se navíc objevily zprávy, podle nichž francouzská skupina AXA, italská Generali a německá Allianz údajně vyjednávají o koupi svého konkurenta. Potvrdit tyto informace ale nebylo možné. „Nebudeme komentovat žádné spekulace,“ řekl týdeníku EURO Eduard Stipic z firemní komunikace Allianz SE. Richard Kapsa z Generali PPF Holdingu vyjednávání nepotvrdil, ale ani nevyloučil: „Generali má zájem o všechny zajímavé investiční příležitosti v oboru pojišťovnictví a neustále tento trh monitoruje. Spekulace týkající se konkrétních firem nekomentujeme.“ Tiskové oddělení pařížské centrály AXA Group na dotaz týdeníku EURO do uzávěrky neodpovědělo. Podle dostupných informací ale společnost zvažuje vše a výhodnost obchodů důkladně analyzuje.
„O prodeji aktiv AIG se spekuluje prakticky od té doby, co firmu zachránila americká vláda. Je pravděpodobné, že ihned poté, co v polovině září AIG obdržela státní pomoc, začala jednání s možnými zájemci o koupi jednotlivých divizí. Důvod ke spěchu byl jasný – AIG dostala pětaosmdesátimiliardový úvěr od vlády pouze na dva roky, což byl poměrně šibeniční termín,“ uvedl Marek Hatlapatka z makléřské společnosti Cyrrus. Podle něj ale nové parametry pomoci americké vlády výrazně mění vyjednávací podmínky AIG. Není údajně vyloučeno, že případný prodej aktiv odloží pojišťovna na pozdější dobu. „AIG nebude moct pod takovým tlakem přijmout ,výprodejové ceny‘, které momentálně na trhu panují,“ míní analytik. Případný prodej by se podle něho mohl týkat především divize životního pojištění v Evropě, Japonsku a USA a všech neklíčových aktivit. AIG by si tak mohla chtít ponechat pouze divizi neživotního pojištění. Odhadnout prodejní cenu je ale nyní prakticky vyloučené. „Ceny extrémně kolísají a velmi bude záležet na načasování prodeje. Ještě v září se hovořilo o částkách mezi 100 až 130 miliardami dolarů za všechny divize. Pokud by se prodej nicméně uskutečnil nyní, výnos by mohl být výrazně pod 100 miliard dolarů,“ říká Hatlapatka.

BOX
Další padlí Finanční krize smetla na konci prvního listopadového týdne další dvě americké banky. Pád texaské Franklin Bank a kalifornské Security Pacific Bank znamená, že za letošní rok v USA zkrachovalo již 19 bank. Za celý loňský rok to přitom byly pouze tři. Franklin Bank disponovala podle agentury Reuters na konci září aktivy přes pět miliard dolarů a vklady ve výši 3,7 miliardy dolarů. To z jejího pádu činí třetí největší letošní krach. Její vklady nyní převezme konkurenční Prosperity Bank. Security Pacific Bank držela aktiva převyšující půl miliardy dolarů a vklady 450 milionů dolarů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít