Síla kulového blesku

24. března 2008, 00:00 - Jiří Němeček
24. března 2008, 00:00

Místo tuctu rodin se do stěhovací rošády zapojí tisíc úředníků.

Kulový blesk. Kdo by si nepamatoval dnes už legendární komedii pánů Smoljaka a Podskalského o dvanáctivýměně v éře socialistického nedostatku bytů. Po třiceti letech od natočení tohoto filmu má letos dojít k podobné akci. Místo tuctu rodin se ale do stěhovací rošády zapojí víc než tisícovka státních úředníků z téměř celého tuctu budov v hlavním městě.

Kulovým bleskem nazval svůj plán na sestěhování úředníků svého rezortu na jednu adresu ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Jak už to tak u politických rozhodnutí podobného typu bývá, sklidil nadšený potlesk, nedůvěru i podezření z nekalostí.

Halasně ohlašovaná realitní operace má určitě svoje klady. Státní úřady opustí lukrativní budovy v centru hlavního města, rezort bude mít své úředníky na jedné adrese, a tedy i lehce pod kontrolou. Občané i živnostníci a firmy budou moci směřovat jen na jedno místo. Sníží se náklady na úklid, správu budov, doručování zásilek atd.

Vlídná tvář státní správy vůči poplatníkům není přitom revoluční myšlenkou. Neprohánět občany a firmy mezi jednotlivými úřady po celém území Prahy, stejně jako v dalších velkých městech, je chvályhodné. Čas od času tak vznikají novátorské vize o vytvoření úřednických městeček. I v Česku (zejména pro Prahu) existuje zatím neschválený plán, jak vystěhovat úředníky z center měst do koncentrovaných byrokratických hnízd.

Je to jako malý zázrak. Platíte daně, jste spolehlivý občan a stát vás miluje. Když něco potřebujete, zamíříte na jedno místo, kde vyřešíte všechny svoje problémy. Bohužel, nefunguje to. Svoje by k tomu mohli říct třeba původní obyvatelé Bruselu. Kancelářské centrum uprostřed dříve živé metropole dnes po konci pracovní doby vypadá jako město duchů. Chceme to i v Praze?

Úřednická mašinerie má svá pravidla. Jestli přijde do práce na jedno místo každý den tisíc pracovníků – zvládne to městská doprava? A co když nepůjde jen o jedno ministerstvo, ale o další zaměstnance státní správy? Píše se rok 2008. Koncentrace státní správy by mohla spočívat spíš v elektronickém propojení než ve vytváření umělých byrokratických ghett.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít