Síla kulového blesku

24. března 2008, 00:00 - Jiří Němeček
24. března 2008, 00:00

Místo tuctu rodin se do stěhovací rošády zapojí tisíc úředníků.

Kulový blesk. Kdo by si nepamatoval dnes už legendární komedii pánů Smoljaka a Podskalského o dvanáctivýměně v éře socialistického nedostatku bytů. Po třiceti letech od natočení tohoto filmu má letos dojít k podobné akci. Místo tuctu rodin se ale do stěhovací rošády zapojí víc než tisícovka státních úředníků z téměř celého tuctu budov v hlavním městě.

Kulovým bleskem nazval svůj plán na sestěhování úředníků svého rezortu na jednu adresu ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Jak už to tak u politických rozhodnutí podobného typu bývá, sklidil nadšený potlesk, nedůvěru i podezření z nekalostí.

Halasně ohlašovaná realitní operace má určitě svoje klady. Státní úřady opustí lukrativní budovy v centru hlavního města, rezort bude mít své úředníky na jedné adrese, a tedy i lehce pod kontrolou. Občané i živnostníci a firmy budou moci směřovat jen na jedno místo. Sníží se náklady na úklid, správu budov, doručování zásilek atd.

Vlídná tvář státní správy vůči poplatníkům není přitom revoluční myšlenkou. Neprohánět občany a firmy mezi jednotlivými úřady po celém území Prahy, stejně jako v dalších velkých městech, je chvályhodné. Čas od času tak vznikají novátorské vize o vytvoření úřednických městeček. I v Česku (zejména pro Prahu) existuje zatím neschválený plán, jak vystěhovat úředníky z center měst do koncentrovaných byrokratických hnízd.

Je to jako malý zázrak. Platíte daně, jste spolehlivý občan a stát vás miluje. Když něco potřebujete, zamíříte na jedno místo, kde vyřešíte všechny svoje problémy. Bohužel, nefunguje to. Svoje by k tomu mohli říct třeba původní obyvatelé Bruselu. Kancelářské centrum uprostřed dříve živé metropole dnes po konci pracovní doby vypadá jako město duchů. Chceme to i v Praze?

Úřednická mašinerie má svá pravidla. Jestli přijde do práce na jedno místo každý den tisíc pracovníků – zvládne to městská doprava? A co když nepůjde jen o jedno ministerstvo, ale o další zaměstnance státní správy? Píše se rok 2008. Koncentrace státní správy by mohla spočívat spíš v elektronickém propojení než ve vytváření umělých byrokratických ghett.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít