Šikovný, levný a úhledný

22. února 2008, 11:52 - Karel Zaoral
22. února 2008, 11:52

Blu Ray vítězí, konkurenční HD DVD čeká osud Betamaxu

Neexistují větší rozdíly mezi běžným standardem a novinkami než v současné audio a videotechnice. Srovnáme-li možnosti a kvalitu například analogového televizního vysílání a filmu v rozlišení 1920x1024p, promítnutého na patřičně schopné plazmové televizi, je to, jako by současným mobilním telefonům chtěli konkurovat poštovní holubi.
Tento propastný rozdíl v kvalitě je ovšem dvousečnou zbraní. Kdokoliv si může pořídit televizi s úhlopříčkou atakující délku jeho rozpětí paží a k ní Blu Ray přehrávač. Bude-li se dívat na filmy o patřičném Full HD rozlišení, bude vše v naprostém pořádku. Jakmile ale zkusí třeba analogem šířené zprávy, přepadne jej nauzea. Její intenzita bude nepřímo úměrná množství prostředků, vložených do televize, ovšem nevymizí ani u těch nejdražších modelů. Na obrovské ploše moderních televizí je totiž vždy vidět nedostatek informací šířených analogovým signálem. Jeho rozlišení totiž nedosahuje ani těch nejzákladnějších počítačových 800×600 pixelů, a to je uboze málo. Obraz se tedy rozplizne, zmizí ostrost, kontury se rozmáznou a v případě „supermarketových cenových bomb“ se také úděsným způsobem zdeformuje obraz. Výsledek je ten, že jednou či dvakrát týdně se majitel Full HD televizoru podívá na úžasný film na Blu Ray disku, aby zbytek týdne trpěl při deformovaném rozmazaném obrazu. V současné době je řešením snad pouze vlastnictví dvou televizí, jedné pro analogový příjem a druhé pro Full HD zážitky.
Pro ně je kromě vhodné televize důležitá ještě jedna komponenta, a to přehrávač Blu Ray disků. Jeden z velmi výhodných přístrojů pochází od Samsungu, konkrétně jde o BD-P1400. Přehrávač podporuje rozlišení 1080p, tedy to pravé Full HD, a to i v rytmu filmových 24 snímků za vteřinu. Má i poslední dobou velmi oblíbenou funkci, kterou například Panasonic nazývá Viera Link a které Samsung říká AnyNet+. Umožňuje uživateli ovládat přístroje jedné značky propojené kabelem typu HDMI jedním ovladačem. A protože do takové soustavy domácího kina patří kromě televize a přehrávače ještě alespoň receiver a zesilovač, úspora plastových krabic na stole je značná. Přehrávač od Samsungu kromě Blu Ray umí i DVD, zvládá přečíst MP3 formát, obrázkové JPEG, a dokonce i tak archaické záležitosti, jako je video CD. Logicky ovšem neumí přečíst HD DVD a bohužel ani vypalované Blu Ray disky. Proti některým i mnohem dražším konkurentům poměrně rychle startuje. Po vložení do mechaniky se na film lze koukat už po dvaceti vteřinách. BD-P1400 je zajímavý i z hlediska vzhledu. Stalo se totiž nepříjemným zvykem, že první přístroje s nějakou novou technologií se z hlediska designu často podobaly spíše něčemu, co upadlo z raketoplánu, než běžné spotřební elektronice. Příkladem může být modro-černo-stříbrná kreace jménem Sony BDP-S300. V případě testovaného samsungu se ovšem designéři drželi na uzdě a vzhled přehrávače je veskrze konzervativní, takže zapadne do prakticky jakékoliv domácí aparatury. Rozdíl v kvalitě mezi DVD a Blu Ray je samozřejmě obrovský. Datová kapacita disků umožňuje nahrávat k filmům propracovanější zvuk, občas už i osmikanálový. Testovaný model navíc techniku pro přehrávání Blu Ray filmů přibližuje masám i z hlediska ceny, stojí necelých devět tisíc korun. Naprosto odlišná situace ovšem panuje na trhu s filmy. Jestliže chtějí vydavatelé masivně podporovat pirátství, stahování čehokoliv z internetu a pokoutní tržně-vietnamský způsob byznysu s nosiči, nemohli zvolit lepší způsob než začít s cenou starých a nezajímavých filmů někde kolem 650 korun a skončit u novinek za šestnáct stovek.

Klady: nízká cena
vzhled
relativně rychlé načtení disku

Zápory
proti dražším modelům chudší funkční výbava

Tabulka
Samsung BD-P1400
Cena: 8800 s DPH
Formáty přehrávání: BD-ROM (kapacita média 25GB/50GB) / BD-Java / DVD-R/-RW / CD-DA /-R/-RW čtení: MP3, HD JPEG, MPEG-2, VC-1 / H.264, VCD, Audio-CD
Zvuk: Digitální audiovýstup (optický a koaxiální) Video D/A převodník: 10 bit/108 Mhz Rozlišení na výstupu: 1920×1080p Audio D/A převodník: 24 bit/192 Khz Dolby Digital Decoder, DTS-Decoder vstupy/výstupy: Kompozitní, S-Video, Komponentní, HDMI™, optický, 5.1 výstup, koaxiální Rozměry: Š x V x H 430×79×235 mm Hmotnost: 4,2kg

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít