Šikovné bojoboty

16. října 2009, 13:22 - Martin Rychlík
16. října 2009, 13:22

Uplatnění nacházejí hlavně při likvidaci bomb, ale začnou i střílet

Věrně slouží armádě Spojených států amerických, neznají oddechu, nejí a nespí… Přitom plní mise na nejnebezpečnějších místech světa – v Iráku a Afghánistánu. Přesto jich ještě není dost. Tvrdí to generálplukovník Rick Lynch, velící důstojník US Army, jehož 3. obrněná divize ztratila v Saddámově domovině 155 mužů. „Mohlo jich být o osmdesát procent méně, 122 jich mohlo žít, pokud bychom měli na místě správné roboty,“ řekl minulý týden na tiskové konferenci Asociace autonomních systémů ve Washingtonu DC. A dodal, že USA vlastně v terénu ani žádné roboty nemá. To mohlo znít překvapivě, že nad Hindúkušem i iráckou planinou plachtí desítky bezpilotních letounů a využití robotků pro likvidaci výbušnin je dostatečně známo. Jenže tyto stroje – často ovládané lidmi na dálku – Lynch za opravdové roboty nepovažuje: „Hovořím spíše o systému, který by měl jistý stupeň samostatnosti,“ řekl magazínu National Defense. Miliony dolarů na výzkum „warbotů“ prý nejsou rozdávány moudře a připravené systémy, které by zachraňovaly životy, zbytečně otálí v laboratořích a skladech. Stane se muž, který velel v poli a vystudoval robotiku na MIT, historicky slavnou postavou? Vypustí samostatnější bojové roboty?

Depumizace, ostraha & průzkum
Generálplukovník situaci trochu dramatizuje. Američtí vojáci už roboty – s různým stupněm autonomie – pochopitelně mají. Nejen bezpilotní létavce značek Predator, Reaper a Global Hawk (EURO 12/2008), ale i pozemní přístroje. Už loni v květnu oslavila firma QinetiQ North America dodání dvoutisícího robota Talon, který je nejdodávanějším typem. Talony nacházejí uplatnění právě v Afghánistánu a Iráku, kde pomáhají v odstraňování nástražných bomb na silnicích. Řada jich byla poničena, aby uchránily ruce a těla svých pánů. Talon může být po explozi až desetkrát opraven, což se o lidském pyrotechnikovi říci nedá. Prvně byly talony nasazeny v Bosně roku 2000, a už rok poté pomáhaly prohledávat dnem i nocí trosky Světového obchodního centra v New Yorku. Měřily i pevnost zdí v korytu řeky Hudson. „Právě zde prokázaly odolnost, adaptabilitu a nezávadný provoz navzdory opakovanému znečištění, což je dovedlo až do Iráku,“ tvrdí William Ribich, vývojářský šéf z QinetiQ.

S granátometem
Loni v červnu dodala odnož téže firmy jménem Foster-Miller americké armádě premiérového robota nové generace nazvaného MAARS (Modular Advanced Armed Robotic System). Tento mrňous je už schopen střelby: buď kulometem M240B ráže 7,62 milimetru, nebo přidaným granátometem (40 mm). Ale k humánnějšímu nátlaku na nepřítele slouží též oslnění paprskem nebo ohlušení hlasitými reproduktory. Hbité Maarsy, které mohou být vybaveny různými nástavci a doplňky, jsou ovládány na dálku. Pidirobotek poslouchá svého operátora až do vzdálenosti více než kilometru. Řízení využívá přístupu „plug-and-play“ (pro válku trochu nevhodného úsloví „zapoj a hrej“). Doktor Ribich z QinetiQ loni doplnil: „MAARS těží z cenných zkušeností, které jsme získali v Iráku díky našemu předchozímu systému SWORD. Nynější typ je připraven k vývoji nové bojové taktiky, technik a postupů, jež budou potřeba k využívání ozbrojených – ale stále ještě lidmi ovládaných – robotických pozemních prostředků.“
Téhož názoru je generálplukovník Lynch. „Velitelům se opakuje, že už mají na bojištích roboty. I proto si velení myslí, že už dalších botů není potřeba,“ zlobí se vojenský kybernetik a volá po větším počtu „bojobotů“. Výrobci jej pochopitelně podporují. A vojáci jakbysmet. „Miluji generála Lynche, protože je svému velitelskému poslání plně oddán a vidí, jak důležité je dodávat vojákům správné nástroje,“ citoval National Defense plukovníka námořní pěchoty Jamese Bradena, projektového manažera zavádění robotiky k US Marine Corps. Oba prý spolu vedli mnoho filosofických disputací o etice, ale i definici slova robot. Lynch rovněž kritizoval státní útraty na hodně vzdálené a prchavé nápady, když chybějí peníze na základní robotechnologie, jež mají chránit životy. Časopis Wired například nedávno informoval o vývoji drobných broukobotů i mušek, o skákajících autíčkách s kamerami (určených pro pouliční boj) nebo nejnověji o robotovi, který dokáže měnit svůj tvar a objem. Pochází z armádní výzkumné organizace DARPA (EURO 51/2008).

Čtyři úkoly pro bojoboty
„Všechny tyhle nápady sleduji 25 let. Ale musíme si říci: Jo, je to zajímavé, ale ne tolik zajímavé. Důležité je nyní něco jiného,“ tvrdí generálplukovník Lynch. Jaké mají dle něj roboti nejbližší využití v armádě? Jednak se mají věnovat odminovávání silnic a objektů. Za druhé mají trvale sledovat a pozorovat některé úseky či „žhavá místa“, kam nepřítel pravidelně dochází – kupříkladu opakovaně pokládá bomby. Ideálně by měl být robot vybaven zbraní. „Můžeme ty bastardy zabít ještě dříve, než výbušniny nastraží,“ hřímal Lynch. Třetí priorita: chytřejší konvoje. Armáda přesouvá obrovské náklady napříč nepřátelským územím, což by prý nákladní auta zvládala sama. „Proč nemůžeme mít chlapa jenom v prvním kamionu, aby jej další automaticky sledovaly? Podobných ukázek jsem už viděl za dvacet let nepočítaně, ale nikde nejsou využívány,“ tvrdí Lynch. A konečně čtvrtou novinkou se má stát „robotický wingman“ – skupiny tanků by prý nemusely být osazeny tolika lidmi, velitelům by pomohli „autonomnější“ a křemíkovější parťáci. Generálplukovník Lynch prý bude všemi silami prosazovat, aby se armádní technologie ubíraly tímto směrem. A emotivně uzavírá: „Pokud se nedostanou roboty do terénu, prohrajeme.“

***
BOX
Robotické priority US Army
1. Automatické odminovávání cest
2. Automatická ostraha a obrana míst
3. Autonomní konvoje ze zásobami
4. Autonomnější tanky a systémy
Pramen: National Defense

Popisky:

Kámoši jak hrom. Americký voják připravuje v afghánském Logaru robota Talon, který se specializuje na odminovávání silnic a odstraňování výbušnin.

Kyber kvéry! „Pokud se nedostanou roboti do terénu, prohrajeme,“ říká generálplukovník Rick Lynch.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít