Sídlo hospodářské činnosti a DPH

21. srpna 2007, 12:45 - Michaela Šilhavá
21. srpna 2007, 12:45

Evropský soudní dvůr

Evropský soudní dvůr (ESD) v nedávném rozsudku ve prospěch německé daňové správy poskytl výklad pojmu „sídlo hospodářské činnosti“. Tento judikát je důležitý pro všechny nadnárodní společnosti působící v EU.

Vrácení DPH.

V případu C-73/06 šlo o to, zda společnost má sídlo hospodářské činnosti na území Evropské unie, a tedy nárok na vrácení německé DPH na základě žádosti podle osmé směrnice. Ta (č. 79/1072/Evropského hospodářského společenství - EHS - ze 6. prosince 1979) upravuje vrácení DPH osobám povinným k dani, které sice nejsou usazené v tuzemsku, na území společenství však ano. Vrácení DPH osobám povinným k dani, které nejsou usazené na území společenství (tedy zde nemají ani sídlo, ani stálou provozovnu), upravuje třináctá směrnice (č. 86/650/EHS ze 17. listopadu 1986).
Planzer Luxembourg Sàrl (PLS) byla přepravní společnost založená podle lucemburského práva a registrovaná k daním v této zemi. Jediným akcionářem PLS byla mateřská společnost se sídlem ve Švýcarsku. Jeden z jejích jednatelů měl bydliště ve Švýcarsku, druhý v Itálii.

Případ PLS.

PLS neměla v Lucembursku žádné zařízení, sklad nebo majetek ani parkovací místa pro své nákladní vozy. Provozní rozhodnutí, například rozdělení a organizace jízd nákladních vozidel a kontakt se zákazníky, vykonávala mateřská společnost ve Švýcarsku. Veškeré dodávky PLS byly výhradně pro mateřskou společnost v tomto státě. Na druhé straně PLS měla v Lucembursku pronajaté kanceláře a oba jednatelé byli v této zemi přítomni určitou část své pracovní doby (průměrně tři dny za týden). Hlavní manažerská rozhodnutí, týkající se nákupu nákladních vozů, a určitá část administrativy, například vedení účetnictví, vydávání faktur a výpočet mezd, byly vykonávány v Lucembursku, kde byla také registrována nákladní auta. PLS byla v Lucembursku registrována k DPH i přímým daním a řádně podávala svá daňová přiznání.
PLS požádala v Německu podle osmé směrnice o vrácení DPH, kterou zaplatila v ceně pohonných hmot. Německo vrací DPH z pohonných hmot na základě žádosti podle osmé směrnice, ale neumožňuje nárok na vrácení takto zaplacené daně z přidané hodnoty dle třinácté směrnice.

Náležitosti žádosti.

Žádost na základě osmé směrnice musí obsahovat potvrzení podle vzoru v příloze B, které má mimo jiné uvádět povahu činnosti, adresu provozovny a identifikační číslo společnosti pro DPH. Ke každé své žádosti PLS připojila osvědčení vydané lucemburskou daňovou správou, podle kterého byla registrována jako plátce DPH v této zemi. Německá daňová správa však odmítla DPH vrátit, protože PLS dostatečně neprokázala, že její vedení sídlí v Lucembursku. Dle německé daňové správy bylo naopak sídlo hospodářské činnosti PLS ve Švýcarsku, neboť odtud byla fakticky řízena.

Dvě otázky.

V této souvislosti byly ESD předloženy následující předběžné otázky. Za prvé - lze s potvrzením subjektu podle vzoru v příloze B osmé směrnice spojovat závazný účinek nebo nevyvratitelnou domněnku ohledně usazení společnosti v členském státě vydání? A za druhé - v případě záporné odpovědi na první otázku - má se pojem „sídlo hospodářské činnosti“ vykládat tak, že se jím rozumí místo, kde společnost sídlí? Nebo je třeba pro účely tohoto výkladu vycházet z místa, kde se přijímají rozhodnutí ohledně jejího hospodářského řízení? Nebo se tento pojem vztahuje k místu, kde se přijímají rozhodnutí o obvyklé každodenní provozní činnosti?

Odpověď ESD.

ESD na první otázku odpověděl, že potvrzení v zásadě umožňuje dva předpoklady: Dotyčná společnost je osobou povinnou k DPH v členském státě, jehož daňová správa příslušné potvrzení vydala, i to, že je v této zemi usazena. Daňové správě členského státu vracejícího DPH není nicméně zakázáno, aby se při pochybnostech o skutečné hospodářské existenci provozovny, jejíž adresa je uvedena v potvrzení, o tom ujistila prostřednictvím jiných správních opatření.

Sídlo hospodářské činnosti společnosti.

Pojem sídlo hospodářské činnosti společnosti vyložil ESD jako místo, kde jsou přijímána zásadní rozhodnutí o jejím celkovém řízení a kde jsou vykonávány funkce její ústřední správy. ESD dále uvedl, že pro určení místa hospodářské činnosti je nutné vzít v úvahu soubor činitelů, mezi nimiž se v první řadě nachází sídlo společnosti - tedy tam, kde má svou ústřední správu, setkávají se tam její řídící lidé a kde se rozhoduje o obecné politice firmy. Další prvky, například bydliště hlavních řídících osob a místo konání valných hromad, uložení správních a účetních dokumentů a hlavního chodu finančních činností, zejména bankovních činností, mohou rovněž být zohledněny.
Skutečnost, že společnost je zapsána do obchodního rejstříku některého ze členských států Evropské unie a bylo jí v této zemi vystaveno osvědčení o daňovém statutu, tedy nezbytně neznamená, že v ní má sídlo hospodářské činnosti za účelem vrácení DPH.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít