Shakespeare na (mobilním) telefonu

18. ledna 2009, 17:33 - Olga Kharif BusinessWeek
18. ledna 2009, 17:33

Stahování knih do mobilů je stále snazší, ...

Adam Parks je náruživý čtenář elektronických knih. Ročně přečte kolem dvaceti knižních titulů, které si však nestahuje do jednoúčelové elektronické čtečky, jakou je například Amazon Kindle či Reader vyráběný firmou Sony. Místo toho Parks listuje stránkami elektronické knihy Umění války, jejímž autorem je Sun-C', a dalších děl na Apple iPhonu. „Hodně cestuji,“ říká Parks, marketingový specialista žijící v Palm Beach na Floridě. „Když spěcháte z letiště na letiště a od jednoho města k druhému, ztrácí převážení nadbytečného vybavení smysl.“
Amazon a Sony spolu soupeřily ve snaze vytvořit ideální elektronickou čtečku knih. Pro čtenáře však může být řešení mnohem jednodušší. Stále větší počet lidí si, stejně jako Parks, čte pomocí mobilních telefonů. Mobily sice nemají velkou obrazovku ani sofistikované technologie jako Kindle či Reader, mají však jednu zásadní výhodu. Jsou takřka vždy po ruce. Spotřebitel zároveň ušetří 250 až 360 dolarů za výdaje na pořízení elektronické čtečky.
Stahování knih do mobilních telefonů je stále jednodušší. Podnikatelé na celém světě spouštějí webové stránky, z nichž si lidé mohou stahovat desítky knih. Zvláště pak klasická díla, na něž se nevztahují autorská práva a která jsou často zdarma. Ukrajinská společnost Readdle vytvořila bezplatný software, který umožňuje stažení kompletního díla Shakespeara (v angličtině) pro uživatele iPhonu a iPod touch. Hamlet, Král Lear a další tři desítky děl byly dosud staženy více než třistatisíckrát. (Readdle vydělává na tom, že prodává uživatelům iPhonů online paměťovou kapacitu.)

Cenově nepřekonatelný Je obtížné konkurovat ceně některých knih pro mobilní telefony. Jestliže knižní tituly, jako třeba Stmívání, mohou být stejně drahé jako klasické tištěné knihy, většina klasiky je k mání za 99 centů, nebo dokonce levněji. Mezi díla, která se v obchodě Apple iTunes nejčastěji kupovaly, patří soubor čtrnácti knížek pro děti za 99 centů. Soubor obsahuje taková díla, jako Alenka v říši divů, Gulliverovy cesty či Robinson Crusoe. V internetovém obchodě Amazonu se cena Alenky pohybuje od 99 centů do dvou dolarů. V obchodě Borders je nejnižší cena za tuto knihu Lewise Carrola tři dolary.
Někteří nakladatelé jsou přesvědčeni, že rostoucí popularita elektronických knih pro mobilní telefony je slibnou šancí ke zvýšení prodeje. „Jako nakladatelé máme možnost oslovit širší publikum, třeba lidi, kteří dříve knihkupectví nenavštěvovali,“ říká Matt Shatz, viceprezident společnosti Random House pro elektronické tituly. Tržby za elektronické knihy jsou sice nižší, zisk však může být vyšší. Odpadají totiž náklady na tisk a distribuci. Shatz se domnívá, že čtení knih pomocí mobilních telefonů se stane v příštích letech nejpopulárnějším způsobem četby elektronických knih. „Čtení pomocí mobilních telefonů má mnohem větší šanci ve srovnání s tištěnými knihami,“ dodává.
Důležitá je v této souvislosti reálná šíře potenciálního trhu. Analytici odhadují, že výrobci elektronických čteček prodali za celou dobu od uvedení přístrojů na trh méně než milion kusů. Počet moderních mobilů, jež umožňují stahování knih, je minimálně 295 milionů včetně osmnácti milionů iPhonů. Zástupci firem Amazon a Sony se odmítli vyjádřit.
Nakladatelé se orientují na iPhony a jiné mobilní telefony. Random House od prosince nabízí některé z nejlépe prodávaných titulů také pro iPhony. Peníze z prodeje inkasuje Apple a poté část přerozděluje nakladatelstvím. Random House se v současné době chystá rozšířit nabídku také pro další telefony, například Blackberry od Research in Motion a pro zařízení, jež využívají operační systém Android z dílny Googlu. „V podstatě máme zájem o spolupráci se všemi,“ říká Shatz. „Jde nám o to, abychom pomohli našim autorům oslovit co možná nejvíce čtenářů.“

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít