Sezonnost zakázek je přirozená

24. ledna 2005, 00:00 - Ing. Zdeněk Štěrbáček, STEKO, spol. s r. o.
24. ledna 2005, 00:00

Z ankety Hospodářské komoryJako příklad může sloužit naše firma. Kromě jiných aktivit dodává do staveb automatizované vstupní systémy. Z ročních tržeb této činnosti ve výši 116 milionů korun (cena výrobků včetně montáže) realizuje cca 60 milionů za poslední čtyři měsíce kalendářního roku.

Z ankety Hospodářské komory

Jako příklad může sloužit naše firma. Kromě jiných aktivit dodává do staveb automatizované vstupní systémy. Z ročních tržeb této činnosti ve výši 116 milionů korun (cena výrobků včetně montáže) realizuje cca 60 milionů za poslední čtyři měsíce kalendářního roku. Je jasné, že k výrobě a montážím zaměstnává v pracovním poměru pouze tak vysoký stav pracovníků výroby a montáží, pro který má trvale práci. Jinými slovy, potřebuje na čtyři měsíce roku až zdvojnásobit výrobně -montážní kapacity, a to právě formou smluv se živnostníky (vzhledem ke krátkému období).

Totéž platí pro dodávky obchodního zařízení (regály) a jeho montáží pro supermarkety. Zde při ročním objemu cca 90 milionů nemontujeme v některých měsících vůbec, zatímco poslední čtyři měsíce činil objem tržeb 63 milionů.

V obou uvedených případech se zcela jistě jedná o firmou běžně prováděné činnosti. Právě těch se zákonné omezení týká.

Malé a středně velké firmy, které musí nesmyslný zákon dodržovat, budou nuceny omezit příjem zakázek v období, kdy existuje nejvyšší reálná poptávka a kdy lze sjednávat nejlepší ceny za obvyklou činnost. Mohly by tedy dosahovat maxima rentability, neboť se k vysokým výkonům váží takřka fixní režijní náklady firmy. Místo toho budou muset firmy přetěžovat své pracovníky ve stálém (pracovním) poměru enormními požadavky na jejich přesčasovou práci, aby ztratily co nejméně zakázek. Tím se jednak zvýší náklady za přesčasy (150-200 procent běžných mzdových nákladů), jednak nebudou přetížení pracovníci dodržovat pravidla bezpečnosti práce. Tyto firmy nebudou zvyšovat počet vlastních pracovníků, protože by je celoročně v nákladech prostě „neuživily“. Nebudou dávat zakázky živnostníkům, protože je to protizákonné, takže se opět bude snižovat jejich počet. Lidi se pro zvýšení příjmů vrátí k melouchaření (novela zákona o dani z příjmu to přímo podporuje).

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít