Seznam.cz: Češi budou Vánoce trávit převážně doma

16. listopadu 2011, 17:56 - MediaFax
16. listopadu 2011, 17:56

Na 41 % Čechů během vánočních svátků i mimo ně v teple svého domova. Ostatní budou převážně u svých příbuzných nebo známých. Pokud už Češi vyrazí na zimní dovolenou, tak si v 72 % případů odjedou do horských oblastí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Seznam.cz zveřejněného ve středu.

Foto: Profimedia.cz

V době nízkorozpočtových letů a možnosti vycestovat do zahraničí prakticky bez omezení by se dalo očekávat, že lidé budou chtít během svátků, a tím i volna, více cestovat. Opak je pravdou. Z výzkumu společnosti Seznam.cz vyplývá, že pouze 12 procent Čechů vycestuje na konci roku do zahraničí. Do hotelů v České republice má namířeno 17 procent dotázaných,“ přiblížil výsledky průzkumu analytik marketingu Seznam.cz Lubomír Gazdoš.

K zimě vždy patřil sníh a hory, ale právě studené počasí může vybízet i k cestě za teplem. Cestu k moři tak plánuje 11 procent Čechů. “Za teplem jezdí především lidé bez dětí, nebo páry s už odrostlými dětmi. Hory v zimě jsou ale oblíbené napříč různými věkovými skupinami. Podle našeho průzkumu se totiž na hory chystá 72 procent všech, kdo plánují mezi svátky někam vyrazit,“ doplnil Jan Schenk ze serveru Sdovolená.cz.

Přibližně polovina Čechů (42 procent) už teď má jasno, kam vyrazí. Nejčastěji lidé zůstávají věrni lokalitě, kde byli minulý rok. “Velmi často se stává, že pokud jsou zákazníci spokojeni s ubytováním a službami v daném rekreačním zařízení, tak si ho po ukončení pobytu znovu rezervují, a klidně i rok dopředu,“ okomentoval chování klientů Martin Hyška ze serveru Ubytování.cz.

Pokud lidé nejedou tam, kam minulý rok, nejčastěji využívají internetové stránky cestovních kanceláří a internetové vyhledavače zájezdů (13 procent). Kvůli zimní dovolené se už do cestovních kanceláří fyzicky nechodí. Jen tři procenta dotázaných v průzkumu společnosti Seznam.cz totiž plánuje uskutečnit fyzickou návštěvu cestovní kanceláře.

Z průzkumu společnosti Seznam.cz lze také zjistit rozdíly v zájezdech podle různých věkových skupin. Tak například na rodinné dovolené jezdí většinou čtyřčlenné rodiny, rodiče jsou většinou ve věku 25 - 44 let. Rodinky s dětmi vyráží do hor v ČR a za týdenní pobyt utratí mezi pěti a deseti tisíci korun na osobu. Naopak mladší lidé plánují dovolené s přáteli a častěji míří do zahraničí. Vyráží pak ve větších skupinách kolem osmi osob a jezdí na kratší dobu.

Specifické jsou dovolené v páru. Ty plánují hlavně starší lidé a tráví je většinou v zahraničí. Jejich náplň bývá rozmanitá, nejčastěji však směřují do hor. V této kategorii, oproti ostatním, jsou četněji zastoupené také dovolené u moře a dovolené za více peněz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít